// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyPočátky českého dokumentárního filmu poprvé online

prazsky_kinem_zurnal1

Sledujte unikátní sérii dokumentů českých filmových průkopníků od 30. 9. do 31. 10. zdarma.

S oslavami 70 let svého založení se otevírají nejstarší sbírky Národního filmového archivu online prostředí.


Soubor deseti němých dokumentů ze sbírek Národního filmového archivu nechává diváky nahlédnout do samých počátků filmového řemesla. Představuje první filmové pokusy nejstarší kinematografické společnosti „Kinofa“. Přivádí na světlo téměř ztracené scény od pionýra českého filmu Jana Kříženeckého. V kurátorském výběru NFA zpřístupňuje první vědecký experiment zachycený kamerou či dokumentaci jedné z nejstarších leteckých katastrof. V neposlední řadě odhaluje také ztracenou podobu předválečné Prahy a jejího okolí v sérii snímků Stará Praha, Černošice a Svatojánské proudy. Kolorit první republiky pak dokresluje ojedinělými snímky momentů vzniku samostatného Československa dokument 28. říjen 1918 v Praze.

Tyto a další poklady filmového archivu můžete objevovat a sledovat zdarma až do konce října prostřednictvím Doc Alliance Films.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

jan_krizenecky1

Jan Kříženecký

Jan Kříženecký (Orig.) / 1968 / Česká republika / 9 min

Pásmo filmů průkopníka české kinematografie arch. Jana Kříženeckého (1868 – 1921) sestavil a titulky opatřil sběratel filmů Bohumil Veselý (1903 - 1971) v roce 1968...

Podrobně…

smrtelny_let1

Smrtelný let aeroplánu pod pražským mostem

Smrtelný let aeroplánu pod pražským mostem (Orig.) / 1919 / Česká republika / 5 min

Podlet Železničního mostu v Praze v červenci 1919 a jeho tragický následek: smrt ředitele YMCA v Praze...

Podrobně…

28.11.1918_1

28. říjen 1918 v Praze

28. říjen 1918 v Praze (Orig.) / 1928 / Česká republika / 13 min

Střihový dokument, sestavený firmou AB z filmových materiálů, které byly natočeny v prvních dnech samostatnosti Československa (říjen – listopad 1918), zachycuje rušné události v Praze.

Podrobně…

prazsky_kinem_zurnal1

Pražský kinematografický journal

Pražský kinematografický journal (Orig.) / 1914 / Česká republika / 7 min

Filmové aktuality z hospodářské výstavy, koňských dostihů, závodů ve sportovní střelbě, pouti k hrobu Františka Palackého a pohřbu poslance Pacáka. Jediný kompletně dochovaný zpravodajský film společnosti ASUM. Z dalších dvou natočených žurnálů (březen 1914, duben 1914) se dochovala jen torza.

Podrobně…

fotbalovy_turnaj1

Fotbalový turnaj o Stříbrný pohár

Fotbalový turnaj o Stříbrný pohár (Orig.) / 1914 / Česká republika / 4 min

Reportáž z fotbalového turnaje na hřišti S. K. Viktorie Žižkov v červnu 1914. Film zachycuje i zajímavé osobnosti - jednoho z obdivovatelů a průkopníků kinematografie, autora snímku a zakladatele žižkovského kina Royal Bioscop (1910), Františka Ponce (1869 - 1946) a herce Vlastu Buriana mezi pózujícími hráči.

Podrobně…

svatojanske_proudy1

Svatojánské proudy

Svatojánské proudy (Orig.) / 1912 / Česká republika / 3 min

Snímek, natočený ze člunu, jedoucího po Vltavě Svatojanskými proudy, se stal prvním českým filmem, oceněným v zahraničí (Velká zlatá medaile na I. mezinárodní filmové výstavě ve Vídni r. 1912)...

Podrobně…

chov_husi1

Chov husí v Libuši u Prahy

Chov husí v Libuši u Prahy (Orig.) / 1911 / Česká republika / 6 min

Záběry z chovu hus v prosperující drůbeží farmě, která byla základem Libušského drůbežářského podniku (firma zanikla r. 2007).

Podrobně…

zivot_zabite_zaby1

Život zabité žáby

Život zabité žáby (Orig.) / 1911 / Česká republika / 5 min

Jeden z prvních českých vědeckých snímků, natočený Společností přátel přírody, obsahuje záběry preparace žabího srdce, jeho tep a reakci nervů při dráždění elektrickým proudem. Autorem filmu je pedagog a popularizátor přírodních věd, Bohumil Bauše (1845 - 1924).

Podrobně…

stara_praha1

Stará Praha

Stará Praha (Orig.) / 1912 / Česká republika / 5 min

Nejstarší dochovaný monotematický film o Praze zaznamenal atmosféru města na začátku XX. století. Tichá zákoutí, historické památky, provoz v ulicích - unikátní záběry tramvaje na Staroměstském náměstí a dopravní ruch na Karlově mostě.

Podrobně…

cernosice1

Černošice

Černošice (Orig.) / 1913 / Česká republika / 4 min

Výletníci na říční plovárně v rekreačním letovisku Černošice. Film vznikl v produkci firmy Illusion, která působila do začátku 1. světové války v Praze a vyráběla kromě filmových aktualit a dokumentárních filmů i hrané snímky. Většina její produkce je pokládána za nedochovanou.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…