// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyÍránský dokument: Nelze přehlédnout!

Iran_2015

Dohledat Írán na světové mapě by se mělo podařit většině z nás. Jakým způsobem se ale íránská filmová tvorba zapsala do mapy současného světového dokumentu? Komplikovaná politická situace, ale i viditelná touha po změně lemují nelehkou cestu současného íránského filmu napříč programy filmových festivalů. Využijte jedinečnou možnost zhlédnout výběr nejzajímavějších íránských dokumentů posledních 15 let v unikátní online přehlídce od 18. do 24. května na DAFilms.cz zdarma!


Krystalicky čistý, a přitom vizuálně působivý portrét drsného života v íránských horách přináší oceňovaný snímek režiséra Mahdi Moniriho TINAR. Ten svůj hluboký příběh staví okolo každodenních činností třináctiletého chlapce Ghasema živícího se jako pasáček krav. Zcela sám, mimo kontakt s rodinou, z jejíž strany naráží pouze na fyzickou agresi a nezájem, chlapec přežívá v nehostinných podmínkách hor, kde svůj veškerý čas i lásku investuje do stáda krav, o něž se stará. I přes veškerou nepřízeň osudu však Ghasem nepřestává snít. Možnost naučit se číst, psát a žít mimo hory se pro něj stává vysněnou, avšak prozatím nedosažitelnou metou.

O změně, ale pro celou zemi, sní také mladá skupina teheránských obyvatel, kteří se rozhodnou svůj postoj a odlišnost vyjádřit pomocí netradičního nástroje – městské akrobacie parkour. To, co se na první pohled může zdát pouze jako volnočasová zábava, se pro její vyznavače stává centrálním bodem jejich života, projevem politického smýšlení i motorem k uspořádání prvního veřejného festivalu tohoto sportu v hlavním městě. Uspějí ve svém boji STREET SULTANS?

Změny minulé, které Íránu přinesla islámská revoluce v roce 1978, sleduje a zpětně hodnotí jeden z nejvýraznějších zástupců současné íránské kinematografie režisér Mohammadreza Farzad. Ve dvojici snímků INTO THIN AIR a BLAMES AND FLAMES pracuje s archivními záběry dokumentace krvavých revolučních nepokojů. Zatímco se prostřednictvím filmu INTO THIN AIR zaměřuje na nechvalně proslulý „Černý pátek“ íránských dějin, během kterého došlo k masakru stovek nevinných obětí netušících o zákazu nočního vycházení, v druhém snímku BLAMES AND FLAMES vykresluje revoluci ze specifické perspektivy využití filmového média. Radikální politické změny ve jménu svržení světského systému byly totiž dobře dokumentovány nejenom filmovými profesionály, ale i samotnými aktéry. Televizní obrazovka, kamera, ale také hořící kina se staly symboly islámské revoluce, jimž Farzad znovu dodává na významu.

Historie není lhostejná ani snímku TEHRAN HAS NO MORE POMEGRANATES!, který mezi vybranými tituly vyniká svou hravou hudební formou. V odlehčeném tónu dokument, který se nebojí přiznaně přeskakovat mezi fikcí a realitou, skládá pomocí archivních i nově natočených záběrů mozaikovitý portrét hlavního města Teheránu napříč slovutnou historií perské říše až po soudobé vítězství mezi nejvíce znečištěnými městy světa.

Nenechte si ujít jedinečnou možnost poznat, jak vypadá, o čem mluví a ke komu promlouvá současný íránský dokument. Jedinečnou íránskou týdenní přehlídku sledujte od 18. do 24. května na DAFilms.cz zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Mr_Mrs_B

Absence of Mr. & Mrs. B

The Absence of Mr. & Mrs. B (Orig.) / 2009 / Írán / 62 min

V odlehlé íránské vesnici žijí manželé, kteří jsou již léta svoji, ale zatím se jim nepodařilo počít dítě. Írán však vyžaduje, aby manželské páry děti měly, což na dvojici, jejíž vztah je již tak napjatý, vyvíjí ještě větší tlak...

Podrobně…

The_Trucker_and_The_Fox

Řidič a jeho liška

The Trucker and the Fox (Orig.) / 2013 / Írán / 78 min

Bipolární řidič kamionu není s to přenést se přes smrt svého miláčka – lišky, která byla hlavní hrdinkou jeho amatérského filmu. Nakonec se rozhodne natočit milostný románek osla, přičemž vedlejší roli vyhradí nové lišce. Tento film je něhyplným portrétem řidičů kamionů, kteří na parkovišti sledují zfilmované zvířecí bajky svého kolegy.

Podrobně…

Pomegranates_1

Tehran Has No More Pomegranates!

Tehran Has No More Pomegranates! (Orig.) / 2006 / Írán / 58 min

Teherán je větší vesnice nedaleko města Rey oplývající zahradami a ovocnými stromy. Místní obyvatelé žijí v podzemních dírách připomínajících mraveniště. Jednotlivé části Teheránu spolu neustále bojují. Teheránci se zabývají především krádežemi a zločinem, ačkoli král předstírá, že jsou jeho poddaní. Pěstují znamenité ovoce, především granátová jablka, která nejsou jinde k mání.

Asar-o-Lblab, 1241 n. l.

Podrobně…

Street_Sultans

Street Sultans

Street Sultans (Orig.) / 2010 / Írán / 38 min

Dokumentární snímek zachycuje aktivity několika mladých lidí, kteří v Íránu propagují nebezpečný pouliční sport: parkour. Tento sport se zrodil v rámci moderní kulturní společnosti a jeho vyznavači mu ve městě Teherán zasvětili festival.

Podrobně…

Blames_and_Flames_1

Obviňují a zapalují

Falgoosh (Orig.) / 2012 / Írán / 27 min

Íránská islámská revoluce roku 1978 byla intimně propojená s projekčními plátny, filmovými kamerami i televizní obrazovkou. Na jejím začátku stály uměle vyvolané požáry ve více než 130 místních kinech a samotné revoluční události byly spontánně zaznamenávány jejich účastníky na filmový materiál. Pouze s použitím dobových obrazových materiálů se tvůrci dokumentu zamýšlejí nad úlohou kinematografie, televize a filmu ve společnosti.

Podrobně…

Revolutionary_Memories_1

Bahmanovy revoluční vzpomínky

Khaterate Enghelabe Bahman Asheghe Leyla (Orig.) / 2012 / Írán / 17 min

Retrospektiva rodinné historie na pozadí pohnutých událostí v Íránu roku 1978. Prostřednictvím mozaikovité koláže starých fotografií a archivních záběrů vypráví Bahman příběh nenaplněné lásky, která ho přivedla do víru revolučních událostí. Jeho oběť se v závěru stává personifikací tisíců mladých mužů, kteří se už nikdy nevrátili domů...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…