// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyDlouhá cesta: Filmová přehlídka Heleny Třeštíkové

Helena_Trestikova

Pod příznačným názvem "Dlouhá cesta" můžete na portálu DAFilms.cz ve dnech od 22. září do 5. října 2014 zdarma zhlédnout první světovou online retrospektivu výjimečné české režisérky Heleny Třeštíkové! Práce populární dokumentaristky, jež si vysloužila mnoho zahraničních ocenění včetně nejvyšší evropské filmové Prix Arte, je na portálu představena prostřednictvím více než 25 filmů sahajících až do druhé poloviny 70. let. Pro české diváky je navíc připraveno hlasování o nejoblíbenější divácký film i soutěž o účast na exkluzivním filmovém setkání s Helenou Třeštíkovou.


Již přes dvě dekády patří Helena Třeštíková ke špičce světového dokumentárního filmu. Projekce na prestižních filmových festivalech, přednášky, ale také ocenění za nejlepší evropský dokument, jenž získala jako jediná Češka a kterým se v roce 2008 stal snímek René, potvrdily, že Helena Třeštíková je na dokumentární scéně mimořádně talentovanou a respektovanou osobností. Jedinečná časosběrná metoda, pomocí níž režisérka postavy svých snímků sleduje po dobu několika let až desetiletí, v kombinaci s citlivým osobním přístupem a zájmem o konkrétní životní příběhy učinily z tvorby Heleny Třeštíkové výjimečnou filmovou kapitolu v dějinách českého a evropského dokumentu.

Online filmová přehlídka nabízí divákům dosud nejreprezentativnější výběr režisérčiny tvorby. Historicky poprvé se v online prostředí objevují režisérčiny nejstarší snímky pocházející ze 70. a 80. let. Mezi nimi nechybí absolventský snímek Zázrak (1975), v němž režisérka zachytila těhotenství a porod své blízké přítelkyně a který byl dosud veřejně prezentován pouze jako úvodní část dokumentu Soukromý vesmír (2011). Dokument sama autorka označuje za „první, ještě neuvědomělý, časosběrný film." Další snímky z tohoto období, Dotek světla (1979), Japonská neděle (1981) či Z lásky (1988) pak představují dobové umělecké, divadelní a výtvarné prostředí, v němž poznáváme mnohé ze slavných osobností, jak je tomu i v případě vysoce hodnoceného snímku Dvě jubilea Jana Zrzavého (1976), jenž zachycuje pozdní život světového českého malíře. Starší snímky režisérky jsou dostupné pouze v českém jazyce.

Významnou část filmové přehlídky zastupují také televizní dokumenty, v nichž režisérka plně rozvinula svébytný zájem o příběhy osob v přelomových či nelehkých životních situacích. V cyklu Řekni mi něco o sobě se Helena Třeštíková poprvé setkává s postavou mladého kriminálníka Reného, jemuž v roce 2008 věnovala celovečerní snímek, který ji vynesl "evropského Oscara", cenu Prix Arte. Právě nejúspěšnější dokumenty, které se staly festivalovými hity a mezi které patří kromě snímku René (2008) také filmy Katka (2009) a Marcela (2006), tvoří jádro filmové přehlídky i dosavadní vrchol filmové tvorby režisérky. Snímky jsou opatřeny anglickými titulky. Unikátní filmový zážitek pro zahraničního diváka představují také výjimečně online uváděné cykly Manželské etudy (1987) a Manželské etudy po 20. Letech (2005), v nichž režisérka sledovala manželské páry od doby svatby po celých 25 let. Ve výběru retrospektivy nechybí ani nejnovější snímky, jakými jsou Soukromý vesmír (2011), Život s Kašparem (2013) či Vojta Lavička: Nahoru a dolů (2013).

Portál DAFilms.cz se u příležitosti filmové přehlídky rozhodl zjistit, jaký je nejoblíbenější divácký snímek Heleny Třeštíkové. Po celé dva týdny konání přehlídky je proto pro české diváky otevřeno hlasování, v němž mohou vybrat svůj nejoblíbenější snímek, který bude na závěr filmové přehlídky v pondělí 6. 10. od 20.45 hodin promítnut na speciálním filmovém večeru v kině Světozor za účasti Heleny Třeštíkové. Právě prostřednictvím hlasování mohou diváci získat jedinečnou šanci vyhrát jeden ze 40 volných vstupů na jinak uzavřený večer, během kterého režisérka povede rozhovor se slovenským dokumentaristou Petrem Kerekéšem a odhalí mnohé ze svého jedinečného filmového i osobního přístupu k dokumentární tvorbě.

Pro zahraniční diváky a ty, kteří nebudou mít to štěstí a nebudou se moci filmového večera s Helenou Třeštíkovou a Petrem Kerekéšem zúčastnit, pak portál DAFilms.cz na svých webových stránkách připravil rozsáhlý rozhovor s režisérkou.


Hlasování bylo uzavřeno

Výsledky:
 • Manželské etudy: Mirka a Antonín (0%)
 • Manželské etudy: Zuzana a Stanislav (0%)
 • Manželské etudy: Ivana a Václav (0%)
 • Manželské etudy: Ivana a Pavel (0%)
 • Manželské etudy: Zuzana a Vladimír (0%)
 • Manželské etudy: Marcela a Jiří (0%)
 • Řekni mi něco o sobě - René (0%)
 • Řekni mi něco o sobě – Pavlína (0%)
 • Řekni mi něco o sobě - Láďa (0%)
 • Řekni mi něco o sobě - Martin (0%)
 • Vyloučeni z literatury (0%)
 • Určitý způsob štěstí (0%)
 • Deset let v životě mladého muže (0%)
 • Výzva (0%)
 • Hitler, Stalin a já (4%)
 • Obsluhovala jsem Karla Čapka (0%)
 • Paměť 20. století: Nebe Nad Evropou (0%)
 • Má šťastná hvězda (1%)
 • Pavel Tigrid - Evropan (0%)
 • Paměť 20. století: Nesdělitelné (0%)
 • Marcela (8%)
 • Manželské etudy po dvaceti letech: Zuzana a Stanislav (0%)
 • Manželské etudy po dvaceti letech: Marcela a Jiří (0%)
 • Manželské etudy po dvaceti letech: Ivana a Václav (0%)
 • Manželské etudy po dvaceti letech: Mirka a Antonín (0%)
 • Manželské etudy po dvaceti letech: Ivana a Pavel (0%)
 • Manželské etudy po dvaceti letech: Zuzana a Vladimír (0%)
 • Paměť 20. století: Nebylo to marný (1%)
 • Paměť 20. století: Události Pavla Štechy (0%)
 • René (5%)
 • Katka (45%)
 • Soukromý vesmír (8%)
 • Život s Kašparem (0%)
 • Vojta Lavička: Nahoru a dolů (1%)

Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Manzelske_etudy_Mirka_Antonin_1

Manželské etudy: Mirka a Antonín

Manželské etudy: Mirka a Antonín (Orig.) / 1987 / Česká republika / 37 min

“Jednou jsme se stejně chtěli vzít a dítě to jen uspíšilo.” Snad až příliš – sedmnáctiletá Mirka se sotva vyučila kadeřnicí, devatenáctiletý Antonín byl dispečer.

Podrobně…

zuzana_Stanislav_1

Manželské etudy: Zuzana a Stanislav

Manželské etudy: Zuzana a Stanislav (Orig.) / 1987 / Česká republika / 35 min

“Ty, já, jsme my...,” zpívala jejich oblíbená kapela Olympic, ale právě ono “my” nedokázali Zuzka se Standou nikdy naplnit. Brali se z nutnosti, ji ještě čekala maturita na gymnáziu, on byl jen o rok starší elektromechanik...

Podrobně…

Manzelske_etudy_Ivana_Vaclav_1

Manželské etudy: Ivana a Václav

Manželské etudy: Ivana a Václav (Orig.) / 1987 / Česká republika / 35 min

Studenti architektury Ivana (21) a Vašek (24) vůbec nepřemýšleli o tom, zda a jak zkombinovat rodinný život a profesionální ambice.

Podrobně…

Manzelske_etudy_Ivana_Pavel_1

Manželské etudy: Ivana a Pavel

Manželské etudy: Ivana a Pavel (Orig.) / 1987 / Česká republika / 35 min

Jednadvacetiletý strojní zámečník a o rok starší prodavačka přirozeně harmonickým způsobem vytvořili až archetypální model partnerského vztahu.

Podrobně…

Zuzana_Vladimir_1

Manželské etudy: Zuzana a Vladimír

Manželské etudy: Zuzana a Vladimír (Orig.) / 1987 / Česká republika / 35 min

Stavaři Zuzana (23) a Vladimír (21) chtěli sobě i jiný dokázat, že “to zvládnou sami”. Sami si postavili bydlení a pokusili se také sami uskutečnit své sny. Vladimír toužil studovat fotografii na FAMU, Zuzana toužila po dítěti. Uspěli oba, Zuzana dokonce třikrát...

Podrobně…

Marcela_Jiri_1

Manželské etudy: Marcela a Jiří

Manželské etudy: Marcela a Jiří (Orig.) / 1987 / Česká republika / 45 min

Dvacetiletý pár, chovatelka koní a telefonní mechanik, se bral z lásky a hned nadvakrát. Biblický slib, stvrzující církevní obřad, “Kamkoli půjdeš, půjdu já s tebou”, ovšem nedodrželi. Jejich manželství skončilo už po roce, krátce po narození dcery Ivanky, - slovy soudce - z důvodů objektivních i subjektivních...

Podrobně…

Tell Me Something About Yourself- René0

Řekni mi něco o sobě - René

Řekni mi něco o sobě - René (Orig.) / 1992 / Česká republika / 60 min

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvykvou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích.

Podrobně…

pavlina_1

Řekni mi něco o sobě – Pavlína

Řekni mi něco o sobě – Pavlína (Orig.) / 1992 / Česká republika / 44 min

Dva roky v životě mladé toxikomanky a jejího přítele...

Podrobně…

Tell Me Something About Yourself- Láďa0

Řekni mi něco o sobě - Láďa

Řekni mi něco o sobě - Láďa (Orig.) / 1994 / Česká republika / 60 min

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvykvou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích. Filmový materiál je natáčen v průběhu dvou až pěti let a jsou na něm zachyceny nejen změny v životě jednotlivých protagonistů, ale i celé společnosti.

Podrobně…

Tell Me Something About Yourself- Martin0

Řekni mi něco o sobě - Martin

Řekni mi něco o sobě - Martin (Orig.) / 1994 / Česká republika / 60 min

Unikátní cyklus filmů Řekni mi něco o sobě, který na jaře roku 1989 začala točit režisérka H. Třeštíková neobvykvou a jedinečnou sběrnou metodou v nápravném zařízení pro mladistvé v Libkovicích. Filmový materiál je natáčen v průběhu dvou až pěti let a jsou na něm zachyceny nejen změny v životě jednotlivých protagonistů, ale i celé společnosti.

Podrobně…

vylouceni_z_literatury_1

Vyloučeni z literatury

Vyloučeni z literatury (Orig.) / 1997 / Česká republika / 57 min

Dokument o osudu československých katolických spisovatelů a básníků, kteří byli nespravedlivě odsouzeni ve vykonstruovaných procesech komunistickým režimem u nás v 50. letech. Byli to Zdeněk Rotrekl, Václav Renč, Josef Kostohryz, Václav Prokůpek, Jan Zahradníček. Byli odsouzeni k doživotí či vysokým trestům, byli vězněni, tvrdě vyslýcháni a mučeni. Na tuto těžkou dobu vzpomínají oni, jejich rodiny i přátelé.

Podrobně…

Urcity_zpusob_stesti_1

Určitý způsob štěstí

Určitý způsob štěstí (Orig.) / 1999 / Česká republika / 51 min

Lenka a Míra Hřibovi jsou mladí manželé se dvěma malými dětmi. Jejich společným zájmem je ekologie, trvale udržitelný život…

Podrobně…

Deset_let_v_zivote_mladeho_muze_1

Deset let v životě mladého muže

Deset let v životě mladého muže (Orig.) / 1999 / Česká republika / 57 min

Časosběrný dokument o Jakubu Špalkovi a všech jeho aktivitách, vítězstvích i prohrách v průběhu let 1989 až 1999.

Podrobně…

Vyzva_1

Výzva

Výzva (Orig.) / 1999 / Česká republika / 53 min

Dokumentární film sledující několik let v životě Jana Potměšila, který se stal velmi brzy populárním hercem a ztělesňoval typ mladého sportovně založeného intelektuála. Po těžké autonehodě v r. 1989 však skončil na vozíku...

Podrobně…

Hitler_Stalin_a_ja_1

Hitler, Stalin a já

Hitler, Stalin a já (Orig.) / 2001 / Česká republika / 56 min

Životní příběh Hedy Margoliové-Kovalyové.

Podrobně…

Obsluhovala_jsem_Karla_Capka_1

Obsluhovala jsem Karla Čapka

Obsluhovala jsem Karla Čapka (Orig.) / 2003 / Česká republika / 28 min

Alžběta Motlová, rozená Venhodová, byla služebnou v domácnosti Karla Čapka. Byla to ona, která pomáhala Čapkovi při fotografování Dášeňky tím, že ji honila po zahradě; byla to ona, která prostírala všem výjimečným návštěvám jako prezidentu Masarykovi nebo jeho synu Janovi...

Podrobně…

Nebe_Nad_Evropou_1

Paměť 20. století: Nebe Nad Evropou

Paměť 20. století: Nebe Nad Evropou (Orig.) / 2003 / Česká republika / 56 min

Naši piloti bojující za 2. světové války v britském Královském letectvu ztělesňují v plné míře uvědomělé Evropany. V Británii bojovali o celou Evropu a její svobodu. Po návratu a vítězství komunistického režimu zakusili v plné síle, co to je nenávist, která rozdělila Evropu na dva nekomunikující světy...

Podrobně…

Ma_stastna_hvezda_1

Má šťastná hvězda

Má šťastná hvězda (Orig.) / 2003 / Česká republika / 57 min

Příběh ženy, která přežila peklo několika koncentračních táborů. Paní Zdenka Fantlová vypráví svůj podivuhodný příběh plný zvratů a mezních situací...

Podrobně…

Pavel_Tigrid_Evropan_1

Pavel Tigrid - Evropan

Pavel Tigrid - Evropan (Orig.) / 2003 / Česká republika / 57 min

Pavel Tigrid byl důležitou osobou pro 20. století i přesto, že většinu života prožil za hranicemi své vlasti. Do poslední chvíle nepřestal pro svou zemi pracovat, přemýšlet o ní a komentovat události, které se v ní odehrávaly...

Podrobně…

Nesdelitelne_1

Paměť 20. století: Nesdělitelné

Paměť 20. století: Nesdělitelné (Orig.) / 2004 / Česká republika / 55 min

Tři pamětníci vypovídají o zvláštním transportu, jehož záměr či smysl dodnes historie neobjasnila. V tzv. terezínském rodinném táboře mohly žít dohromady celé české rodiny a pak byl ve dvou vlnách zlikvidován. Šlo o největší masovou vraždu československých občanů.

Podrobně…

Marcela_1

Marcela

Marcela (Orig.) / 2006 / Česká republika / 82 min

Příběh Marcely, které na konci natáčení Manželských etud tragicky zemřela dcera. Cyklus právě vysílala televize a diváci vstoupili do dalšího dění. Zoufalé ženě se snažili pomoct, posílali jí dary a peníze.

Podrobně…

zuzana_stanislav_po_20_letech_1

Manželské etudy po dvaceti letech: Zuzana a Stanislav

Manželské etudy po dvaceti letech: Zuzana a Stanislav (Orig.) / 2006 / Česká republika / 57 min

“Ty, já, jsme my...,” zpívala jejich oblíbená kapela Olympic, ale právě ono “my” nedokázali Zuzka se Standou nikdy naplnit.

Podrobně…

marcela_jiri_po_20_letech_1

Manželské etudy po dvaceti letech: Marcela a Jiří

Manželské etudy po dvaceti letech: Marcela a Jiří (Orig.) / 2006 / Česká republika / 58 min

Dvacetiletý pár, chovatelka koní a telefonní mechanik, se bral z lásky a hned nadvakrát. Biblický slib, stvrzující církevní obřad, “Kamkoli půjdeš, půjdu já s tebou”, ovšem nedodrželi.

Podrobně…

ivana_vaclav_1

Manželské etudy po dvaceti letech: Ivana a Václav

Manželské etudy po dvaceti letech: Ivana a Václav (Orig.) / 2006 / Česká republika / 57 min

Studenti architektury Ivana (21) a Vašek (24) vůbec nepřemýšleli o tom, zda a jak zkombinovat rodinný život a profesionální ambice.

Podrobně…

Mirka_Antonin_1

Manželské etudy po dvaceti letech: Mirka a Antonín

Manželské etudy po dvaceti letech: Mirka a Antonín (Orig.) / 2006 / Česká republika / 61 min

“Jednou jsme se stejně chtěli vzít a dítě to jen uspíšilo.” Snad až příliš – sedmnáctiletá Mirka se sotva vyučila kadeřnicí, devatenáctiletý Antonín byl dispečer.

Podrobně…

ivana_pavel_1

Manželské etudy po dvaceti letech: Ivana a Pavel

Manželské etudy po dvaceti letech: Ivana a Pavel (Orig.) / 2006 / Česká republika / 55 min

Jednadvacetiletý strojní zámečník a o rok starší prodavačka přirozeně harmonickým způsobem vytvořili až archetypální model partnerského vztahu.

Podrobně…

Vladimir_po_20_letech_1

Manželské etudy po dvaceti letech: Zuzana a Vladimír

Manželské etudy po dvaceti letech: Zuzana a Vladimír (Orig.) / 2006 / Česká republika / 54 min

Stavaři Zuzana (23) a Vladimír (21) chtěli sobě i jiný dokázat, že “to zvládnou sami”. Sami si postavili bydlení a pokusili se také sami uskutečnit své sny.

Podrobně…

Nebylo_to_marny_1

Paměť 20. století: Nebylo to marný

Paměť 20. století: Nebylo to marný (Orig.) / 2006 / Česká republika / 57 min

Film přibližuje neuvěřitelně vitálního klasika české psychologie a psychiatrie, který v roce 2006 oslavil 90. narozeniny. Jeho životní osudy jsou úzce spjaty se záchytnou stanicí a léčebnou u Apolináře...

Podrobně…

Udalosti_Pavla_Stechy_1

Paměť 20. století: Události Pavla Štechy

Paměť 20. století: Události Pavla Štechy (Orig.) / 2006 / Česká republika / 57 min

Film je o několika setkáních s nemocným Pavlem Štechou v průběhu roku 2004. Nejprve ještě chodí a vypráví ve svém ateliéru, ale většinu filmu již leží na nemocničním lůžku...

Podrobně…

René 01

René

René (Orig.) / 2008 / Česká republika / 90 min

Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě.

Podrobně…

Katka_2

Katka

Katka (Orig.) / 2009 / Česká republika / 90 min

Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit.

Podrobně…

soukromy_vesmir_1

Soukromý vesmír

Soukromý vesmír (Orig.) / 2012 / Česká republika / 86 min

Honza se narodil v roce 1974 do neradostné doby reálného socialismu v Československu. Jeho rodiče Jana a Petr v té době neměli vlastní byt a bydleli v jednom pokoji u Janiny rozvedené maminky a ovdovělé babičky.

Podrobně…

Zivot_s_Kasparem_1

Život s Kašparem

Život s Kašparem (Orig.) / 2013 / Česká republika / 85 min

Časosběrný dokumentární film natáčený 23 let. Film sleduje osud divadelníka Jakuba Špalka. První natáčecí dny proběhly na podzim roku 1989, kdy se Jakub, tehdy student DAMU, stal jedním z iniciátorů "sametové revoluce".

Podrobně…

vojta_lavicka_1

Vojta Lavička: Nahoru a dolů

Vojta Lavička: Nahoru a dolů (Orig.) / 2013 / Česká republika / 89 min

Časosběrný dokumentární film natáčený 16 let. Hlavním hrdinou je romský hudebník a aktivista Vojta Lavička. Vojta je famózní romský houslista, který kromě hudby řeší problémy svého etnika- Romů. Vojta se angažuje v médiích – v rozhlase i v televizi, zabývá se sociální prací a nemůže opustit téma, které mu přidělil sám život – téma etnické menšiny v majoritní společnosti a problémy jejich soužití. Vojta žije i svůj soukromý život, řeší svoji pozici ve společnosti i na hudební scéně.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…