// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyMFDF Ji.hlava slaví své osmnácté narozeniny v dokumentární továrně!

Banner

Již po osmnácté se střed České republiky proměňuje ve festivalové centrum střední Evropy: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava přichází! Užijte si velkolepou filmovou oslavu, která se v letošním roce nese v duchu továrních hal, a poprvé v historii festivalu sledujte samostatnou část hlavního filmového programu pouze virtuálně, v online dokumentární továrně DAFilms.cz od pondělí 20. do úterý 28. 10. zdarma!


Horko, hluk, stroje a nepolevující tempo - takový je tovární svět. Horko ve frontě na lístky, hluk na chodbách po filmových projekcích a nepolevující tempo promítacích strojů - takový je svět filmového festivalu. Proč se jeden z nejvýraznějších středoevropských festivalů rozhodl zahalit svůj osmnáctý ročník do dýmu továrních komínů? „Továrna je pro nás mnohovrstevnatou metaforou dnešního světa i znakem, který ukazuje, jak se naše společnost za posledních 120 let proměnila,“ vysvětluje volbu netradičního tématu ředitel festivalu Marek Hovorka. „V důsledku ekonomické krize i globalizace bylo mnoho fabrik po celém světě zavřeno, zatímco jiné tovární haly se často v jejich těsném sousedství stavějí na zelené louce. Takový pohled o naší současnosti vypoví víc než vnímání světa přes národní hranice," dodává.

Diváky však festival neláká pouze na výjimečný filmový zážitek, ale slibuje také setkání se zajímavými zahraničními hosty. Do Jihlavy zavítá držitel Zlatého leoparda z filmového Locarna Albert Serra, legenda jugoslávské černé vlny Želimir Žilnik či hvězda francouzského dokumentu Nicolas Philibert. Pomyslný vrchol filmového programu bude patřit rozsáhlé retrospektivě otce filipínského dokumentu Kidlata Tahimika, jenž se festivalu osobně zúčastní. Kdo se do jihlavské filmové továrny nechystá, ten může zažít jedinečné setkání s filmovými továrními halami prostřednictvím DAFilms.cz a pětice snímků festivalové sekce "Továrna v současném dokumentu"!

Industrializací zvrásněnou krajinu starého kontinentu v příběhu o nejisté budoucnosti, který tak přiléhavě sedí na současnou společnost, sleduje rumunský dokumentární snímek PATUL E STRICAT. Film, který zazářil na prestižním festivalu IDFA, zprostředkovává fenomén opuštěných továrních hal až na samou dřeň, stejně jako bez obalu obnažuje na první pohled nevinnou dětskou hru uvnitř trosek průmyslové budovy. Také výtvarně laděná esej umělkyně Lee Anne Schmitt CALIFORNIA COMPANY TOWN seznamuje diváky s měsíční krajinou opuštěných továren, tentokráte na západě Spojených států. Nostalgii a ztrátu iluzí, které s sebou přerušení průmyslové výroby přineslo, však balí do působivé estetiky obrazů 16 mm kamery.

Zájem o konkrétní lidské příběhy dominuje dalším dvěma uváděným snímkům POSLEDNIY LIMUSIN a DOWNEAST. Zatímco rytmus strojů jedné z nejstarších ruských automobilek ukrajuje monotónní pracovní dobu místních zaměstnanců, získává šestice hlavních hrdinů dokumentu POSLEDNIY LIMUSIN výjimečný úkol, na který průmyslový stroj nestačí - vyrobit poslední tři kusy ikonických sovětských vozů. Výjimečný úkol stojí také před hlavní postavou snímku DOWNEAST, americkým podnikatelem Antoniem Bussonem, jenž se v době ekonomické krize rozhodl do venkovské krajiny státu Maine navrátit tradiční průmysl. Proti jeho vizi se však nestaví pouze místní obyvatelé, ale také zákon. Kdo proti komu stojí? A nestojí náhodou moderní společnost sama proti sobě? Uzavírá téma továrny dokumentárně filosofické pátrání českého režiséra Víta Janečka ZÁVOD KE DNU.

Ochranné přilby s sebou, valí se na vás unikátní zážitek! Festivalová továrna MFDF Ji.hlava již po osmnácté posílá na filmových pásech mezi diváky originální dokumentární zboží!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Zavod_ke_dnu_1

Závod ke dnu

Závod ke dnu (Orig.) / 2011 / Česká republika / 82 min

Snímek diskutuje na konkrétních příkladech otázky nezaměstnanosti, odborů, práce či lidské mobility...

Podrobně…

California_Company_Town_1

California Company Town

California Company Town (Orig.) / 2008 / Spojené státy / 76 min

V dokumentární eseji režisérka sleduje důsledky industrializace Kalifornie, kde se prostředí násilně uzpůsobilo specifickému účelu průmyslové výroby. Meditativní ráz obrazu doprovázený vlastní úvahou autorky konfrontuje ideje amerického snu se skomírajícím životem města ve vyprázdněných domech.

Podrobně…

downeast_1

Downeast

Downeast (Orig.) / 2012 / Spojené státy / 80 min

Poslední americká sardinkárna na pobřeží státu Maine se zavírá a o zaměstnání přichází stovky zaměstnanců. Plánu vybudovat na jejím místě továrnu novou však brání soukromé zájmy zastupitelů města. Obtížná vyjednávání s mocnými střídají záběry z výlovu a zpracování humrů a tváře postarších zaměstnanců, kteří se bojí, že přijdou o další práci.

Podrobně…Novinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…