Apolena Rychlíková

Apolena Rychlíková (Česká republika)

Apolena Rychlíková, narozena 1989 v Brně, absolventka bakalářského studia Katedry dokumentární tvorby pražské FAMU. Už od prvního ročníku, ukončeného filmem Vajíčka (o hledání mateřského pudu pod mikroskopem), se věnuje převážně oblasti společenského/angažovaného dokumentu. Natočila filmy Hájek na zámku, Petr v podzámčí (autorský portrét druhého ročníku o tehdejším vicekancléři prezidenta republiky Petru Hájkovi), bakalářský cyklus absolvovala sondou do protivládních hnutí z roku 2012 s názvem Padá vláda, něco si přej.
Její autorský snímek Rodina, uvedený mimo jiné v soutěži MFDF Jihlava nebo Finále Plzeň, zkoumá hranice osobního a veřejného a na pozadí vlastního videodeníku problematizuje politiku paměti, fenomén antikomunismu nebo principy morální politiky Václava Havla. Film otevřeně předkládá divákům intimní proces autorčiny emancipace a založení i nalezení vlastní rodiny.
Své filmy pravidelně promítá na tuzemských a zahraničních festivalech. Mimo vlastní tvůrčí činnost spolupracuje s televizí (Náš venkov, Intolerance, Nedej se). Je spoluautorkou cyklu portrétů polistopadových premiérů – Expremiéři, realizovaného v TPS Kamily Zlatuškové v ČT. V jeho rámci natočila portrét Mirka Topolánka.
Ve svém volném čase se snaží angažovat v otázkách sociálních problematik a problematik menšin. Je občasnou dopisovatelkou Deníku Referendum, Alarmu, Romea, Nového Prostoru nebo časopisu Romano Vodi. Pro webovou platformu A2larm připravuje i krátká videa.


Filmografie:
Vajíčka/Eggs (12', ČR, 2010)
Pošta/Post (12', ČR, 2010)
Hájek na zámku, Petr v podzámčí (40', ČR, 2011)
Padá vláda, něco si přej (54', ČR, 2012)
Rodina (59', ČR, 2013)
Expremiéři (26', ČR, 2013)
Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva (27', ČR, 2014)

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.