Pozor! Během pouhých dvou dní, 16. a 17. listopadu, můžete zdarma sledovat filmy, které se představily na kodaňském festivalu CPH:DOX.
CPH:DOX neboli Copenhagen International Documentary Festival je festival, který od svého prvního ročníku v roce 2003 vyrostl v jeden z největších dokumentárních festivalů v Evropě. Vloni ho navštívilo bezmála 84 000 lidí. Mezi vítěze hlavní soutěže CPH:DOX se v posledních letech zařadili režiséři jako Harmony Korine, Joshua Oppenheimer, Ben Rivers, Michelangelo Frammartino, Michael Glawogger, Werner Herzog a další. Letošní ročník, který proběhl od 5. do 15. listopadu, představil více než 200 dokumentů včetně 60 světových premiér, několik soutěžních sekcí, koncerty, debaty, party, workshopy, výstavy a konference. Z prestižního programu jsme pro vás společně s pořadateli vybrali tyto filmy, které si můžete pustit zdarma:
Má internet něco jako duši? Francouzský režisér Antoine Viviani přivádí tento myšlenkový experiment k životu ve vizuálně úchvatném digitálním eseji In Limbo. V elektronickém informačním labyrintu se probudí nehmotný elektronický duch a začne mapovat virtuální svět, v jehož kabelech číhají digitální knihovníci, výkonní ředitelé Googlu i samotní zakladatelé internetu. Snímek je spekulativní a v každém ohledu jedinečnou sondou do prostoru, který je často – a neoprávněně – pokládán za místo bez hmotné existence.
Mark DeFriest je nejslavnějším americkým mistrem úniků. Je to člověk, který s výjimkou mnoha krátkých přestávek strávil téměř celý dospělý život ve vězení. Poté, co byl obviněn z předstírání psychické choroby, skončil tento novodobý Houdini v nejstřeženějším vězení na Floridě. Snímek Gabriela Londona The Mind of Mark DeFriest nahlíží do nitra tohoto charismatického, inteligentního a velmi neobvyklého muže. Více o filmu se dozvíte zde.
Stylový městský film Yallah! Underground režiséra Farida Eslama se vydává do subkulturního undergroundu na dnešním Středním východě, který prochází nesmírnou proměnou. Po Arabském jaru tam prorazila celá nová generace mladých umělců, kteří toužili po budoucnosti prožité ve svobodě a míru a konečně měli vyhlídku na možnost svobodného vyjádření. Rappeři, tvůrci graffiti, básníci a filmaři se vrhli do protestů a do boje za svobodu. Od prvního povstání uplynuly čtyři roky a mladí umělci stále čelí dlouhému a tvrdému boji. To je však neodradilo – ba naopak. Bažíte-li po dobrých zprávách a známce kulturního života z oblasti, která je často vyobrazována obzvláště pesimisticky, pak je tento sebevědomý a svěží snímek přesně to, co hledáte.
Ze sekce TOP:DOX Hits uvádíme po dva dny také film Human, nejnovější „portrét planety“ od francouzského fotografa a filmaře Yanna Arthus-Bertranda. Ten už strhnul publikum na celém světě svými filmy Home a Planeta Oceán. Jeho nový film navazuje na seriál Země krásná neznámá i zmiňované celovečerní filmy, Arthus-Bertrand se však tentokrát zaměřil ne na krajinu, ale na obyvatele naší planety, na odlišnosti a společné vlastnosti lidí a kultur. Ve velkých detailech i ohromujících celcích nabízí v jednom filmu zároveň sociologickou studii a obrazovou hostinu.
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.