// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyNa hranicích dokumentu, na hranicích pásma Gazy

israel_palestine_1

Dosledovat počátek komplikovaného vztahu mezi Izraelem a Palestinou není jednoduchým úkolem ani pro světové experty. Jak ale vidí dlouhotrvající spor, v němž se momenty křehkého míru střídají s výpady agrese, celosvětově známí a oceňovaní dokumentaristé? Je jejich kamera tichým pozorovatelem, anebo nositelem silného politického názoru? Putujte s námi na celé dva týdny prostřednictvím bezpečí vašich obrazovek na hranice pásma Gazy od pondělí 8. do neděle 21. září zdarma!


Pro původem izraelského režiséra Eyala Sivana se napjaté dění na hranicích izraelského a palestinského státu stalo celoživotním filmovým tématem. S otevřeně kritickým postojem režisér prozkoumává odlišné perspektivy, z nichž izraelští Židé a palestinští Arabové nahlížejí vlastní dějiny a vzájemnou historii. Komplexní, tradicí předávaný a i v nepatrných detailech vyvstávající problém neschopnosti nalézt společnou řeč Sivan sleduje v nejrůznějších oblastech života - v systémech práva, vzdělávání i v umění.

Právě na konfrontaci dvou odlišných pohledů stojí také jeden z posledních autorových snímků COMMON STATE, POTENTIAL CONVERSATION (SPOLEČNÝ STÁT, MOŽNOSTI ROZHOVORU), v němž prostřednictvím 20 rozhovorů se zástupci různých skupin izraelských a palestinských obyvatel, mezi nimiž nechybí lokální politici, právníci, umělci či teenageři, režisér nechává vykrystalizovat hluboce zakořeněný střet do jednoduše snímaných filmových polí. Nejenom vývoj vzájemného konfliktu, ale také Sivanovy práce, lze sledovat prostřednictvím druhého z uváděných autorových snímků, staršího dokumentu AQABAT JABER, PEACE WITH NO RETURN? (AQABAT JABER, MÍR BEZ NÁVRATU?). V něm se režisér navrací do místa svého prvního filmového natáčení, palestinského uprchlického tábora Aqabat Jaber, aby zde sledoval příběh generací, které o místě svého původního domova dosud pouze slyšely.

Další autorovy snímky, které nejsou součástí speciálního programu, můžete sledovat na samostatné stránce režisérovy retrospektivy.

Hvězda britského dokumentárního filmu Sean McAllister, nositel mnoha ocenění včetně ceny poroty prestižního festivalu Sundance, přispěl do filmového výběru snímkem SETTLERS (OSADNÍCI). S kamerou vklíněnou do intimní blízkosti hlavních hrdinů představuje dvě výrazné osobnosti mezi jeruzalémskými obyvateli - politicky angažovaného a izraelským státem trestaného Palestince Aliho, jemuž sekunduje svérázný příslušník ortodoxní židovské komunity Dov. Oba milují místo, ve kterém žijí. Oba však cítí, že v tomto místě není prostor pro ně pro oba.

Pomyslnou dokumentární cestu na hranice výbušného území uzavírá francouzský snímek VIDEOMAPPINGS: AIDA, PALESTINE (VIDEOMAPPING: AIDA, PALESTINA), jenž překvapuje svou vizuální přímočarou formou. Autor, původem německý režisér Till Roeskens, využívá vizuálního jazyka hlavních hrdinů v podobě náčrtů palestinského uprchlického tábora Aida, které doplňuje o komentář mladého muže, majícího za sebou neúspěšný pokus o překročení hranic, a jedné z pamětnic založení tábora. Snímek si vysloužil hlavní cenu francouzského festivalu FID Marseille v roce 2009.

Jaké jsou politické hranice, které dokument dokáže překročit? A jaká je politika hranic mezi Izraelem a Palestinou? Sledujte v dokumentárním výběru od 8. do 21. září na DAFilms.cz zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

The_Shebabs_Of_Yarmouk_1

Šebabové z Jarmúku

The Shebabs Of Yarmouk (Orig.) / 2013 / Francie / 78 min

Dokumentární kamera zachycuje skupinu teenagerů („šebabů", jak sami sebe pojmenovali), palestinských uprchlíků, kteří v utečeneckém táboře v syrském Jarmúku stojí na prahu dospělosti...

Podrobně…

War_Photographer_1

War Photographer

War Photographer (Orig.) / 2001 / Švýcarsko / 96 min

V jedné z mnoha krizových oblastí světa, obklopen utrpením, smrtí, násilím a chaosem, hledá fotograf James Nachtwey snímek, který by mohl zveřejnit.

Podrobně…

Rachel_1

Rachel

Rachel (Orig.) / 2009 / Belgie, Francie / 101 min

Snímek zkoumá okolnosti smrti Rachel Corrie, mladé americké mírové aktivistky, kterou v březnu 2003 v Pásmu Gazy rozdrtil izraelský buldozer...

Podrobně…

Wall_1

Wall

Wall (Orig.) / 2004 / Francie, Izrael / 98 min

Snímek WALL (Mur) je filmovou meditací na téma izraelsko-palestinského konfliktu, v němž režisérka zaujímá dvojí identitu – židovskou i arabskou – a rozostřuje tak hranice rýsované nenávistí...

Podrobně…

AQABATJABER_1

AQABAT-JABER, Peace with no return?

AQABAT JABER, Peace with No Return? (Orig.) / 1995 / Palestinian Territory / 61 min

Je možné, aby Izrael a Palestina uzavřely mír, aniž by se palestinští uprchlíci navrátili do vlasti, z které se nyní stal Izrael? Je nutný návrat lidí, kteří v době vzniku státu Izrael v roce 1948 utrpěli nespravedlnost, ať už se jedná o návrat fyzický či symbolický?

Podrobně…

Settlers_1

Settlers

Settlers (Orig.) / 2000 / Velká Británie / 60 min

Napětí v Jeruzalémě dostupuje vrcholu, neboť židovští „osídlenci“ pronikají do čtvrtí, které dříve patřily výhradně arabskému obyvatelstvu...

Podrobně…

COMMON_STATE_1

COMMON STATE, Potential conversation [1]

COMMON STATE, Potential Conversation [1] (Orig.) / 2012 / Izrael / 123 min

Zatímco vize (či takzvané řešení) „dvou národů - dvou států“ v Palestině a Izraeli pomalu vyhasíná, tváří v tvář apokalyptickým vizím, stupňujícímu se rasismu a neustálé kolonizaci a represi na straně Izraele, zachycuje nový snímek Eyala Sivana filmové setkání palestinských Arabů a izraelských Židů.

Podrobně…

Videomapping_1

Videomappings: Aida, Palestine

Videomappings: Aida, Palestine (Orig.) / 2009 / Francie / 46 min

Na plátně vidíme zase jen plátno. Nic víc. Postupně se začíná plnit: nejdřív se objeví strom, sladká vzpomínka na život s olivovým olejem v barvě zlata. Potom na bílém povrchu vyvstanou první hrubé obrysy.

Podrobně…Novinky

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Přečtěte si exkluzivní interview s polským filmařem Sławomirem Batyrou, režisérem snímku THE GREAT THEATRE. V něm vás autor provede zákoutími svého krátkého filmu tak, jako jeho snímek provádí diváky zákoutími největšího operního domu na světě. Je libo lístky do opery, nebo do kina? Co takhle na obojí?

Číst dál…

- 20.4.2016 -

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Soutěž My Street Films, která vyzývá veřejnost k natáčení vlastních krátkých snímků ze svého okolí, zahajuje třetí ročník v ulicích střední Evropy. Projekt vznikl původně v Londýně, kde mapoval město nad Temží prostřednictvím filmových příběhů s tématem ulice a jejích obyvatel. Ve spolupráci s DAFilms.cz se online filmová mapa rozrostla do České republiky a odsud také na Slovensko, do Polska a Maďarska.

Číst dál…

- 13.4.2016 -

Další novinky…