// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyBrány FIDCampusu otevřeny!

fidcampus_2015

Projděte se s námi online po chodbách FIDCampusu! Vstupte do prestižní společnosti talentovaných studentů a mladých tvůrců, kteří jsou od roku 2013 vybíráni francouzským docalliančním festivalem FID Marseille k intenzivnímu týdennímu workshopu i mezinárodní projekci vlastních snímků. Přehlídku nových talentů si zdarma vychutnejte v týdnu od 13. do 19. července exkluzivně na DAFilms.cz!


Uměleckými tituly nabité, již 26. filmové klání na břehu francouzského přístavu má festival FID Marseille úspěšně za sebou. Spolu s ním se za diváky a filmovými profesionály uzavírá také 3. ročník workshopové platformy FIDCampus, určené pro nejtalentovanější filmové studenty uměleckých škol, které od roku 2013 pečlivě vybírá tým marseillského festivalu. I v letošním roce se v týdnu od 29. června do 7. července sešlo dvanáct mladých tvůrců, aby se seznámili s fungováním světa filmových festivalů, možnostmi finanční podpory a získali rady i inspiraci od světově známých režisérů a producentů. Studenti vybraní k workshopu na Azurovém pobřeží přitom přijíždějí nejenom ze známých francouzských uměleckých škol v Paříži, Toulouse, Arles, Marseille či Aubagne, ale reprezentují také mimoevropské země – Maroko, Tunisko, Libanon, Egypt či Alžírsko.

Výběr 14 studentských titulů představuje účastníky všech tří dosavadních ročníků. Úvodní rok 2013 zastupuje například mladý tuniský tvůrce Sami Belhaj, jehož krátký černobílý snímek KHERTA využívá k úvaze nad uzavřeností rodné země v čase a prostoru metafory jazyka a života námořníků. Svůj krátký hraný film INTERVALLE v rámci prvního ročníku představila také režisérka Camille Pernin, bývalá studentka z Toulouse. Její intimní, bezeslovná momentka sleduje opatrné sbližování dvou mladých mužů. Ke stále aktuálnějšímu tématu odchodu ze zemí blízkého Východu pak v daném roce odkázal krátký snímek DEPARTURES bejrútského studenta Wissama Taniose.

Mezi skupinou vybraných talentů roku 2014 na sebe strhává pozornost především snímek AT LEAST WE'VE MET teprve sedmadvacetiletého srbského studenta Marka Grby Singha, jenž poodhaluje střípky z života bělehradského bezdomovce. Nejen, že se jeho autor zúčastnil prestižního setkání na půdě FIDCampusu, ale svůj film také úspěšně uvedl v premiéře na švýcarském docalliančním festivalu Visions du Réel, a následně pak na více než 40 filmových přehlídkách. Do sálů FID Marseille se Singh vrátil i v letošním roce, a to rovnou s celovečerním snímkem ABDUL & HAMZA v mezinárodní soutěži. Snímek, jenž se zde dočkal celosvětové premiéry a kladného přijetí, si odnesl zvláštní cenu v kategorii filmových debutů.

Šíři žánrů a vypravěčských filmových postupů dokazuje každý jeden z uváděných filmů. Do observace ulic festivalového Marseille se pouští místní student a participant workshopu z roku 2014 Julian Ballester, který v délce třiceti minut vypráví příběh transsexuálních prostitutů z CURIOL STREET, jejichž život se intenzivně proměňuje společně se změnou charakteru dané části města. Více performativní a intervenční přístup využívá tuniský student Dhia Jerbi, jenž se v krátkém filmu MARHOUJA vyrovnává s nečekanou změnou obsahu svého snímku i odchodem hlavního protagonisty. Pro inspiraci ze světa literatury pak sahá účastnice právě skončeného třetího ročníku, francouzská tvůrkyně Annabelle Amoros z Arles, která snímkem HUNTER’S MOON ohledává hranice lidské imaginace a testuje sílu legend a pověr.

Staňte se členy prestižního filmového FIDCampusu v týdnu od 13. do 19. července zdarma. Jeho brány jsou pro vás otevřeny 24 hodin denně!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Les_fils_qui_dessine_1

Les fils qui dessine

Les fils qui dessine (Orig.) / 2013 / Francie / 33 min

This film comes from my study trip abroad. Before I set out, I had a nightmare about being devoured by an animal. I subsequently composed the music for the film as a refuge to go with me on that journey, with its people and its places...

Podrobně…

La_memoire_et_la_mer_1

Memory and the Sea

La mémoire et la mer (Orig.) / 2012 / Francie / 40 min

My brother and I have a mother born in Algeria. Akice, one of my brother friend, has her grand father Harki (muslim involved with France during the independance war). I want to film those two characters to catch the Story the have inside...

Podrobně…

Marhouja_1

Marhouja

Marhouja (Orig.) / 2014 / Tunisko / 17 min

A young director decides to make a film about his friend who wants to return to his town of birth Marseille. In the meanwhile, his friend discovers that he has a half-sister in France and that she is coming to meet him for the first time. The filmmaker starts to doubt about the film and the protagonist's story who quits the film while shooting and leaves to Libya.

Podrobně…

Kherta_1

Kherta

Kherta (Orig.) / 2013 / Tunisko / 5 min

Kherta is a word that comes from the oral tradition of sailors from the island of Kerkennah, in Tunisia. Which means, the knot. The knot that represents a prison-like space and time.

Podrobně…

It_is_called_Pegase_1

It is called Pegase

Il s'appelle Pégase (Orig.) / 2013 / Francie / 11 min

In Benin, a young man lives peacefully in the mangrove. He fishes, eats coconut and takes a nap in the shade of the trees...

Podrobně…

Rue_Curiol_1

Curiol Street

Rue Curiol (Orig.) / 2014 / Francie / 34 min

Touria, Josephine and Dominique are transexuals. They come from French Polynesia and have been working for many years as prostitutes on Curiol street in Marseille. At a time where their street is undergoing far-reaching changes, they tell us about their lives and their trade.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…