// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyFragmenty z USA

Fragments_USA

Jedinečná tři písmena, která víří globální proud politických, ekonomických a kulturních událostí. Tři písmena, jež definovala západní polokouli světa a stala se symbolem moci a fyzické síly. Jaké jsou však symboly současné Ameriky, která osciluje mezi chrámem konzumu, samozvaným ochráncem demokracie a utopickým rájem splněných snů? Skládejte s DAFilms.cz filmové fragmenty soudobé Ameriky! Roztočte svůj dokumentární kaleidoskop od 4. do 10. května 2015.


Výběr šestice dokumentárních, experimentálně laděných snímků pátrá po příbězích různorodosti skrytých uvnitř současné americké společnosti. Americký venkov, cenzorské díry v nedotknutelné svobodě slova i historie společného multikulturního soužití představují pouze filmové střípky z neustále se proměňujícího klubka severoamerických vztahů. Pohlédněte na ně očima originálních filmových vypravěčů a pozorovatelů a po celý jeden týden s námi vzdávejte hold jedinečnému projektu dánského filmaře Jørgena Letha 66 SCENES FROM AMERICA!

Tomu, jak ironickým a absurdním světem může být politika od vrcholných pater až po lokální klání, otevřeně nasvědčuje filmový experiment amerického režiséra Jamese N. Kienitze Wilkinse PUBLIC HEARING. Snímek, jenž se svým silným autorským přístupem nejvíce blíží metodě reenactmentu, znovu přehrává autentický záznam veřejného městského jednání z amerického Východu věnovaný zrušení lokálního obchodu ve prospěch supermarketu. Originální filmový tvar, jenž staví na dlouhých portrétních záběrech a černobílé estetice 16mm kamery, se své světové premiéry dočkal v roce 2012 na docalliančním dánském festivalu CPH:DOX. Objevil se však také například v prostoru pro současné umění MoMA PS1.

Také snímek RIP IN PIECES AMERICA režiséra Dominica Gagnona se nebojí expresivního filmového jazyka. Film, složený z neopracovaných výstupů domácích webových kamer, nabízí hodnotově nezabarvený prostor pro veškeré aktéry internetových "performancí", kterými jsou především političtí aktivisté, vojenští radikálové, podporovatelé konspiračních teorií a náboženští fanatici. Těm všem byla jejich vystoupení na internetových serverech cenzurována. Zatímco se americká společnost bije za svobodu slova a tiší virtuální cenzoři provádějí svoji práci, režisér vytváří a prezentuje osobitý "Salon odmítnutých".

Rámec jednoho jediného a osamělého hrdiny si volí snímek NIGHT LABOR. Výtvarně působivé filmové pozorování proniká do hloubky procesu práce samotné, zatímco se postupně, za minimálního použití slov, dostává také do vnitřních prostor životní zkušenosti svérázného hrdiny. Snímek si odnesl zvláštní cenu poroty docalliančního švýcarského festivalu Visions du Réel i zvláštní cenu z kanadské dokumentární soutěže festivalu RIDM.

Do intimního prostoru jednotlivce v obrazově působivé eseji proniká také americká režisérka a umělkyně Shelly Silver. Také ve snímku TOUCH navazuje na svůj předchozí zájem o volnou autorskou hru na pomezí fikce a reality, již zasazuje do jí dobře známého prostředí newyorské Čínské čtvrti. Přestože se snímek drží ústřední linie vyprávění, svou bohatou asociativní povahou odkazuje spíše k volnému pohybu mezi silnými společenskými tématy, kdy se autorem příběhu stává především divák.

Sestavujte s námi filmové fragmenty ze života Ameriky od 4. do 10. května zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Public_Hearing_1

Public Hearing

Public Hearing (Orig.) / 2012 / Spojené státy / 109 min

Snímek oživuje přepis z veřejné schůze ukrytý v hlubinách internetu a přetavuje ho do podoby celovečerního filmu – slovo od slova a v detailních záběrech natočených na černobílý 16mm film. Herci i neherci čtou mezi řádky ironické debaty o rozšíření supermarketu na americkém maloměstě.

Podrobně…

RIP_in_pieces_america

RIP in Pieces America

RIP in Pieces America (Orig.) / 2009 / Kanada / 61 min

Snímek je necenzurovaným prohlášením neviditelných Spojených států. Režisér Dominic Gagnon vytvořil intenzivní filmovou koláž složenou výhradně z více či méně anonymních videí, která byla natolik kontroverzní či explicitní, že byla označena jako závadná a stažena z portálů, jako je YouTube...

Podrobně…

Night_Labor_1

Night Labor

Night Labor (Orig.) / 2013 / Spojené státy / 62 min

Snímek zachycuje život Shermana Franka Merchanta, šestačtyřicetiletého dvoumetrového habána z amerického Mainu, který se přes den živí jako drsný a nezávislý sběrač škeblí a v noci obsluhuje zařízení v továrně. Oděný v bílém plášti, s typickým černým baretem na hlavě a s celým arzenálem nožů připravuje nástroje pro dělníky, kteří ho v šest ráno vystřídají na ranní šichtě.

Podrobně…

Touch_1

Touch

Touch (Orig.) / 2013 / Spojené státy / 67 min

Jistý muž se po padesáti letech vrací do newyorské Čínské čtvrti, aby se postaral o umírající matku. Je to knihovník, katalogizátor a pořizovač záznamů, gay, pozorovatel a imitátor. Ve volném čase sbírá obrazy – svých současníků a spolupracovníků. Pozorujeme je spolu s ním, ukrytí ve tmě pod pláštěm neviditelnosti, který je výhodou i prokletím zároveň.

Podrobně…

liahona_1

Liahona

Liahona (Orig.) / 2013 / Spojené státy / 70 min

Liahona is an experimental documentary examining the culture, history, and lived experience of the Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints, often referred to as the Mormon faith. The film creates a portrait of Mormonism through documentation of LDS cultural dominance in Utah, the suppressed history of folk magic in the early church, landmark Mormon life experiences, and Sanders’ personal history and connection to the church...

Podrobně…Novinky

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Třiatřicátý ročník FAMUFESTu, soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, letos proběhne ve dnech 23. - 27. listopadu na pražské Letné. FAMUFEST se podruhé vrátí do Bio Oko, a nově bude probíhat program také ve Studiu Hrdinů a v Café Jedna.

Číst dál…

- 22.11.2016 -

Kosmopolitní DOK Leipzig

Kosmopolitní DOK Leipzig

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Číst dál…

- 7.11.2016 -

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

25.–30. října probíhá 20. ročník největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Až do 6. 11. pokračuje festival online na DAFilms.cz.

Číst dál…

- 24.10.2016 -

Další novinky…