Biografie
Khavn De La Cruz je výrazný experimentální filmař disponující nezastavitelnou touhou zkoumat a překračovat hranice filmového vyjadřování. Do dnešní doby natočil dvacet tři celovečerních filmů a více něž sedmdesát filmů krátkých. Většina z jeho díla byla uvedena na zahraničních filmových festivalech a získala řadu ocenění. Sám Khavn figuroval jako člen poroty např. na festivalech v Clermont-Ferrand, Kodani, Jeonju, Jihlavě či Berlíně. Je prezidentem nezávislé filmové společnosti Filmless Films a ředitelem festivalu .MOV, prvního festivalu digitálního filmu na Filipínách.
Vedle své filmařské činnosti se Khavn také věnuje psaní beletrie, poezie a skládání hudby. Jeho knihy publikují nakladatelství University of Santo Tomas Publishing a University of the Philippines, kde také vyšla jeho sbírka povídek Ultraviolins, která je považována za první postmoderní knihu napsanou ve filipínském jazyce.
Khavn si také získal kritický respekt na poli hudby. Jako skladatel, zpěvák a pianista vystupoval po celém světě a natočil několik hudebník alb včetně soundtracků k mezinárodně úspěšným filmům. Dále napsal několik rockových oper, které se byly nastudovány pro Cultural Center of the Philippines. Je vedoucí osobností kapely The Brockas a členem poroty filipínských hudebních cen Awit Awards.
V devadesátých letech vlastnil Khavn klub Oracafé, který v té době byl vyhlášený jako oblíbené místo filipínské umělecké scény.
Filmografie:
Amen: A Brown Comedy (15´, Filipíny, 2002)
Mondomanila (15´, Filipíny, 2004)
Headless (Pugot) (70´, Filipíny, 2004)
Nakalimutan ko na/ I´ve Forgotten (Filipíny, 2005)
Can and Slippers (5´, Filipíny, 2005)
Ang pamilyang kumakain ng lupa/ The Family That Eats Soil (75´, Filipíny, 2005)
Toxic Mango (5´, Filipíny, 2006)
Rugby Boyz (8´, Filipíny, 2006)
Paalam aking bulalakaw/ Goodbye My Shooting Star (85´, Filipíny, 2006)
Our Daily Bread (3´, Filipíny, 2006)
By the Suez Canal (2´, Filipíny, 2007)
Iskwaterpangk/ Squatterpunk (79´, Filipíny, 2007)
Nothing Funnier Than Unhappiness (5´, Filipíny, 2007)
3 Days of Darkness (Filipíny, 2007)
Namamasko po/ Christmas Alms (5´, Filipíny, 2008)
Literature (7´, Filipíny, 2008)
Kulob 34 (41´, Filipíny, 2008)
Ang dagat na nalulunod/ The Drowning Sea (6´, Filipíny, 2008)
Philippine Bliss (80´, Filipíny, 2008)
The Muzzled Horse of an Engineer in Search of Mechanical Saddles (80´, Filipíny, 2008)
Ultimo: Distintas maneras a matar un heroe nacional (6´, Filipíny, 2008)
Maynila sa mga pangil ng dilim/ Manila in the Fangs of Darkness (72´,Filipíny, 2008)
Day tingnga ti misteryo ti Kristo Negro/ The Middle Mystery of Kristo Negro (70´, Filipíny, 2009)
Pamilya Kariton/ The Pushcart Family (4´, Filipíny, 2009)
Blackworms (5´, Filipíny, 2009)
Cameroon Love Letter (For Solo Piano) (70´, Filipíny/ Kamerun, 2010)
Can and Slippers
Can and Slippers (Orig.) / 2005 / Filipíny / 2 min
Plechovka a pantofle slouží k dvouminutové ukázce fotbalového umění při běhu úzkými uličkami chudinské čtvrti až k smetišti, které ji obklopuje.
Kamias: Memory of Forgetting
Alaala Ng Paglimot (Orig.) / 2006 / Filipíny / 70 min
Těkavé záběry odhalují život v domě na předměstí a zároveň jako halucinovaná realita skládají umělcův portrét.
Our Daily Bread
Our Daily Bread (Orig.) / 2006 / Filipíny / 5 min
Snímek Chléb náš vezdejší se odehrává ve slumu a zachycuje den jedné rodiny živící se sběrem odpadků v ulicích. Bída je vrcholným stupněm nicoty, úplností nesvobody.
Squatterpunk
Iskwaterpangk (Orig.) / 2007 / Filipíny / 79 min
Soundtrack je čistý punk. Úchvatný obraz slumů na pobřeží poblíž Manily. Černobílé záběry se střídají ve stejně uchvacujícím rytmu. Aneb jak lze sestříhat autentický snímek o malých chlapcích, kteří žijí doslova na odpadcích a z odpadků.
Bahag Kings
Bahag Kings (Orig.) / 2006 / Filipíny / 74 min
Skupina provokatérů Bahag Kings opouští ve staré dodávce venkov a míří do džungle ulic. Sedm mužů se v různobarevných rouškách jako etnickým znakem provlečeným mezi nohama vydává za potomky vznešených domorodých vladařů i vesnických bláznů, aby ve velkoměstě zažili sérii bizarních příhod.
Rugby Boyz
Rugby Boyz (Orig.) / 2006 / Filipíny / 7 min
Vítězný film oberhausenského festivalu krátkých filmů Rugby Boyz ukazuje v zneklidňující a koncentrované formě život v chudinské čtvrti filipínského města, kde je mezi chatrčemi jedinou dětskou zábavou karaoke, ragby a čicháni ředidla.
Son of God
Son of God (Orig.) / 2010 / Dánsko, Filipíny / 30 min
Co je tenhle skřet, kterému říkají Syn Boží, vůbec zač? Mystický trpasličí léčitel. Je to podvodník nebo šaman? Šílenec nebo mesiáš?
![DOC ALLIANCE [logo]](/s/img/docalliance-logo-2012.png)

Czech
English
French
German
Polish
Danish





Komentáře
Zobrazit komentáře
Přidat komentář