// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyIsland: V zemi ideálů a vulkánů

Iceland_2015

Míhají se na vašem počítačovém šetřiči obrázky dýmajících islandských sopek? Je vaším celoživotním snem vydat se do geotermálních království uprostřed nedotčené přírody? Patříte mezi věrné fanoušky křehkých zvuků současné islandské hudby? Poznávejte po dva týdny s DAFilms.cz svébytnost islandské krajiny i kultury, která již mnohokrát prokázala, že „na velikosti nezáleží“. Vydejte se po stopách islandského dokumentu od 8. do 21. června zdarma!


Na jakou realitu narážejí představy o romantice života pod úpatím vulkánů v jedné z nejbohatších zemí současnosti, ukazuje dvojice snímků ASH a ICELAND YEAR ZERO. Pod více než příznačným názvem ASH (Popel) sleduje dokument režiséra Herberta Sveinbjornssona příběh tří islandských rodin, které se v dubnu roku 2010 ocitly hned dvakrát v přímém ohrožení vulkánem Eyjafjallajökull. Život, jenž těžil z těsné symbiózy s přírodou, se během několika dní stal noční můrou, v níž právě příroda mohla sebrat lidem vše, co měli, včetně životů samých. K dramatické proměně, avšak ve společenské krajině, se obrací také snímek ICELAND YEAR ZERO. Ten se navrací do roku 2008, ve kterém jednu z nejvíce prosperujících zemí světa zasáhla ekonomická krize vedoucí ke kolapsu bankovního systému. Jak se k ní malý národ s nevídanou regenerační silou postavil? A jak se staví ke snům přistěhovalců, kteří se rozhodli do zaslíbené země vydat? Sledujte v dokumentu HOUSE OF HOPE.

Výrazné osobní příběhy nechává zaznít dvojice snímků SALÓME a GRANDMA LO-FI. Dokumentární prvotina režisérky Yrsy Rocy Fannberg SALÓME, která je zároveň prvním islandským filmem odnášejícím si titul Best Nordic Documentary Award, přenáší diváka do složité situace setkání matky a dcery po letech odloučení. Z dcery, režisérky dokumentu, se stala práci odevzdaná filmařka snažící se zachytit osobnost matky, nemocné, ale stále aktivní výtvarné umělkyně. A tak zatímco se propracováváme k náznakům komplikovaného vztahu obou žen, rozprostírá se před námi širší téma vztahu autora za kamerou a toho, jenž se ocitá před ní. Výjimečnou osobnost před kameru staví také trojice muzikantů a debutujících režisérů ve snímku GRANDMA LO-FI. Ti zachycují práci hudebnice Sigridur Nielsdottir, jež své první písně začala skládat v sedmdesáti letech uprostřed obývacího pokoje a která se v průběhu osmi let, během níž ji dokument sleduje, stala kultovní osobností mladé islandské generace.

Na silném spojení s uměleckou tvorbou staví také dva snímky autorské dvojice Markuse Thora Andressona a Ragnheidur Gestsdottir, obracející se především k islandské výtvarné scéně. V rozsahu dvou let na ní prostřednictvím snímku STEYPA sledují sedm mladých umělců hledajících své místo uprostřed kulturně bobtnajícího Reykjavíku i širší společnosti. Druhý uváděný snímek TIME AND TIME AND AGAIN pak věnují světově známému islandskému konceptuálnímu tvůrci Hreinnovi Fridfinnssonovi.

Nechte své oči doširoka otevřené a čerpejte inspiraci z jedinečného světa divoké přírody a společenských ideálů. Cestujte krajinou islandského dokumentu zdarma od 8. do 21. června!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Iceland_Year_Zero_1

Iceland Year Zero

Iceland année zéro (Orig.) / 2012 / Česká republika, Francie, Island / 51 min

V říjnu 2008 zbankrotovaly tři největší islandské banky. Zhroucení bankovního systému způsobilo bankrot celé země a tisíce lidí příšly o práci, úspory i naději.

Podrobně…

Heima_1

Heima

Heima (Orig.) / 2007 / Island / 97 min

Neohlášené koncerty pod širým nebem v krajině i ve městech: tak se přivítali s domovem (heima = domov) islandští impresionističtí postrockeři Sigur Rós po návratu ze světového turné. Můžeme tak sledovat hudební road movie po Islandu, během níž skupina pořádá v domáckém prostředí nejmenší i velká vystoupení: v opuštěné rybí manufaktuře, lokálních společenských centrech, na pastvinách, ve stinných jeskyních, dokonce v nádrži na rybí tuk v krajině západních fjordů...

Podrobně…

Inni_1

Inni

Inni (Orig.) / 2011 / Island, Velká Británie / 75 min

K impresionistickému postrocku nejslavnější islandské kapely našli tvůrci přiléhavý vizuální styl. Jestliže předchozí koncertní film Heima (2007) zaznamenával barevnou pouť Sigur Rós po jímavých i bizarních místech rodného ostrova, snímek Inni je koncipován jako antiHeima: přes detail se obrací dovnitř, k alchymii živé souhry i k prožitku naslouchání...

Podrobně…

gnarr_1

Gnarr

Gnarr (Orig.) / 2010 / Island / 90 min

Když se Island v roce 2009 potýkal s totálním finančním kolapsem, přišel populární komik Jón Gnarr s politickou stranou Best Party. Původně se jednalo o satiru parodující levicové i pravicové strany, Best Party však během primátorských voleb v Reykjavíku začala žít vlastním životem…

Podrobně…

Salome_1

Salóme

Salóme (Orig.) / 2014 / Island / 59 min

Umění hrálo v mém dětství zásadní roli. Jako malá jsem pozorovala matku skrze nitě. Dnes jsem zpátky na Islandu a opět ji pozoruji – tentokrát skrze kameru. Nežily jsme spolu pod jednou střechou od doby, kdy jsem byla v pubertě…

Podrobně…

Ash_1

Ash

Aska (Orig.) / 2012 / Island / 95 min

Čtrnáctého dubna 2010 se na jihu Islandu podruhé za měsíc probudila sopka Eyjafjallajökull . Sopečná erupce roztavila ledový příkrov, zaplavila nedaleké farmy a začala do stratosféry chrlit 70 tun popela za sekundu. Narušila tak leteckou dopravu v celé severní Evropě.

Podrobně…

house_of_hope_1

House of Hope - Refugee Camp Iceland

House of Hope - Refugee Camp Iceland (Orig.) / 2013 / Island / 53 min

Skromný hostel kousek od Reykjavíku slouží jako dočasný domov pro uprchlíky žádající o azyl na Islandu. Obyvatelé hostelu pocházejí z několika zemí, jako je Afghánistán, Irák, Írán, Rusko, Mauricius, Súdán či Alžír. Jejich život poznamenává nejistá budoucnost, chudoba a strach, že je pošlou zpátky domů. Islandská společnost se o jejich osud příliš nezajímá. Uprchlíci zatím celé roky s obavami čekají, až byrokracie zpracuje jejich žádosti o azyl.

Podrobně…

Grandma_Lo_Fi_1

Grandma Lo-fi: The Basement Tapes of Sigrídur Níelsdóttir

Amma Lo-fi (Orig.) / 2012 / Island / 62 min

V útlém věku sedmdesáti let začala nahrávat a vydávat vlastní hudbu vytvořenou doma v obýváku. Po sedmi letech již měla na kontě 59 vydaných alb a na nich více než 600 písní – excentrickou myriádu chytlavých kompozic míchajících zvuky domácích mazlíčků, nalezených hraček, kuchyňských perkusí a elektronických kláves Casio.

Podrobně…

Steypa_1

Steypa

Steypa (Orig.) / 2007 / Island / 63 min

Snímek zachycuje život sedmi mladých umělců z Islandu. Pracují na nejrůznějších projektech po celém světě, baví se o použitých materiálech a zpracovávaných tématech, probírají inspirační zdroje i prostředí, ze kterého vzešli…

Podrobně…

Time_and_Time_and_Again_1

Time and Time and Again

æ ofaní æ (Orig.) / 2014 / Island / 50 min

Dva umělci a jeden vědec – každý z nich si žije po svém, přesto mezi nimi existuje kosmické spojení. Snímek zachycuje život a dílo konceptuálního umělce Hreinna Fridfinnssona a zkoumá prchavou povahu času a paměti, minulosti a současnosti. Vědec z laboratoře času ve Finsku odhaluje pozadí experimentu, v jehož rámci byli dva chlapci – dvojčata v raném věku odděleni a vyrůstali na různých místech...

Podrobně…

Bjork_1

Björk: Biophilia Live

Björk: Biophilia Live (Orig.) / 2014 / Island / 97 min

V roce 2011 přišla islandská umělkyně Björk s projektem Biophilia. Jeho součástí nebyla jen její osmá řadová deska, ale i specifické koncerty, interaktivní aplikace anebo edukativní programy. To vše nyní rozšiřuje ještě koncertní záznam...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…