// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyPřinášíme dávku severské nálady i smyslu pro humor z helsinské univerzity Aalto

made_in_aalto

Filmová, televizní a scénografická katedra ELO je součástí Akademie múzických umění na helsinské Aalto University a jde o jedinou finskou filmovou univerzitu. V hraných i dokumentárních filmech si dává záležet na vizuální stránce a filmové řeči svých projektů, ať už natáčených digitálně, nebo na filmovou surovinu. V řadě filmů jako diváci jasně rozeznáme to, co bývá označováno jako severská nálada.


Co to znamená být radikál? Muslimský radikál? Svým filmem RADICAL se po tom ptá Sanni Priha sledující Abeer, oddanou jordánskou muslimku pracující v neziskové organizaci a rádiu "Heaven".

Čínští tvůrci soch z ledu přijíždějí do Finska, aby zpestřili život lyžařského střediska. Huang Shen, mladý Číňan už má dost pandího kostýmu, ve kterém coby chodící reklama lákal k návštěvě sochařského parku. Kulturní střetnutí s notnou dávkou finského humoru přináší Ilkka Rautio ve filmu WONDER WORLD OF ICE.

Dva filmy má v našem výběru režisér Jussi Lehtomäki. BEHIND THE BLUE LINE přibližuje tenkou hranici mezi vítězstvím a porážkou, sportovními bitvami a národním povědomím o válečné historii. OUT IN THE WOODS, jeho druhý film, který můžete vidět na DAFilms.cz, je filmovou hrou s klasickou pohádkou o Jeníčkovi a Mařence, které chudý dřevorubec pošle do lesa. Film bere publikum přímo do centra dramatických událostí.

Stárnoucí Seppo ve filmu MY GODFATHER, HIS THAI BRIDE AND ME si najde Thajku. Chce si ji vzít a žít s ní ve Finsku. Do Thajska s ním odjíždí Wille Hyvönen, jeho kmotřenec a hlavně režisér filmu. V roli křena má o trvanlivosti a poctivosti vztahu značné pochyby. Do filmu zasahuje stejně jako jeho dva protagonisté…

Salla Sorri, režisérka hraných i dokumentárních filmů, si za téma filmu CONNECTION vybrala baby dance, který má za cíl posílit vztahy rodičů a miminek, se kterými se ještě nelze domluvit jazykem dospělých. Vychází z myšlenek filozofky Kirsti Määttänen.

Režisérka Elli Rintala se zaměřuje na vztah člověka, přírody a technologií. Z její tvorby vám nabízíme snímek VIA AIR. Ten se odehrává na helsinském letišti, které se neustále zvětšuje, zatímco svět propojený dopravou i technologiemi se zdá být menší a menší…

Nájezdy sezonních sběračů lesních plodů do Laponska slouží jako výchozí bod filmu HOW TO PICK BERRIES, ve kterém Elina Talvensaari sleduje nejen situace z toho vznikající mezi obyvateli a sezonními sběrači, ale také některé aspekty globalizovaného světa vůbec.

Podívejte se na 8 finských filmů z Aalto University zdarma na DAFilms. Celý týden až do neděle 13. září.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

radical

Radical

Radikaali (Orig.) / 2013 / Finsko / 14 min

Radicalism in the West is perceived as a threat to freedom. Today Islam carries the stigma of the word. Abeer is a Jordanian woman, a devout Muslim. She works in a non-governmental organization, and on "Heaven" Radio Station. What are her hopes and what does she dream of? What does it mean to be radical?

Podrobně…

Out_into_the_woods

Out into the woods

Aamulla viemme lapset metsään (Orig.) / 2012 / Finsko / 13 min

Once upon a time a poor woodcutter lived with his wife and two children in a small cottage next to a great forest. The boy was called Hansel and the girl Gretel. Do you know this old story by the brothers of Grimm?

Podrobně…

Behind_the_blue_line_1

Behind the blue line

Karkuri (Orig.) / 2014 / Finsko / 23 min

Ice hockey - war documentary about leaving your team behind.

Podrobně…

connection_1

Connection

Yhteys (Orig.) / 2014 / Finsko / 16 min

“Baby-dance” is a method to strengthen the connection between the baby and the parent before the shared spoken language. This film dedicated to the discoveries and thinking of the philosopher Kirsti Määttänen.

Podrobně…

Wonder_World_of_Ice

Wonder World of Ice

Keinolumikylä (Orig.) / 2013 / Finsko / 51 min

A group of Chinese sculptors arrive to build an exotic experience park in the middle of Finnish Lapland. Among them Huang Sheng, a young Chinese student, who brings with him his dreams...

Podrobně…

my_godfather_1

My Godfather, His Thai Bride and Me

Kummisetani Thaimorsian (Orig.) / 2012 / Finsko / 58 min

Wille has a problem. His godfather, Finnish butcher Seppo is in love with Pin, a Thai woman. How could there be true love between a Western man and a Thai woman? It’s just prostitution by another name. The middle-aged man wants sex and to subjugate the young woman, she wants financial security...

Podrobně…

how_to_pick_berries_1

How to Pick Berries

Miten marjoja poimitaan (Orig.) / 2010 / Finsko / 19 min

Visitors from a distant place appear in the misty swamps of Northern Finland. The locals grow restless - things are changing, secret berry spots are revealed and everything is getting uncomfortable. Who is to blame and who is profiting from all this? How to Pick Berries is an exploration of Finnish mind and the absurdities of global economy.

Podrobně…Novinky

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

25.–30. října probíhá 20. ročník největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Až do 6. 11. pokračuje festival online na DAFilms.cz.

Číst dál…

- 24.10.2016 -

Festival německy mluvených filmů se blíží. Nepropásněte ho.

Festival německy mluvených filmů se blíží. Nepropásněte ho.

Už proto, že Das Filmfest pro své návštěvníky připravil vybranou ochutnávku toho nejzajímavějšího z aktuální filmové produkce Německa, Rakouska a Švýcarska. Od 19. do 23. října budou moci pražští diváci v kinech Lucerna a Atlas vybírat z bezmála čtyřiceti filmů, od historických snímků, psychologických dramat, přes žánrové a artové filmy až po bláznivé komedie.

Číst dál…

- 10.10.2016 -

Ji.hlava aneb 20 let dokumentu v Čechách

Ji.hlava aneb 20 let dokumentu v Čechách

Od 25. do 30. října proběhne jubilejní dvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Těšte se na opulentní program v osmi kinosálech!

Číst dál…

- 3.10.2016 -

Další novinky…