// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyRetrospektiva Debory Stratman: Uprostřed krajiny dohledu

Deborah_Stratman

Nahlédněte pod roušku každodenního koloběhu, zastavte se a rozhlédněte se. Kde jste, kdo jste, kam patříte a proč pospícháte? Základní otázky, na které se jen těžko hledají jednoduché odpovědi. Naučte se umění ptát se prostřednictvím vizuálně rozmanitých filmových esejí a experimentů americké multimediální umělkyně Debory Stratman. Sledujte první světovou online retrospektivu autorky od 13. do 19. dubna na DAFilms.cz zdarma!


Americká umělkyně Deborah Stratman s lehkostí uniká jakýmkoliv škatulkám. Její práce se stejnou měrou dotýkají média filmu, fotografie jako sochy, kresby či instalace. Setkat se proto s jejím jménem můžete na slavném filmovém festivalu v Rotterdamu, během přehlídky Sundance i na půdě proslulých galerií MoMA či Centre Pompidou. Nehledě na médium, s nímž autorka aktuálně pracuje, vdechuje materiálu vizuálně výrazný až experimentální jazyk, jenž jí dovoluje nacházet ve zdánlivě banálních obrazech skryté vzorce komunikace, fungování společenských systémů a stopy cirkulace moci. První světová online retrospektiva umělkyně nabízí výběr dvanácti filmových děl, jež představují průřez autorčinou tvorbou od pozdních devadesátých let 20. století až po současnost. Stejnou měrou se věnují její celovečerní i krátkometrážní tvorbě.

Nejaktuálnější audiovizuální tvorbu Stratmanové reprezentuje snímek HACKED CIRCUIT (2014), v němž autorka využívá dlouhé jízdy filmové kamery, aby rozehrála paranoidní hru mezi mocí systému a člověkem, jenž se ocitá pod jeho neustálým dohledem. Explicitní použití záběrů ze snímku Francise Forda Coppoly "The Conversation" hyperbolicky završuje motiv utajeného sledování, jenž se v moderní společnosti stává latentně přítomným obsahem lidského nevědomí.

Společenská kontrola vědomí i nevědomí se stává také hlavním námětem krátké hříčky VILLAGE, SILENCED (2012), v níž autorka opět využívá již existujícího filmového záznamu. Tentokrát však sahá hlouběji do historie a za svůj materiál si volí velšský propagandistický snímek Humphreyho Jenningse "The Silent Village", jenž v prostředí velšského hornického města přehrává nacistickou invazi do Československa a tragický příběh zdevastované vesnice Lidice. Pomocí střihu, repetice a variací autorka vytváří analytický vzorec moci a základní slovník gest i pohybů, jež tuto moc symbolizují. Paměť historických událostí, z níž vychází představa o sdílené národní identitě, pak zasazuje do současného prostředí moderní americké kultury ve snímku O’ER THE LAND (2009) natočeném na 16mm kameru. V něm se obraz amerického patriotismu proměňuje v ostrou kritiku kultury zbraní, války a technologické síly, které se postupně zasazují o vyprázdnění pojmu svobody.

Ani raná díla autorky neopouští naznačený terén zájmu o současnou společenskou krajinu zvrásněnou mocenskými vztahy dohledu. Mělké hranice osobního a veřejného, intimního a sdíleného, unikátně prožívaného a systémem monitorovaného nabízí snímek IN ORDER NOT TO BE HERE (2002), jenž prozkoumává specifické uspořádání městských předměstí. Snímané výhradně v noci zdají se nakonec suburbie být izolovanými ostrovy, stejně jako tomu je ve filmovém putování KINGS OF THE SKY (2004). To vede až do od světa odříznuté etnické komunity Ujgurů po staletí bojující proti čínské nadvládě. Bohatá ujgurská mytologie se plynule proplétá s poetickým vizuálním přístupem Stratmanové, aniž by snímek ztrácel z dohledu paralelu mezi příběhy o udatných hrdinech minulosti a současnou politickou snahou komunity o získání vlastní autonomie.

Přejděte na druhou stranu kamery a získejte výjimečný zážitek kritického pohledu! Sledujte první světovou online retrospektivu Debory Stratman od 13. do 19. dubna na DAFilms.cz zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Hacked_Circuit_1

Hacked Circuit

Hacked Circuit (Orig.) / 2014 / Spojené státy / 15 min

Snímek natočený v jediném pečlivě zaranžovaném záběru zachycuje tvorbu filmových ruchů a odhaluje mnohovrstevnatost fabulace a podsouvání. Kruhová jízda kamery nás přivádí do ruchového studia v kalifornském Burbanku a opět se z něj vytrácí...

Podrobně…

The_BLVD_1

The BLVD

The BLVD (Orig.) / 1999 / Spojené státy / 63 min

Experimentální dokument o komunitě pouličních automobilových závodníků z chicagské čtvrti Near West Side...

Podrobně…

O_er_the_land_1

O'er the Land

O'er the Land (Orig.) / 2009 / Spojené státy / 52 min

Meditace o prostředí zvýšeného ohrožení a o národní identitě, kultuře střelných zbraní, divočině, konzumu, patriotismu a možnosti osobního přesahu. Snímek se obzvláště zajímá o to, jak nyní Američané chápou svobodu a své osudové předurčení k expanzi poznamenané technologickým rozvojem.

Podrobně…

Ray_s_Birds_1

Ray's Birds

Ray's Birds (Orig.) / 2010 / Spojené státy / 7 min

Ray Lowden z anglického Northumberlandu doma chová dvaasedmdesát dravých ptáků, pět jelenů a několik klokanů. Za posledních dvanáct let měl jen deset dnů volna a jeho práce ho pořád baví. Film je malou poctou nesmělým, panovačným, zvědavým, zarputilým i legračním dravcům z jeho zvěřince.

Podrobně…

These_Blazeing_Starrs_1

...These Blazeing Starrs!

...These Blazeing Starrs! (Orig.) / 2011 / Spojené státy / 14 min

Od chvíle, kdy byly poprvé zaznamenány, nevěstily komety nic dobrého: katastrofy, mesiáše, převraty a konce. Krátký snímek o těchto meteorických žhnoucích kotoučích s ledovou krustou a o jejich souvislosti s věštěním spojuje vizualitu jejich výtvarného zpracování z patnáctého až osmnáctého století v Evropě a filmové záznamy z laboratoře tryskových pohonů NASA.

Podrobně…

Kings_of_the_Sky_1

Kings Of The Sky

Kings of the Sky (Orig.) / 2004 / Spojené státy / 68 min

Experimentální dokument o vzdoru, rovnováze a slávě sleduje provazochodce Adila Hoxura a další členy jeho ansámblu na turné po čínské poušti Taklamakan mezi Ujgury, turkickým muslimským národem, který usiluje o náboženskou a politickou autonomii...

Podrobně…

Musical_insects_1

Musical Insects

Musical Insects (Orig.) / 2013 / Spojené státy / 6 min

Temporalita filmu přejímá temporalitu tištěného díla. Snímek je poctou stejnojmenné ilustrované knize Bette J. Davisové, jež zase vzdává hold malým muzikantům ze světa hmyzu.

Podrobně…

Kuyenda_1

Kuyenda N'kubvina

Kuyenda N'kubvina (Orig.) / 2010 / Spojené státy / 40 min

Z jihovýchodní Afriky pronikne na západ jen malá část exportu, ať už se jedná o export kulturní či jiný. Snímek zkoumá, jak se šíří povědomí o různých místech, a konkrétně sleduje, jak se šíří myšlení a kultura ve státě Malawi...

Podrobně…

Immortal_1

Immortal, Suspended

Immortal, Suspended (Orig.) / 2013 / Spojené státy / 6 min

Filmová esej o levitaci, UFO a starověkých asijských snech sestává z jediného dlouhého záběru natočeného v depozitáři Smithsonova muzea amerického umění ve Washingtonu. Kamera se vznáší v prostoru uvnitř prostoru, jehož identita se neustále proměňuje.

Podrobně…

In_Order_Not_To_Be_Here_1

In Order Not To Be Here

In Order Not To Be Here (Orig.) / 2002 / Spojené státy / 34 min

Nekompromisní pohled na to, jak naše prostředí determinují faktory soukromí, bezpečí, pohodlí a dohledu. Snímek natočený výhradně v noci konfrontuje hermeticky uzavřenou povahu středostavovských společenství a obnažuje strach skrývající se v uspořádání dnešních předměstí.

Podrobně…

Village_silenced_1

Village, silenced

Village, silenced (Orig.) / 2012 / Spojené státy / 7 min

Snímek je přepracováním klíčového 36minutového dokudramatu „The Silent Village“ Humphreyho Jenningse, v němž velšští horníci z obce Cwmgiedd kolektivně zinscenovali nacistický vpád do české hornické vesnice Lidice a její zničení...

Podrobně…

From_Hetty_to_Nancy_1

From Hetty to Nancy

From Hetty to Nancy (Orig.) / 1997 / Spojené státy / 44 min

Stoická krása islandské krajiny tvoří pozadí pro cyklus kousavě vtipných dopisů, které napsala na sklonku století žena jménem Hetty během pěších túr se svou společnicí Masie, čtyřmi školačkami a jejich učitelkou...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…