// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyFID Marseille: Neúnavné hledání originality

fidmarseille_2015

Francouzská dokumentární přehlídka FID Marseille patří ke klíčovým destinacím diváků, kteří se nebojí experimentovat, objevovat i učit se novým dialektům filmového jazyka. Právě neutuchající snaha ohledávat možnosti média filmu, artikulovat komplexní společenská témata a nabídnout prostor mladým talentům definuje uplynulé čtvrtstoletí existence festivalu. Připomeňte si před začátkem jeho 26. ročníku výběr oceněných snímků minulého roku! Připomeňte si zdarma filmovou atmosféru Azurového pobřeží od 20. dubna do 3. května na DAFilms.cz!


Představu, že dokumentární film není jen jednou homogenní kategorií, například mluvících hlav, ale že spektrum jeho žánrů a poloh umí být mnohem pestřejší, snad není již nutné obhajovat. Pokud se však chcete skutečně podívat na to, jak barevnou paletu výrazových prostředků umí současný dokument rozehrát, pak se nechte nalákat do kinosálů francouzského člena platformy Doc Alliance, festivalu FID Marseille. Právě zde se již po šestadvacáté ve dnech od 30. června do 6. července objeví jedinečný filmový výběr, v němž budou mít hlavní slovo originalita a testování filmových hranic. Přesvědčte se o tom prostřednictvím výběru 9 snímků oceněných festivalovými porotami v roce 2014!

Náročné filmové vyprávění i politický kontext rámují obrazy vítězného dokumentárního snímku hlavní mezinárodní soutěže 25. ročníku OUR TERRIBLE COUNTRY. Film dvojice režisérů Mohammada Ali Atassiho a Ziada Homsiho nabízí divákům intimní setkání se syrským spisovatelem a disidentem Yassinem Haj Salehem, mužem, jehož nekompromisní občanský postoj přivedl na šestnáct let za mříže. Na pozadí vleklé syrské války nabývá jeho osobní příběh před kamerou dalších obrátek. V průběhu natáčení dochází k několika zatčením, nuceným stěhováním po milované, v ruinách se utápějící zemi, které svůj konec nachází v bolestném tureckém exilu.

Téma domova a jeho opouštění řeší i snímky I COMME IRAN a HAUNTED. V prvním zmiňovaném se režisérka Sanaz Azari pokouší prostřednictvím učení se rodnému perskému jazyku nalézt širší vztah k zemi, odkud pochází, ale již nikdy nemohla plně poznat. HAUNTED se naopak vydává směrem sledování vícero příběhů propojených motivem odcházení z domova. Neustálá fyzická přítomnost momentu odchodu z domova daná syrským válečným stavem zde naráží na mentální nepřipravenost hlavních protagonistů i otázku, zda a jak se na takový životní zlom připravit lze. Režisérka Liwaa Yazji, jež si za snímek odnesla cenu pro nejlepší filmovou prvotinu, je nominovaná též na prestižní evropskou dokumentární cenu Doc Alliance Selection Award 2015. Rozhovor o snímku i nominaci si můžete přečíst v sekci novinky.

Neznámé světy za hranicemi každodennosti prozkoumává dvojice dokumentů TOURISME INTERNATIONAL a I FORGOT! Zatímco v TOURISME INTERNATIONAL se v objektivu kamery zjevuje podivná schizofrenie mezi veřejně řečeným a zamlčovaným, jež charakterizuje a provází každý detail života v Severní Koreji, snímek I FORGOT překračuje limity běžného světa svým unikátním filmovým přístupem. Přestože se ocitáme uprostřed banálních denních aktivit hlavního vietnamského hrdiny Hoa, vzdušnost širokoúhlých záběrů i odlehčený rytmus střihu činí z I FORGOT! energickou oslavu nespoutaného mladého života.

Ke světu umělecké imaginace a kultury se obrací poslední čtveřice uváděných snímků. Observační, rozvolněný portrét I, OF WHOM I KNOW NOTHING mexického režiséra Pabla Sigga zachycuje zarchivovaný životní prostor stárnoucího britského vydavatele díla Samuela Becketta Johna Caldera. Mezi táhlými chvílemi jeho dní, ulpívajícími především v minulosti, probleskují intenzivní momenty energie a originální mysli, jež doplňuje přítomnost spisovatelovy múzy Billie Whitelaw. Do oblasti fantazie literárního textu uniká také žánrově nezařaditelný snímek LE SOUFFLEUR DE L’AFFAIRE, rozehrávající alternativní příběh o smrti romantického spisovatele Edmonda Rostanda. Stejným směrem na hranice hraného filmu / dokumentu a biografie / fikce pak míří i snímek TROIS CONTES DE BORGES inspirovaný dílem a osobou argentinského literáta Jorge Luise Borgese. Tématem posledních dnů života, jimž právě umění a fantazijní únik od bolesti může dát finální smysl, výběr pomyslně uzavírá belgický dokument BEFORE WE GO.

Staňte se dokumentárním cinefilem! Své náročné divácké oko trénujte s FID Marseille od 20. dubna do 3. května na DAFilms.cz!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Haunted_1

Prokletí

Maskoon (Orig.) / 2014 / Sýrie / 113 min

Občanská válka v Sýrii uvrhla tamější obyvatele do stavu permanentní nejistoty. Sledujeme devět hrdinů, kteří musejí být neustále připraveni, že budou nuceni náhle opustit své domovy. Zmar a vykořeněnost postav zdůrazňují záměrně nedokonalé záběry z ruční kamery či zrnitý obraz z konverzací na Skypeu.

Začínající syrská režisérka Liwaa Yazji se zatím pohybovala hlavně v divadelním prostředí. Upozornila na sebe scénářem k televiznímu seriálu The Brothers (2013). Prokletí jsou jejím režijním debutem.

Podrobně…

Before_We_Go_1

Before We Go

Before We Go (Orig.) / 2014 / Belgie / 82 min

Brusel, operní dům La Monnaie. Tři lidé, jejichž životy se chýlí ke konci, se setkávají s choreografy, herci a hudebníky. Prožívají jedinečnou zkušenost, jejíž součástí je hudba, tanec a ticho...

Podrobně…

I_Forgot

I forgot!

Tôi quên rồi (Orig.) / 2014 / Francie / 28 min

Climb up, let’s jump, the fields are green and the houses grey. We’re all small. It feels like the pores of my skin have become gigantic.

Podrobně…

I_Comme_Iran_1

I Comme Iran / FR verze

I Comme Iran / FR version (Orig.) / 2014 / Belgie / 50 min

Brussels, behind the closed doors of a classroom. Using a textbook dating from the Islamic revolution, Sanaz Azari, the director, learns how to read and write in Persian, her mother tongue...

Podrobně…

I_Comme_Iran_1

I Comme Iran / EN verze

I Comme Iran / EN version (Orig.) / 2014 / Belgie / 50 min

Brussels, behind the closed doors of a classroom. Using a textbook dating from the Islamic revolution, Sanaz Azari, the director, learns how to read and write in Persian, her mother tongue...

Podrobně…

I_Of_Whom_I_Know_Nothing_1

I, Of Whom I Know Nothing

I, Of Whom I Know Nothing (Orig.) / 2014 / Mexiko / 81 min

Snímek vznikal na podzim a v zimě roku 2012 a 2013 v domě Johna Caldera, londýnského vydavatele Samuela Becketta, Beckettova spolupracovníka a blízkého přítele. Calder se rozhodnul přestěhovat do Montreuil na předměstí Paříže, kde nyní bydlí v bývalé kanceláři a suterénu osmipatrového poválečného činžovního domu...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…