// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyMy Street Films odkrývá příběhy vaší ulice, města a okolí

my_street_films_2015

Ještě než sebe a své kamery uložíte k zimnímu spánku, podívejte se, co přinesla letošní úroda My Street Films. Projekt, který vyzývá širokou veřejnost k natáčení krátkých snímků ze svého okolí, se v roce 2014 rozšířil ze své britské domoviny do České republiky, odkud se v roce 2015 rozrostl dále na Slovensko, do Polska a Maďarska. Od 30. listopadu do 6. prosince můžete v teple domova sledovat ty nejlepší snímky ze středoevropských ulic zcela zdarma.


Tento týden máte jedinečnou možnost srovnat, jaká témata rezonují na středoevropských ulicích a jak své krátké dokumenty pojali vítězové české, slovenské a maďarské soutěže. Českou republiku v tomto klání reprezentuje film Stopovaná režisérky Petry Krejčové. Autorka se v něm vydává na napínavou výpravu po šipkách, které označují plzeňské fasády. Šipky ale nemusí být jen prostými ukazateli směru, ale mohou také poukazovat na dobu svého vzniku. Tušíte, o čem vypovídají tyto jednoduché symboly?

Slovenskou vítězkou je Monika Vaškorová, která se ve svém filmu Zberatel’ka správ vydává do vísky Modrý Kameň, na jejíž příběhy a problémy nahlíží z perspektivy hlavní protagonistky – poštovní doručovatelky, která se během svých pochůzek dozvídá o svých sousedech víc, než jen jejich jména a adresy. Při sledování krátkých rozhovorů si tak můžete sami vytvořit obraz o životě na slovenském venkově, aniž by vám film podsouval vlastní sociálně-kritický náhled na místní komunitu. V kategorii přihlášených námětů, které pak autoři mohli konzultovat s profesionálními dokumentaristy, zvítězil snímek Vtáčnik alebo list developerovi režisérky Evy Križkové. Snímek se zde věnuje dilematu, které patrně někdy musí řešit všechny rostoucí metropole: jak si poradit se zbytky přírody na okraji města, který je zároveň ideálním místem pro lukrativní stavební parcely? Na poměrně malém prostoru se tu střetávají zájmy zahrádkářů, starousedlíků a milovníků přírody, kteří se nechtějí vzdát posledního kousku městské divočiny, na druhé straně tu vystupují developeři a městští „přistěhovalci“, již si zde chtějí vybudovat úhlednou rezidenční čtvrt v klidné části města, leč na dohled od centra.

Maďarskou soutěž reprezentuje snímek Szép Új Világ inspirovaný románem Skvělý nový svět Aldouse Huxleyho. Dynamické záběry zde skládají mozaiku současné Budapešti, kde byste opět nalezli vše, co v ostatních evropských metropolích: historické monumenty, nablýskané novostavby a zbytky městské zeleně. Ve městě samozřejmě nemohou chybět lidé, ať už to jsou náhodní kolemjdoucí, turisté, bezdomovci nebo účastníci masových demonstrací, které ovládají město svou davovou psychózou. Je tenhle moderní a rychle tepající život velkoměsta skutečně předzvěstí konce civilizace tak, jak si ho představoval Aldous Huxley?

Pokud po tomto výletě střední Evropou získáte chuť na další objevy, můžete vybírat ještě z mnoha dalších destinací. Poetiku pražského Vítkova vystihuje barmská studentka Khin Khin Hsu ve svém filmu The Place. Tomáš Luňák a jeho snímek Sonda nahlíží architektonickým okem na památník Tomáše Bati ve Zlíně. Jaroslav Kratochvíl spolu s účastníky workshopu natočil portrét kina Elektra, bývalého největšího kina v Československu, a jeho posledního promítače Jiřího Kordy. S Marií Lukáčovou si můžete zameditovat nad tématem hranic a národní identity, s Lenou Kušnierikovou zas o závislostech a smysluplnosti městského plánování. A na závěr se můžete podívat na krátký snímek, který pro My Street Films natočil Filip Remunda: skrze policejní záznamy zde sleduje havárii vody, ale i příběh ztracené peněženky a muže, který na Letné masturboval v koruně stromu. A tak si uvařte teplý nápoj, zabalte se do deky a podívejte se, co přineslo letošní jaro a léto na středoevropských ulicích.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

The_Place_1

Místo

The Place (Orig.) / 2015 / Česká republika / 6 min

Každý má nějaký svůj kout, kde se může schovat před problémy a utišit svou mysl. Jeden takový zachycuje krátký film odehrávající se v parku na Vítkově na Praze 3. Film zároveň představuje, v čem podle režisérky spočívá rozdíl mezi českou a barmskou kulturou.

Podrobně…

Hranicna_ulica_1

Hraničná ulica

Hraničná ulica (Orig.) / 2015 / Slovensko / 5 min

Na Hraničnej ulici je už skoro 20 rokov liečebna závislostí od drôg, alkoholu a gamblerstva. Pred dvoma rokmi pri nej postavili Herňu Merkur. Na Hraničnej ulici som vyrastala a klienti liečebne boli súčasťou môjho detstva. Ako malá som si ich obľúbila a aj preto ma zarazila blízkosť novej herne.

Podrobně…

Zberatelka_sprav

Zberatel'ka správ

Zberatel'ka správ (Orig.) / 2015 / Slovensko / 9 min

Obraz doby, v ktorej žijú občania Modrého Kameňa. Príbehy ľudí vyrozprávané cez ich dialógy s poštárkou, ktorá je každodennou súčasťou ich životov. Na prvý pohľad je nositeľkou správ, no v skutočnosti je zberateľkou životných príbehov obyvateľov mesta.

Podrobně…

Jiri_Korda_1

Poslední film promítače Jiřího Kordy

Poslední film promítače Jiřího Kordy (Orig.) / 2015 / Česká republika / 9 min

Současnost bývalého největšího kina v ČR a jeho poslední promítač.

Podrobně…

Uredni_zaznam_1

Úřední záznam z Jungmannova náměstí

Úřední záznam z Jungmannova náměstí (Orig.) / 2015 / Česká republika / 3 min

Svědectví o vodovodní havárii, loupeži a dvou úředních záznamech z jedné policejní stanice v centru Prahy narušující idylickou předvánoční atmosféru, při které teče krev.

Podrobně…

sonda_1

Sonda

Sonda (Orig.) / 2015 / Česká republika / 3 min

Památník Tomáše Bati městského i baťovského architekta Františka Lydie Gahury patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. V současnosti je uzavřen. Co bude za pět let? Ptá se režisér Tomáš Luňák stejně jako 5. ročník Dne architektury. Sonda vznikla v koprodukci sdružení Kruh a My Street Films.

Podrobně…

CHOS_1

ČHOS (Československé Hraničářské a Obranné Společenství)

ČHOS (Československé Hraničářské a Obranné Společenství) (Orig.) / 2015 / Česká republika / 9 min

Ve filmové současnosti, vlivem všech aliančních mezikontinentálních smluv pro stále jednodušší tvorbu bezbariérových vztahů, se pomalu a neviditelně vytvořil nový společenský systém. I přes značné úsilí hrstky odpůrců se neustále posilující neoliberalismus transformuje do jiných podob se stejným základem skrytých elit...

Podrobně…

stopovana_1

Stopovaná

Stopovaná (Orig.) / 2015 / Česká republika / 4 min

Krátký dokument stopuje namalované šipky na starých fasádách plzeňských domů. Dokument odpovídá krátkou výpovědí několika kolemjdoucích na otázky po jejich původu a účelu. Někteří neměli tušení, že by šipky na fasádách byly něčím víc než pouhým ukazatelem, jiní rozpomínali na dobu vzniku těchto šipek.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…