// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyMauro Andrizzi: Miláček světových festivalů

mauro_andrizzi

Jeho jméno se v posledních letech pravidelně objevuje ve výčtech nejvýraznějších talentů současného dokumentu. Hvězda mladého argentinského filmu, MAURO ANDRIZZI, však každým svým snímkem dokazuje, že z viklavého žebříčku festivalové slávy a programů hned tak nespadne. Poznejte dosavadní tvorbu autora, pro něhož film znamená život a naopak. Seznamte se s Maurem Andrizzim od 11. do 17. května na DAFilms.cz zdarma!


Studijní i profesní kroky Maura Andrizziho jsou od počátků spjaty s vášní pro filmové médium. Autor, jenž patří mezi několik nepřehlédnutelných tváří třicátníků soudobého dokumentárního filmu, vystudoval v Buenos Aires nejenom obor režie, ale také scenáristiky. V obou oblastech se postupně uplatnil jako tvůrce krátkých filmů a scenárista televizních seriálů, zatímco se po dobu sedmi let věnoval programové spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem Mar del Plata.

Směr Andrizziho budoucí úspěšné režisérské kariéry pevně vytyčila až druhá polovina nultých let našeho letopočtu. Zásadním zlomem se v tomto ohledu stal autorův první celovečerní debut z roku 2007 MONO. Snímek, jenž si vydobyl pozitivní ohlas především u mladého publika, zachycuje pomocí obrazové koláže videoklipů generační obměnu argentinské nezávislé hudební scény a z profesního hlediska pro autora končí založením vlastní filmové produkční společnosti Mono company.

První festivalový hit si mladý režisér připsal hned svým druhým dokumentárním snímkem IRAQI SHORT FILMS. V něm se na základě dlouhodobého sběru a studia materiálu pouští do analýzy válečné propagandy spojené s konfliktem v Iráku. K tomu využívá syrové amatérské záběry natočené na mobilní telefony zástupci různých stran válečného pekla. Snímku, jenž se zařadil do programových sekcí více než šedesátky světových filmových festivalů, se dostalo zvláštní pozornosti také v prestižních výstavních prostorech newyorské MoMA či pařížského Centre Pompidou.

Velkolepý úspěch druhého snímku Andrizzimu umožnil premiérově uvést svůj v pořadí třetí titul IN THE FUTURE během filmové přehlídky v Benátkách. Devítka příběhů, jejichž ústředním motivem se stává láska, fyzické milování a v určitém smyslu i filmová kamera jakožto milenec, jenž se zmocňuje osoby či objektu před objektivem, vyniká především svojí experimentálně laděnou estetickou stránkou a fragmentární povahou uvádějící diváka do prostoru toužebného vzpomínání.

Také prozatím poslednímu režisérovu snímku ACCIDENTES GLORIOSOS se podařilo vystoupat na pomyslný festivalový vrchol. Film, který vznikl ve spolupráci se švédským filmařem a dramatikem Marcusem Lindeenem v rámci tvůrčí platformy docalliančního dánského festivalu CPH:DOX DOX:LAB, zvítězil jako nejlepší středometrážní snímek sekce Orizzonti na benátském festivalu v roce 2011. Dokumentární reflexe filosofické povahy okamžiku, jenž může během mžiknutí oka proměnit smysl i dosavadní trajektorii lidského života, opět nabízí devítku příběhů, tentokráte však propojených přímou zkušeností, zprostředkovaným viděním i patologickou obsesí po jedinečném momentu transformace stavu věcí.

Nenechte si ujít první online přehlídku filmové tvorby Maura Andrizziho nabízenou zdarma v týdnu od 11. do 17. května 2015 na DAFilms.cz!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Iraqui_Short_Films_1

Krátké filmy z Iráku

Iraqi Short Films (Orig.) / 2008 / Argentina / 93 min

Ryze privátní dokumentaci války reprezentuje film sestavený ze záběrů natočených převážně mobilními telefony.

Podrobně…

Glorious_Accidents_1

Glorious Accidents

Accidentes Gloriosos (Orig.) / 2011 / Argentina, Dánsko / 58 min

Snímek Glorious Accidents vypráví devět příběhů o smrti a proměně...

Podrobně…

In_the_future_1

En el futuro

En el futuro (Orig.) / 2010 / Argentina / 60 min

Snímek začíná dlouhými záběry na líbající se páry. Devět milostných příběhů zachycených v tomto odvážném experimentálním filmu pohlíží na minulost z pohledu přítomnosti.

Podrobně…

mono_1

Mono

Mono (Orig.) / 2008 / Argentina / 82 min

Experimentální dokument o generační výměně na argentinské hudební scéně. Snímek zachycuje dvanáct nově vzniklých kapel – Los Álamos, El mató a un policía motorizado, Bauer, Los Kahunas, Los Cuzcos, Brian Storming, Norma, Pablo Reche, Turpentine, Hacia Dos Veranos, Los Peyotes a McFly – a jejich publikum během půl roku koncertování v různých argentinských městech...

Podrobně…Novinky

Zimní nadílka českých dokumentárních filmů

Zimní nadílka českých dokumentárních filmů

Za 100 Kč můžete mít nyní výběr dokumentů, které byly do kin uvedeny v letošním roce. A přístup k 1500 dalším snímkům z celého světa. Vážení přátelé, nezapomeňte, že ideální dárek může člověk dát nejen svým intelektuálním přátelům, ale i sám sobě.

Číst dál…

- 7.12.2016 -

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Třiatřicátý ročník FAMUFESTu, soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, letos proběhne ve dnech 23. - 27. listopadu na pražské Letné. FAMUFEST se podruhé vrátí do Bio Oko, a nově bude probíhat program také ve Studiu Hrdinů a v Café Jedna.

Číst dál…

- 22.11.2016 -

Kosmopolitní DOK Leipzig

Kosmopolitní DOK Leipzig

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Číst dál…

- 7.11.2016 -

Další novinky…