// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyJak se učí dokument?

famu_2014_1

Dokumentární film je svébytná disciplína, v níž musí filmoví tvůrci prokázat hned několik dovedností najednou. Schopnost hledat klíčová témata, poutavě je vyprávět slovem i obrazem, a přitom všem pracovat s vlastní, originální uměleckou perspektivou je výkon hodný nejlepších žurnalistů, spisovatelů, výtvarníků a stylových ikon. Je možné se téhle jedinečné kombinaci naučit? Sledujte snímky současných studentů katedry dokumentární tvorby pražské FAMU od 21. července do 3. srpna 2014 zdarma!


Katedra dokumentární tvorby Filmové akademie múzických umění v Praze si vlastní cestu k filmovému a televiznímu dokumentu hledá již od roku 1961, kdy jako samostatný obor vystoupila ze stínu studia režie. Přes různorodé etapy života katedry, které odpovídaly turbulencím v dobovém politickém životě české společnosti, se katedra od roku 2002 pod vedením náročného tvůrce, a zároveň legendy českého dokumentu, Karla Vachka, profiluje jako otevřený tvůrčí prostor vnímající dokumentární film jako specifický nástroj uměleckého vyjádření. K osvojení si filmového jazyka, ale také k nalezení vlastních vizuálních a vypravěčských poloh, slouží studentům série praktických cvičení, prostupujících jednotlivými stupni jejich vzdělání.

Žánr autorské reportáže a volně pojatá hříčka „Můj pohled“ představují první filmové formy, s nimiž se studenti dokumentu na pražské FAMU seznamují. Mladí tvůrci Tereza Freyová, Adéla Komrzýová a Lukáš Košař jsou zastoupeni právě těmito dokumentárními debuty. Čtveřice studentů druhého ročníku Natálie Císařovská, Jan Rousek, Pavla Sobotová a Soňa Maletzová předkládají svá praktická cvičení z kategorií autorský portrét a hraná etuda.

Závěrečné snímky bakalářského studia reprezentuje snímek Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se, který byl za osobní účasti tvůrce Andrana Abramjana představen již v minulém roce na MFDF Ji.hlava. Výběr studentských snímků na závěr doplňuje bakalářský žánr filmová báseň.

Sledujte průřez žánrovou a autorskou tvorbou současných studentů dokumentární tvorby pražské FAMU. Nechte se inspirovat a poznejte jména, o nichž brzy opět uslyšíte. Streamujte výběr českých studentských dokumentů zdarma od 21. července do 3. srpna na DAFilms.cz!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Inverze_1

Inverze

Inverze (Orig.) / 2013 / Česká republika / 11 min

Film o ostravském vzduchu. Jako treska v řece Hudson vystoupí i Jarek Nohavica! Ve filmu se vůbec nekouří, tak se nebojte.

Podrobně…

nebe_v_podzemi_1

Nebe v podzemí

Nebe v podzemí (Orig.) / 2013 / Česká republika / 52 min

Film o skryté pražské církvi v době totality i po revoluci, poukázání na její činnost, konfrontace se státní mocí. Zajímavá a napínavá historie dobra, zla a statečnosti jednotlivých aktérů, morální postoj člověka vyhrocený v mezní situaci pod tlakem doby. Proč byli tito lidé ochotni pro „duchovní věci“ obětovat sami sebe, ba někdy i celou rodinu?

Podrobně…

srdce_havel_1

Srdce Havel

Srdce Havel (Orig.) / 2012 / Česká republika / 3 min

Davy lidí se scházejí na pohřbu Václava Havla a poslanci zatím schvalují zákon o tom, že se Václav Havel zasloužil o stát. Metaři mezi tím v noci odklízejí donesené svíčky a umělci z nich slévají monumentální srdce. Jako by se ale s tím, jak se jednotlivé svíčky postupně roztékají, ztrácela i nutnost Havlův odkaz nějak osobně interpretovat.

Podrobně…

portret_otce_1

Portrét mého mrtvého otce

Portrét mého mrtvého otce (Orig.) / 2013 / Česká republika / 9 min

Co jsem? Vymezení vůči tobě? Není tento film jen další provokací? Neustálým bojem?

Podrobně…

poslednich_V_1

Poslední "V" Václava Havla

Poslední "V" Václava Havla (Orig.) / 2012 / Česká republika / 11 min

Krátký film odehrávající se na státním pohřu Václava Havla, kdy odcházející státník ještě naposledy komentuje vlastní pohřeb. Už nemá co ztratit, a tak poprvé v životě může říkat věci naplno. Poslední vydechnutí a procitnutí v obětí s Dalajlamou.

Podrobně…

Hovory_o_lasce_dve_1

Hovory o lásce dvě

Hovory o lásce dvě (Orig.) / 2013 / Česká republika / 9 min

Nemám rád, když děti pláčou, to ve mně dělá bouři, strašnou bouři. Já mám rád, když se děti smějou. To bude vždycky a musí to tak bejt. Děti nesměj bejt smutný.

Podrobně…

Jelen_ve_svetru_1

Jelen ve svetru

Jelen ve svetru (Orig.) / 2013 / Česká republika / 11 min

Absurdní setkání dvou významných mužů Mariána Čalfy a Václava Havla na utajené schůzce v prosinci 1989.

Podrobně…

loicu_vitej_1

Loicu, vítej!

Loicu, vítej! (Orig.) / 2012 / Česká republika / 17 min

Magda je Češka, Loic Francouz. Nastal čas, aby Magda, která s Loicem žije v Paříži, představila svého milého své rodině. Oběd u prarodičů, kam se Loicovi již od začátku nechce, neskončí zrovna dobře. Mohou za to kulturní rozdíly? Nebo snad ten věkový? Možná jde spíš o tvrdohlavost každého z nich. A ani babiččina výborná kuchyně nedokáže zabránit výbuchu.

Podrobně…

navsteva_1

Návštěva

Návštěva (Orig.) / 2013 / Česká republika / 15 min

Rodinný portrét pořízený on the road. Matka a dcera se společně vydávají po vzpomínkách na nejstarší dceru/sestru, jež v portrétu chybí. Tak jak se blížíme k cíli naší cesty, dostáváme se i k jádru tématu, které absence rodinného člena oběma ženám přináší.

Podrobně…

Nepokradnes_1

Nepokradeš

Nepokradeš (Orig.) / 2013 / Česká republika / 12 min

Film se zabývá shopliftingem (drobnými krádežemi v obchodě) jako aktem systémové subverze. Otevírá otázku “morální krádeže”, zachycuje aktéry při činu a vysvětluje důvody, které k takovému činu vedou.

Podrobně…

Hotel_Atol_1

Hotel Atol****

Hotel Atol**** (Orig.) / 2013 / Česká republika / 10 min

Opuštěný hotel na benzinové pumpě u dálnice směrem na Plzeň. Jediný správce ví, jak to tady funguje, co kde je, jak kde fouká vítr…

Podrobně…

Mentalni_troglodyt_1

Mentální troglodyt

Mentální troglodyt (Orig.) / 2013 / Česká republika / 22 min

Mentální troglodyt je osobním filmovým komentářem k volbě prezidenta ČR v roce 2013.

Rozhodování mezi jedním či druhým kandidátem je spíše rámcovou kulisou. Pozornost je věnována konfrontaci dvou politických postojů. Nutnost zvolit jednoho kandidáta ze dvou, nebo možnost nevolit, nevybrat si nikoh

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…