// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyUdálosti na portálu DAFilms

Zkáza krásou: Zrcadlo moderních dějin v jedné tváři

Toto je aktuální Událost týdne!

Zkáza krásou: Zrcadlo moderních dějin v jedné tváři

Prožijte dokumentární drama, které se neodehrálo podle textu filmového scénáře, ale podle skriptu dějin válečné a poválečné Evropy. Zažijte opojné vzestupy a strmé pády na pozadí vzniku světa prvních hvězd filmového plátna, rozpínavosti Třetí říše i exilové samoty. Seznamte se s životním příběhem filmové divy 20. a 30. let Lídy Baarové, ženy, která okouzlila nacisté Německo, v posledním snímku světově oceňované režisérky Heleny Třeštíkové ZKÁZA KRÁSOU!

Podrobnosti…

Minuty a hodiny nových dokumentů s Cronograf festivalem

Minuty a hodiny nových dokumentů s Cronograf festivalem

Dlouhé jarní dny lákají k výletům do neznámých míst. Jedním z těch, které byste na svých dobrodružných i filmových cestách neměli minout, je moldavské hlavní město Kišiněv. Právě tam se ve dnech od 12. do 18. května odehraje již 13. ročník mezinárodního dokumentárního filmového festivalu Cronograf. Letenku do Moldavska vám bohužel slíbit nemůžeme, ale vhled do toho, co letos čeká na nedočkavé diváky, ano! Nahlédněte s DAFilms.cz ve dnech od 16. do 22. května do programové kuchyně Cronograf festivalu!

Podrobnosti…

Vizuální filosofie ne-známého: Retrospektiva Michaela Madsena

Vizuální filosofie ne-známého: Retrospektiva Michaela Madsena

Od průměrnosti k mimozemským civilizacím, od divadelního námětu k 3D technologii, od konceptuálního umění k dokumentárnímu filmu. Prozkoumejte nečekané a originální cesty ukrývající se v uměleckém světě dánského režiséra Michaela Madsena, jednoho z předních filmařů severské kinematografické velmoci. V týdnu od 2. do 15. května sledujte zdarma režisérovu filmovou retrospektivu a nenechte si ujít ani vaše první setkání „třetího druhu“ prostřednictvím české online premiéry dokumentární sci-fi NÁVŠTĚVA!

Podrobnosti…

Online předpremiéra dokumentární sci-fi Návštěva

Online předpremiéra dokumentární sci-fi Návštěva

Nenechte si ujít vaše první setkání „třetího druhu“ v exkluzivní jednodenní online předpremiéře posledního oceňovaného snímku dánského režiséra Michaela Madsena NÁVŠTĚVA! Zjistěte, jak je moderní civilizace připravena na setkání s mimozemskými návštěvníky, co znamená sousloví „galaktická diplomacie“ a jak to vypadá, když se stírají hranice mezi dokumentárním filmem a uměleckým vizuálním opusem.

Podrobnosti…

Výbušná minulost jménem Černobyl

Výbušná minulost jménem Černobyl

V úterý 26. dubna 2016 tomu bude přesně třicet let, kdy svět zažil svoji první a dosud nejničivější jadernou katastrofu. Příběh jaderné elektrárny Černobyl se od té doby stal synonymem apokalyptických vizí budoucnosti, v nichž fatálně selhává moderní technologie, i klíčovým argumentem odpůrců jaderné energetiky. Není proto divu, že elektrárna, její minulost i přítomnost, se staly také motivem několika dokumentárních snímků. Právě ty vám v týdnu 30. výročí události nabízí DAFilms.cz ke zhlédnutí zdarma!

Podrobnosti…

Etika & Estetika: Retrospektiva Thomase A. Østbyeho

Etika & Estetika: Retrospektiva Thomase A. Østbyeho

Může dokumentární film nést silnou politickou výpověď a zároveň dosahovat rozměrů konceptuálního díla? Může promlouvat o složitých lidských příbězích a přitom využívat vysoce estetizovaných obrazů? Seznamte se s filmovou tvorbou jednoho z nejvýraznějších norských režisérů současnosti, Thomase A. Østbyeho. Originální snímky, které získávají ceny na lidskoprávních festivalech, zatímco plní sály světových galerií, včetně režisérovy filmové masterclass, sledujte od 18. do 25. dubna na DAFilms.cz zdarma!

Podrobnosti…

"Proč jsme?": Karel Vachek a film týdne

"Proč jsme?": Karel Vachek a film týdne

"Proč jsme?" Otázka, která ve své krátkosti a výstižnosti ukrývá bezbřehost možných odpovědí. Právě po jejich možných náznacích a pohledech na smysl a význam lidské existence pátrá ve svém posledním eseji TMÁŘ A JEHO ROD ANEB SLZAVÉ ÚDOLÍ PYRAMID klasik českého filmu Karel Vachek. Sledujte snímek, který vás transportuje do transcendentálních rovin lidského bytí, v týdnu od 11. do 17. dubna zdarma!

Podrobnosti…

Vplujte do dokumentárních vod!

Vplujte do dokumentárních vod!

Odpoutejte se od každodenních starostí a vydejte se s námi na týden do dokumentárních vod, v nichž vám představíme snímky, jejichž režiséři propadli fascinaci vodním živlem a životem v souladu či souboji s ním. Chopte se svého online kormidla a vydejte se s námi do filmových vod klidných i rozbouřených, dobře známých i dosud neprozkoumaných. Směr a datum jsou jasné! Od 4. do 10. dubna zamiřte za originálními dokumenty do oceánu filmového katalogu DAFilms.cz!

Podrobnosti…

Vize a skutečnost z břehů Ženevského jezera

Vize a skutečnost z břehů Ženevského jezera

S blížícím se jarem cítí dokumentární fanoušci ve vzduchu nejenom závan rozkvétající krajiny, ale také závan čerstvé dávky kreativity, kterou již po 47. vyšle mezi diváky od břehů Ženevského jezera přehlídka Visions du Réel. Přestože se sály švýcarského docalliančního festivalu otevřou až v polovině dubna, již nyní všem milovníkům dokumentu přehlídka přináší výjimečný online filmový předkrm. Vychutnejte si od 21. března do 4. dubna nabídku šesti festivalem oceněných snímků na DAFilms.cz zdarma!

Podrobnosti…

Hledání svobody

Hledání svobody

Poznávat příběhy druhých patří mezi největší vášně dokumentárních režisérů i fanoušků. Pohledy do světa lidí, kteří žijí na druhém konci planety, ale i na okraji jedné společnosti, dovolují vidět dosud nepředstavitelné obrazy a barvy. Zároveň ale nabízejí možnost, jak si lépe uvědomovat příběhy vlastní. Včetně jedné „maličkosti“, na kterou máme často sklon zapomínat – svobody. Té si totiž všimneme, až když ji ztratíme. Sledujte snímky o ztrácení a nacházení svobody vnitřní i politické. Sledujte zdarma od 14. do 20. března pětici dokumentů, které zazáří v letošním programu filmového festivalu One World Romania!

Podrobnosti…Novinky

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Přečtěte si exkluzivní interview s polským filmařem Sławomirem Batyrou, režisérem snímku THE GREAT THEATRE. V něm vás autor provede zákoutími svého krátkého filmu tak, jako jeho snímek provádí diváky zákoutími největšího operního domu na světě. Je libo lístky do opery, nebo do kina? Co takhle na obojí?

Číst dál…

- 20.4.2016 -

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Soutěž My Street Films, která vyzývá veřejnost k natáčení vlastních krátkých snímků ze svého okolí, zahajuje třetí ročník v ulicích střední Evropy. Projekt vznikl původně v Londýně, kde mapoval město nad Temží prostřednictvím filmových příběhů s tématem ulice a jejích obyvatel. Ve spolupráci s DAFilms.cz se online filmová mapa rozrostla do České republiky a odsud také na Slovensko, do Polska a Maďarska.

Číst dál…

- 13.4.2016 -

Další novinky…