// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmySny, sport, uhlí a mnohem víc

quantum_event

Od 1. do 14. února vám na DAFilms.cz zdarma nabízíme kolekci filmů, které vyhledávají kontrasty a nabízejí unikátní vizuální perspektivu a pohled na naši současnost a nedávnou minulost. Jde o výběr, který se pohybuje na inspirativním pomezí dokumentárních snímků, esejů a experimentu z loňského ročníku prestižního festivalu v Rotterdamu. Výběr obsahuje krátké i dlouhometrážní filmy. Podívejte se na ně do 14. února zadarmo.


White Coal Georga Tillera je dvoudílná filmová báseň o světě uhlí. Industriální snímek o dvou druzích práce: socialistické a kapitalistické. Poetické zkoumání lidského vztahu k půdě a Zemi. Neobyčejná cesta z Polska na Tchaj-wan, která nás vede k zamyšlení, pozorování a snění.

Ve snímku Up to the Sky and Much Much More vypráví Barbara Meter o osudech svého otce Leo Metera prostřednictvím strhujících diapozitivů, fotografií a dopisů, které jí otec posílal po zatčení Gestapem a deportaci na východní frontu. Film podává nádherné a hluboké svědectví o životě jedinečného muže.

Dva protagonisté jsou v telefonickém kontaktu, a přesto žijí ve vizuálně naprosto odlišných vesmírech. Jeden je pilotem dronu, druhý pracuje v kanceláři. Bertrand Flanet ve snímku Unmanned Distances ilustruje, jak technologický pokrok mění lidskou perspektivu: lidé mohou sdílet stejnou realitu, a přesto vnímat úplně jiné věci.

Snímek Myšlenky v řádcích obsahuje 1853 fotografií z výstavy Hanne Darboven The Order of Time and Things v Madridu. Fotografie a hudba pulzují v rytmu sestříhaném podle autorčiny hudební skladby Rekviem, opus 22, svazek 61.

Gerco de Ruijter ve filmu Playground pracuje s fotografiemi z Google Earth. Americký fotbal je podle něj bojem mezi přírodou a kulturou, přírodním a umělým trávníkem. Film je rámován rozměry hřiště amerického fotbalu, které má 110 metrů na délku a necelých 50 metrů na šířku.

Tenhle film si pusťte pěkně zblízka a pořádně nahlas! Snímek Crowds, jehož autory jsou Michel Banabila a Geert Mul, zachycuje podstatu davové mentality, divokosti a extáze; niterného vzrušení, které se dostaví, když jste součástí většího celku.

Quantum je strhující hrou světla a zvuku mezi nocí a dnem. Snímek zaostřený na italskou horskou vesničku přináší na světlo dosud skryté činnosti. Umělecká skupina Flatform vytváří experimentální filmy a multikanálové videoinstalace, které zkoumají iluzorní povahu zobrazování a vyprávění.

V deníkovém filmu Jsem špion reflektujícím archivy, dohled a utváření dějin si Sarah Wood klade následující otázku: “Vynalezli jsme film a žijeme v době, kdy můžeme cestovat a vidět toho více než kdykoli dřív. Proč jsme tedy tak ostražití a máme sklon k performativnosti? Úryvek z komentáře z experimentálního snímku Sarah Wood naleznete online na DOKrevue.

Snímek Bailu Dream vypráví o vesnici Bailu v čínské provincii Sečuán, kterou v roce 2008 zničilo zemětřesení. Čínská vláda na jejím místě vystavěla francouzskou vesnici, kde můžete snít o slunném životě ve Francii. Během filmového natáčení sledujeme pokyny Nicolase Boona vydávané zpoza kamery, která proplouvá mezi šťastnými komparsisty a barevnými fasádami.

Ve snímku Cábala Caníbal pracuje filmař (a kritik) Daniel V. Villamediana s rodinnou historií a odhaluje skryté vzpomínky na kabalu ve Španělsku. Prostřednictvím současných záběrů, archivních a nalezených materiálů, filmu, literatury a starých hebrejských textů vytváří nový filmový jazyk a vynáší tak na světlo kulturní historii.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

White_Coal_1

White Coal

White Coal (Orig.) / 2015 / Rakousko / 69 min

A mound of coal, black dust dissipating into the air, a stone statue of a worker: These are the opening images of White Coal...

Podrobně…

crowds_1

Crowds

Crowds (Orig.) / 2015 / Nizozemsko / 7 min

This rousing video shows the essence of crowd mentality, the fury and the ecstasy; the visceral thrill of being part of something bigger than yourself.

Podrobně…

Zu_Hanne_Darboven_1

Myšlenky v řádcích

Zu Hanne Darboven / Abschliessend (Orig.) / 2014 / Nizozemsko / 8 min

Zmnožení variací vnitřních i vnějších pohledů během cesty vlakem, kdy samotná kombinace obrazů řadících se do úhledných mřížek evokuje jízdu, je především poutí krajinou textu. Film vychází ze skladby Requiem německé konceptuální umělkyně Hanne Darboven, která ve své „matematické hudbě“ převáděla na zvuky čísla, odkazující k významným momentům kulturní historie, rukopisně skládané do tabulek vytvářejících velkorozměrné instalace.

Podrobně…

Unmanned_Distances_1

Unmanned Distances

Unmanned Distances (Orig.) / 2014 / Kanada / 10 min

While keeping in touch by phone, two protagonists live in a visually completely distinct universe. One is a drone pilot, the other works in an office. Flanet illustrates how technological progress changes the perspectives of human beings: people can share the same reality and still have totally different perceptions.

Podrobně…

Playground_1

Playground

Playground (Orig.) / 2014 / Nizozemsko / 3 min

Stop-motion film Playground shows a battle between nature and culture, between organic ryegrass and artificial turf. American Football is played on rectangular fields, measuring 120 yards (110 meters) long and 160 feet (49 m) wide. These dimensions defined the framework for this film. Made with images found in Google Earth.

Podrobně…

Bailu_Dream_1

Bailu Dream

Bailu Dream (Orig.) / 2012 / Čína, Francie / 11 min

Bailu, a village located in the Sichuan province, was destroyed by an earthquake in 2008. The Chinese government decided to rebuild it as a “French village”. The movie is a journey across this peculiar village. It meets its people in their various activities.

Podrobně…

Up_to_the_sky_1

Up to the sky and much much more

Bis an den Himmel und noch viel mehr (Orig.) / 2015 / Nizozemsko, Velká Británie / 32 min

The film consists of atmospheric and personal memories, supplemented with slides and photographs, coloured drawings and interviews. "Atmospheric" because the filmmaker hardly knew her father, they were separated in the second World War, when she was three and a half years old...

Podrobně…

I_Am_A_Spy_1

Jsem špion

I Am a Spy (Orig.) / 2014 / Německo, Velká Británie / 21 min

Obrysy viditelného prozkoumávané v nalezených obrazech sceluje možnost úhlů nadhledu. Ptačí perspektiva je úběžníkem efektivního pozorování, sledování se jeví nevyhnutelné. Skutečnost, která se stává historií v okamžiku pojmenování či zobrazení, nad svými odrazy ztrácí kontrolu.

Podrobně…Novinky

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Svět sám pro sebe - Rozhovor s režisérem Sławomirem Batyrou

Přečtěte si exkluzivní interview s polským filmařem Sławomirem Batyrou, režisérem snímku THE GREAT THEATRE. V něm vás autor provede zákoutími svého krátkého filmu tak, jako jeho snímek provádí diváky zákoutími největšího operního domu na světě. Je libo lístky do opery, nebo do kina? Co takhle na obojí?

Číst dál…

- 20.4.2016 -

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Mezinárodní projekt My Street Films vstupuje do třetího ročníku

Soutěž My Street Films, která vyzývá veřejnost k natáčení vlastních krátkých snímků ze svého okolí, zahajuje třetí ročník v ulicích střední Evropy. Projekt vznikl původně v Londýně, kde mapoval město nad Temží prostřednictvím filmových příběhů s tématem ulice a jejích obyvatel. Ve spolupráci s DAFilms.cz se online filmová mapa rozrostla do České republiky a odsud také na Slovensko, do Polska a Maďarska.

Číst dál…

- 13.4.2016 -

Další novinky…