// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyKde začíná Ukrajina a končí Rusko? Na hranicích východního dokumentu

Tomorrow_1

Rusko. Země, o níž je v každé historické době výrazně slyšet. Země, která evropský kontinent zásobí nedostižnou literaturou, politickými autokraty a plynem. Země ideových a teplotních extrémů. Jak vidí rozlehlou ruskou krajinu kriticky zaostřený pohled dokumentaristů? Patří k sobě neodmyslitelně ruští a ukrajinští bratři? Sledujte výběr snímků o současné Ukrajině a Rusku od 7. do 20. 4. na DAFilms.cz zdarma!


Přestože je sedmička šťastné číslo, představovaný výběr sedmi dokumentárních filmů z různých lokalit i společenských vrstev dnešního Ruska a Ukrajiny přespříliš pozitivně nevyznívá. Na evropských festivalech oceňovaný snímek THE OTHER CHELSEA zavádí diváka do sociální odloučeného východo-ukrajinského města Doněck. V záplavě dýmu z všudypřítomné uhelné těžby vyvstává jako jediný zářivý bod místního života harmonogram fotbalových zápasů místního týmu Šachtar Doněck. To naopak hlavní protagonisté dokumentu THE REVOLUTION THAT WASN’T své dny v apatické stereotypní nečinnosti netráví. Zasvětili totiž své životy občanskému aktivismu. Vlastní cestu, jak bojovat proti stávajícímu politickému systému volí také umělecké hnutí Voina balancující na hraně uměleckého happeningu a trestného činu. Umělecká a partnerská dvojice Vor a Koza vysvětlují, proč se rozhodli pro projev prostřednictvím neortodoxních uměleckých akcí a jak jejich způsob umělecké tvorby ovlivňuje jejich každodenní život, včetně životu jejich jednoročního syna.

Směrem k minulosti, do prostoru vzpomínek a historie se obrací snímek LIFE SPAN OF THE OBJECT IN FRAME. Filmová hříčka postavená na práci s fotografiemi a příběhy z bývalého Sovětského svazu vtahuje diváka do snového stavu, v němž není jasné, zda je vzpomínka skutečnou či vysněnou realitou. EPOCHÁLNÍ VÝLET PANA TŘÍSKY DO RUSKA zpřítomňuje osobní historii českého legionáře v Rusku, po jehož stopách se vydává jeho vlastní vnuk, dnes již stárnoucí učitel, hledající mimo rodinných kořenů také kořeny povahy ruského národa. Filmový výlet do CAFÉ VOYAGE láká diváky na cestu do vzpomínek ukrajinského patriota, lokálního pamětníka, který se po desítkách let strávených na vedoucí pozici zemědělského rybářského družstva ocitá na stejném místě v roli správce soukromé firmy. Sedmičku snímků pomyslně uzavírá snímek ON THE WAY HOME, jenž proniká do intimního vztahu manželského páru, jehož denním chlebem je čekání - na návrat muže z dlouhých cest i na nástup smrtelné nemoci.

Ukrajina se aktuálně ocitá na rozcestí, kudy ale vede její "cesta domů"?


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Half_Past_Three_1

Půl Čtvrté

Půl Čtvrté (Orig.) / 2006 / Česká republika / 75 min

Zakarpatská Ukrajina, bývalá část meziválečného Československa, učinila po pádu komunismu zvláštní krok. Krok směrem zpátky.

Podrobně…

Cafe_Voyage_1

Café Voyage

Café Voyage (Orig.) / 2013 / Ukrajina / 12 min

Vova je správcem soukromého rybářského podniku. V dobách Sovětského svazu a na začátku 90. let byl vedoucím rybářského družstva. Jeho život se však ocitl na vedlejší koleji a on již jen pozoruje dění z opuštěné kavárny Café Voyge. Z jeho příběhů se skládá kaleidoskopický obraz současné Ukrajiny.

Podrobně…

On_The_Way_Home_

On The Way Home

Po doroge domoi (Orig.) / 2011 / Rusko / 56 min

Příběh o cestě, vztahu a návratu domů. On již dvacet let jezdí s náklaďákem po Rusku, zatímco ona na něho čeká doma. Na cestě je sám. Ona je se svým milovaným mazlíčkem, věrným přítelem a ochráncem Irbisem. Tak by to mohlo pokračovat i nadále, kdyby nebyla smrtelně nemocná.

Podrobně…

Life_Span_1

Life Span of the object in frame

Chas Zhyttya Objecta V Kadri (Orig.) / 2012 / Itálie, Ukrajina / 102 min

Doba osvitu je celým životem zabíraného předmětu. V tomto ohledu není žádná fotografie pouhou dvojrozměrnou grafickou kompozicí – vždy má i třetí, časový rozměr. Je nositelkou času, schránkou paměti… Ale čí je to paměť? Tváře, věci či krajiny, které fotografie zachycuje? Nebo fotografa samotného?

Podrobně…

Epochalni_vylet_pana_Trisky_do_Ruska_1

Epochální výlet pana Třísky do Ruska

Epochální výlet pana Třísky do Ruska (Orig.) / 2010 / Česká republika / 57 min

Blšanský učitel Jaroslav Tříska před několika lety našel deník svého dědečka legionáře, jenž strávil několik let v ruském zajetí...Ke zhlédnutí zdarma!

Podrobně…

Loli_Kali_Shuba_1

Loli Kali Shuba

Loli Kali Shuba (Orig.) / 2013 / Ukrajina / 52 min

„Lola Kali Shuba“ je romská říkanka o berušce. Ukrajinský režisér Aleksandr Balagura se po dvaceti letech vrací do romské osady, kde mu kdysi dvanáctiletá dívenka říkanku přednesla. Z dětí se mezitím stali dospělí lidé. Režisér zachycuje místní život, oslavy dušiček a Vánoc, děti a psy toulající se v ulicích a náboženské oslavy doprovázené současnou hudbou, a přitom neustále kontrastuje své staré černobílé záběry s realitou dneška.

Podrobně…Novinky

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Přečtěte si exkluzivní interview s polským filmařem Sławomirem Batyrou, režisérem snímku THE GREAT THEATRE. V něm vás autor provede zákoutími svého krátkého filmu tak, jako jeho snímek provádí diváky zákoutími největšího operního domu na světě. Je libo lístky do opery, nebo do kina? Co takhle na obojí?

Číst dál…

- 20.4.2016 -

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Soutěž My Street Films, která vyzývá veřejnost k natáčení vlastních krátkých snímků ze svého okolí, zahajuje třetí ročník v ulicích střední Evropy. Projekt vznikl původně v Londýně, kde mapoval město nad Temží prostřednictvím filmových příběhů s tématem ulice a jejích obyvatel. Ve spolupráci s DAFilms.cz se online filmová mapa rozrostla do České republiky a odsud také na Slovensko, do Polska a Maďarska.

Číst dál…

- 13.4.2016 -

Další novinky…