// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyČeské talenty. Témata a portréty z FAMU

Vnitroblok_1

FAMU, nejdůležitější česká filmová škola, se představuje svými dokumentárními filmy. Kam směřují režiséři, které lze považovat za budoucnost českého dokumentu? Podívejte se na kolekci filmů zdarma.


FAMU, tedy celým jménem Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění, byla založena v roce 1946. Na přelomu 50. a 60. let se FAMU stala líhní filmařů české nové vlny, která znamenala doposud nejvýraznější český přínos světové kinematografii. O českém porevolučním filmu pak převažuje názor, že jeho dokumentární větev převyšuje kvalitou hraný film, a to nejen na FAMU. Přesvědčte se o úrovni současné české dokumentární kinematografie sami. Přinášíme vám výběr 14 dokumentárních filmů právě z pražské filmové školy. Sledovat je můžete od pondělí 17. do neděle 30. srpna zdarma na našem webu.

Celovečerní dokumentární film DÁL NIC režiséra Ivo Bystřičana se vydává po trase skandálního úseku dálnice D8 přes chráněnou krajinu Českého středohoří, který se ani po mnoha letech výstavby nedaří zprovoznit. Snímek se zabývá tím, jak vznikající D8 odkrývá bizarní rozkol ve společnosti.

Tradice, dobrá záliba, nebo bohapusté zabíjení? Dokumentární esej LOVU ZDAR představuje svéráznou trojici mužů, kterou spojuje vášeň pro lov a myslivost. Režisér Jaroslav Kratochvíl dává protagonistům s vtipným nadhledem prostor k prezentaci toho, co podle nich k myslivosti neodmyslitelně patří.

V partnerském vztahu je někdy lehké ztratit sama sebe a přestat si věřit, říká filmem AŽ ZAPADNE SLUNCE jeho autorka Natálie Císařovská. Ve svém snímku se zabývá otázkou svobody, identity a seberealizace v partnerském vztahu. S humorem a poetikou řeší vážné věci.

Několik filmů z našeho výběru spadá mezi portréty. BLACKFOOT je portrét „profesionálního asociála“ Jiřího Blackfoota Šerého, tanečníka souboru Vyžvejklá Bambule. Natočil ho Jan Kačena. Pro portrétní žánr se rozhodla i Pavla Sobotová. Její DÍTĚ PRAVÉ LÁSKY je portrét bezdětné čtyřicátnice, která upustila od hledání celoživotního partnera ve prospěch dárců spermatu. A na hrdinku, která hledá začátek nové cesty, se zaměřil i Jan Rendl filmem SOFIE. Titulní představitelka kdysi patřila mezi femmes fatales české drogové scény, špatně se vdala a teď hledá způsob, jak restartovat svůj život.

„V jedné vesnické zahradě jsem našla staršího muže, který vrtal dírky do šnečích ulit,“ říká Adéla Komrzýová o vzniku filmu MORATORIUM VONDREJS. V portrétu spoluzakladatele genového inženýrství zkoumá hranice manipulace v genetice i v životě. Druhý film téže autorky expresivní kamerou přibližuje temné i absurdní výjevy z paměti člověka žijícího s obrnou i jeho kontakt s lékaři. Jmenuje se CO TĚ NEZABIJE, TO TĚ OBRNÍ.

Na hranici (rodinného) portrétu, sestaveného především ze soukromých videodeníků, se ocitá s filmem RODINNÉ ZÁLEŽITOSTI i Jakub Wagner. Jaká témata, spory a příběhy si s sebou nese jedna umělecky založená rodina?

Film Martiny Malinové NĚKOLIK LET zachycuje donkichotský boj Miroslava Brože za zlepšení situace Romů v Česku na sebe bere podobu manifestace za likvidaci prasečí farmy.

Krátký film SVĚTLÍK je zamyšlením nad soukromím a sousedstvím. Je správné zasahovat do soukromí někomu, kdo o to nestojí?, ptá se filmem Alžběta Kovandová. A ĎAKUJEM TI MELÓNIK Barbory Chalupové je patnáctiminutovou filmovou úvahou na téma usilování, ego a životní potřeby.

Vyberte si své české naděje a podívejte se na jejich filmy. Do 30. srpna zcela zdarma.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Byeway_1

Dál nic

Dál nic (Orig.) / 2014 / Česká republika / 72 min

Ani po sedmi letech se stavařům nedaří uvést do provozu pár zbývajících kilometrů dálnice D8, vedoucí chráněnou oblastí Českého středohoří směrem do Německa. Dokončení stavby blokuje série žalob občanského sdružení Děti Země, které upozorňuje na nezákonný průběh celého projektu. Místní lidé ale vnímají situaci odlišně...

Podrobně…

Pohádková země1

Pohádková země

Pohádková země (Orig.) / 2014 / Česká republika / 26 min

Za devatero horami, devatero řekami žije Raimund Niederfuhr, vlastník pohřebního ústavu v Uhlířských Janovicích. Vyrábí litinové rakve pro šlechtu...

Podrobně…

Několik Let

Několik Let (Orig.) / 2014 / Česká republika / 47 min

Donkichotský boj Miroslava Brože za zlepšení situace Romů v Česku na sebe bere podobu manifestace za likvidaci prasečí farmy...

Podrobně…

Ďakujem ti melónik

Ďakujem ti melónik (Orig.) / 2014 / Česká republika / 15 min

Co dělat, když potřebujete přestat potřebovat? Lze vymýtit ego egem? Má cenu se snažit přestat se snažit? Usilovat, o stav bez usilování?

Podrobně…

Sofie_1

Sofie

Sofie (Orig.) / 2014 / Česká republika / 31 min

Atraktivní mladá žena prostřednictvím vlastních zápisků nechává nahlédnout do své rozporuplné duše ovlivněné konzumací drog.

Podrobně…

Vnitroblok_1

Vnitroblok

Vnitroblok (Orig.) / 2014 / Česká republika / 34 min

Film o vzdálenosti lidí, kteří bydlí blízko.

Podrobně…

Dítě pravé lásky

Dítě pravé lásky (Orig.) / 2014 / Česká republika / 13 min

Portrét bezdětné čtyřicátnice, jež přehodnocuje svůj dosavadní život. Ani vystřízlivění z romantických ideálů nedokáže potlačit její touhu po dítěti. Film doprovází cynicko-pragmatický komentář hrdinky, která upustila od hledání celoživotního partnera ve prospěch dárců spermatu.

Podrobně…

Moratorium Vondrejs

Moratorium Vondrejs (Orig.) / 2014 / Česká republika / 28 min

V jedné vesnické zahradě jsem našla staršího muže, který vrtal dírky do šnečích ulit. Je to spoluzakladatel genového inženýrství v Česku...

Podrobně…

Lovu zdar!

Lovu zdar! (Orig.) / 2014 / Česká republika / 66 min

Dokument je otevřeným a upřímným průzorem do nitra lovecké vášně v její středoevropské podobě, ale zobrazuje také komerční lovy v Africe či Grónsku. Film divákovi prezentuje tři silné ústřední postavy – zástupce – různých postojů k lovu a chovu zvěře...

Podrobně…

Až zapadne slunce

Až zapadne slunce (Orig.) / 2014 / Česká republika / 28 min

Film “Až zapadne Slunce” se zabývá otázkou svobody, identity a seberealizování se v partnerském vztahu. S humorem a poetikou řeší vážné věci.

Podrobně…

Rodinné záležitosti

Rodinné záležitosti (Orig.) / 2014 / Česká republika / 56 min

Film found footage, film koláž, ve vrstvách složený ze starých fotografií, 8mm, 16mm, VHS, filmů a kazet z rodinného archivu. Zaznamenává příběh nevšední, „slavné“, umělecké rodiny odehrávající se od konce 19. století do současnosti uprostřed dnes chátrajícího, secesního domu, ve známém kraji kameníků a sochařů, v Hořicích v Podkrkonoší...

Podrobně…

Světlík

Světlík (Orig.) / 2014 / Česká republika / 9 min

Malý dům na dvoře většího domu. Malý byt, který má jen jedno okno. Okno vedoucí do světlíku. Do jaké míry můžeme ovlivnit, co se děje u sousedů a do jaké míry se tím necháme ovlivnit my sami? Je správné zasahovat do soukromí někomu, kdo o to nestojí?

Podrobně…

Co tě nezabije, to tě obrní

Co tě nezabije, to tě obrní (Orig.) / 2014 / Česká republika / 8 min

Obrazné výjevy z paměti člověka žijícího s obrnou. Virem Polio onemocněl začátkem 60. let. Proč a jak doktoři v Jánských Lázních zkoumali techniku jeho pádu?

Podrobně…

Emma má mámu

Emma má mámu (Orig.) / 2014 / Česká republika / 14 min

Stockholm – Praha. Skrze videorozhovory se matka s dcerou snaží zkrátit vzdálenost, která je odděluje. Někdy to ale není jen fyzická vzdálenost, kterou musí rodina překonat...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…