// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyOriginální filmové Slovensko 2.0 překračuje hranice online a zdarma!

event_slovensko

Velké oslavy čtvrtstoletí od rozplynutí komunistického mraku nad Československem si žádají také velká zamyšlení. Zatímco Česká republika na větší filmové zhodnocení demokratické dospělosti stále čeká, Slovensko se pyšní filmovým leporelem Slovensko 2.0, které v krátkých desetiminutových snímcích různorodých žánrů dohromady pospojovala desítka známých slovenských režisérů.


"Jaký je genetický, či programovací kód softwaru Slovensko? Jak se používá, jak se mění?" , ptala se na začátku celého projektu dvojice slovenských producentů Zora Jaurová a Mátyás Prikler. V roce 2013 uběhlo právě 20 let od doby, kdy Slovensko získalo svoji samostatnost na České republice a statusem demokratické země se pyšnilo ještě o několik let déle. Zdálo se proto lákavé i nevyhnutelné pokusit se o obecnou glosu turbulentního společenského dění, v mnohém příznačného pro postkomunistické země. Producenti se však rozhodli pojmout toto zamyšlení odlišně. Rozhodli se vyprávět jej prostřednictvím přitažlivého filmového média a za vypravěče zvolili hned deset známých, a v mnohém odlišných slovenských tvůrců.

Svoje rozhodnutí pustit se do projektu vysvětlují producenti následovně: „Slovensko, ako jedna z najmladších krajín v Európe, oslávilo v roku 2013 dvadsať rokov svojich moderných dejín. Dvadsať rokov prvého demokratického štátu na tomto území je dobrou príležitosťou pre rôzne typy reflexií, zamyslení, bilancovaní. V oblasti filmu je takáto príležitosť o to významnejšia, že krátka história slovenského filmu samostatnej éry zatiaľ priniesla skôr ojedinelé umelecké počiny, ako komplexný prúd kinematografie, ktorá by sa vyjadrovala k udalostiam, hýbucim spoločnosťou. Zároveň však na Slovensku existuje niekoľko generácií výrazných filmárskych osobností rôznych filmových žánrov.“

A právě přítomnost odlišných filmových tvůrců za kamerou dodává snímku Slovensko 2.0 jedinečnou žánrovou pestrost, sahající od animovaného, hraného a dokumentárního filmu až k experimentálním formám. Deseti krátkých desetiminutových snímků se ujali tři ženy a sedmička mužů - Viera Čákanyová, Zuzana Liová, Iveta Grófová, Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek a Miro Jelok.

Legenda slovenského dokumentárního filmu, Martin Šulík, si zvolil pro současné listopadové dny aktuální téma vzpomínky na Václava Havla. V krátkém snímku Pohreb prezidenta se zamýšlí nad smrtí Václava Havla jakožto momentem uzavření jedné společenské etapy, během níž společnost promarnila šanci naplnit humanistické ideály pospolitosti a solidarity.

Také další ze známých dokumentárních tvůrců, Peter Kerekes, se přiklání spíše k negativnímu vnímání současné slovenské společnosti, když prostřednictvím filmového vyprávění "Druhý pokus" uvažuje nad motivem příchodu cizí země do státu, jenž není schopný se o sebe dobře postarat.
"Slovensko pred 20 rokmi nebolo pripravené vládnuť si samo. A keď to pôjde takto ďalej, k demokracii sa dopracujeme tak o 200 rokov", tvrdí režisér nekompromisně.

Hrdina slovenské kinematografie, Juraj Herz, pak naopak divákovi nabízí komediální, až lehce satirický pohled na rodnou vesnici Kežmarok, do níž se jako její čestný občan vrací a prostřednictvím krátkého filmu odhaluje místa, s nimiž je prorostlá celá historie jeho rodiny.

Sledujte online na DAFilms.cz od pondělí 17. do neděle 23. listopadu 2014 desítku originálních vyprávění z filmového alba Slovensko 2.0 zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Cestny_obcan

Čestný občan

Čestný občan (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Ze Slovenska jsem odešel ve svých dvaceti letech a od té doby jsem se vracel v podstatě jako cizinec. Tak jsem se trošku polekal, co si mohu vymyslet pro tento film. Potom mě však napadlo, jak jsem se velmi bavil tím, že mi moje rodné město Kežmarok dalo čestné občanství. A že by se z toho dala udělat skoro až satira..."

Podrobně…

Pssst

Pssst!

Pssst! (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Když chce člověk něco kritizovat, musí začít od sebe. Když si chce z něčeho nebo někoho dělat legraci, musí připustit a zažít sebeironii. Protože pokud člověk není kritický a sarkastický hlavně sám k sobě, nemá bůhvíjaké právo vyslovovat verdikt. Ani ve filmu, natož v životě..."

Podrobně…

Rupicapra

Rupicapra

Rupicapra (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„V mém filmu se Slováci mohou podívat na sebe skrz pohled mého protagonisty Michaela – Člověka, který je trochu divný, občas protivný, ale ne hloupý, a který shodou okolností pochází ze světové velmoci – z krajiny kulturní a politicky neporovnatelně vlivnější než Slovensko..."

Podrobně…

Jedina_znama_fotografia_Boha_1

Jediná známá fotografie Boha

Jediná známa fotografia Boha (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Polovinu života jsem prožil v socialismu a změna režimu přišla právě tehdy, když jsem začal přemýšlet nad světem a budovat svoje názory. Devadesátá léta byla fascinující, chaotická, plná naděje. Jsem tedy člověk, který je jednou nohou ve starém světě a druhou nohou v novém..."

Podrobně…

Discoboj_1

Discoboj

Discoboj (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Vidím silnou paralelu mezi životem mého protagonisty přibližně od roku 1993 a životem Slovenska. Mám pocit, že on si prošil v mnohých ohledech podobným vývojem jako Slovensko. V 90. letech se začal stavět na vlastní nohy, měl sen o vlastní diskotéce a tvrdohlavě za ním šel. Prožil si, stejně jako Slovensko při jeho zrodu, podnikatelsko-mafiánskou dobu 90. let..."

Podrobně…

Pravidla_hry

Pravidla hry

Pravidlá hry (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Narodil jsem se tu a žil jsem tu v období komunismu. Potom jsem emigroval, takže jsem se trošku odtrhl od tohoto světa. Ale je to jeden z mých domovů. A rád se sem vracím. Pro film jsem si zopakoval dějiny Slovenska. Není to však jen film o Slovensku, rád se dívám na univerzálnější věci a všude a vždy je hrstka lidí, kteří manipulují světem, kteří udávají naplánované vize lidem pod nimi..."

Podrobně…

Navraty_Returns

Návraty/Returns

Návraty/Returns (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Moje manželka Lidka je Američanka, naši synové Myko a Marko jsou také Američani. Prarodiče mých synů jsou Slováci a Ukrajinci. Můj starší Myko bude hrát v létě lakros za slovenský národní tým. Děda Michal si přeje, aby se mladší vnuk Marko naučil hrát slovenské lidové písničky na saxofon..."

Podrobně…

Bez_vone_1

Bez vůně

Bez vône (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Měla jsem více námětů na film. Ale vyhrál ten o pocitu zbytečnosti, související s nezaměstnaností. Vycházela jsem z toho, že prostý člověk téměř nikoho nezajímá. Je součástí masy. Vybrala jsem z této masy nenápadnou, obyčejnou ženu, která po 30 letech strávených v továrně dostane výpověď a sledovala jsem, co asi cítí, když je poslední den v práci..."

Podrobně…

Druhy_pokus_1

Druhý pokus

Druhý pokus (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„V hospodě jsem žertoval, že země, která si demokraticky nedokáže pomoci k vlastnímu rozvoji a k normálnosti, má jedinou možnost: pozvat si na pomoc cizí armádu. Bylo to v době, kdy jsem se vrátil z měsíčního pobytu ve Finsku, ze kterého jsem byl nadšený..."

Podrobně…

Pohreb_prezidenta_1

Pohřeb prezidenta

Pohreb prezidenta (Orig.) / 2014 / Slovensko / 10 min

„Václav Havel byl nositelem hodnot, které stály na začátku společenských změn v roce 1989. Pravda a láska měly zvítězit, ale nakonec se bojovalo o politickou moc. Hovořilo se i o rovnosti před zákonem, o spravedlnosti, o toleranci, o potřebě solidarity. Žádný z těchto ideálů se dodnes nepodařilo naplnit..."

Podrobně…

Slovensko_20_1

Slovensko 2.0

Slovensko 2.0 (Orig.) / 2014 / Slovensko / 112 min

Co je to „Slovensko“? Jak vysvětlit pojem „Slovensko“ neznámému cizinci, návštěvníkovi z jiné planety, v horizontu posledních 20 let? Jaký je genetický či programovací kód softwaru „Slovensko“? Jak se používá, jak se mění?

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…