// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyPortugalský dokumentární vícehlas se vrací na DAFilms

doclisboa_feb_2016

Od 15. do 28. února můžete na našem portálu zdarma sledovat 6 výrazných portugalských dokumentárních filmů. Všechny měly premiéru na festivalu Doclisboa a představují 6 autorských hlasů a specifických nálad.


Festival Doclisboa který se koná na podzim v Lisabonu, uvádí každý rok výběr z celosvětové tvorby, ale také domácí dokumentární filmy v národně orientované sekci. Ta se věnuje domácí kinematografii bez ohledu na délku nebo formu. Do dalšího ročníku (který se uskuteční 20.–30. října) je ještě daleko, ale na dva týdny můžete kvalitu portugalských filmů vyzkoušet už teď – zdarma na DAFilms. Navazujeme tak na Portugalskou sklizeň z listopadu 2015. Tentokrát nabízíme 6 filmů. Podívejte se na ně!

“V lednu mě prořezej / V únoru mě převaž / V březnu mě vykopej / A uvidíš, co ze mě vyroste.” Tímto lidovým rčením nás Raul Domingues zve ke sledování svého snímku Blue Flower.

Ve filmu Metaphor or Sadness Inside Out napíše mladý muž z Lisabonu své sestře, filmařce usazené v Londýně. Svěří se jí, že devět let po matčině smrti stále cítí vnitřní prázdnotu. Sestra mu odpoví filmem, který má tuto prázdnotu zaplnit. Bratr líčí nostalgii po časech, kdy ještě nebyl naživu, po minulosti, která se zdá být ztracená. Je to minulost jejich matky, doba portugalské revoluce, která usmířila vnitřně rozpolcenou zemi. Dnešní porevoluční generace žijící v době krize eurozóny může tento pocit svobody jen těžko pochopit. Lze se vrátit proti proudu času a natočit tak film o sobě? ptá se režisérka Catarina Vasconcelos.

Režisérka Mónica Baptista se ve snímku Looms zaměřila na stavbu přehrady Castelo de Bode Dam, která započala v roce 1945. U nové nádrže se setkáváme s třemi ženami narozenými ve 40. letech, které stále provozují jedno z nejstarších lidských řemesel – tkaní. Tajemný i ubohý rozměr života, děje odehrávající se v podvědomí a mutace okolní krajiny se prolínají v protichůdném pohybu tkalcovského stavu.

João z filmu João’s Nightmare stále bydlí doma s rodiči. Absolutně neví, co se životem, a tak odejde z centra města a toulá se po předměstí. Opuštěná továrna, kde pobývá, je doznívající ozvěnou lepších časů. Zato budoucnost se nejeví zrovna růžově, když se João stává svědkem prohry mládí.

Pamětník tajemného kultu vypráví v roce 2066 o traumatické historii své země a o událostech, které vedly k vzestupu a pádu kultu. Duchové z roku 2014 a z dřívějších dob se zjevují jako svědci. Snímek Snakeskin, který je zčásti snovým dokumentem a zčásti městskou symfonií, sleduje rodovou linii útisku vetknutou do singapurské krajiny a kolektivního nevědomí.

Snímek se vydává po stopách Sonji André, dobrodružky z 20. století, která žije v přístřešku zbudovaném vlastníma rukama na ostrově Motu Maeva. Vzpomínky se vynořují bez ohledu na chronologické pořadí či určitou trasu a připomínají zásadní události i drobné příběhy, výlety, mapy, to vše v neustálém pohybu. Z Čadu přes Indočínu na Tahiti – pak přijde moment zastavení, chvíle klidu, píseň, a pak zas dál na jiné místo, za jiným příběhem, který se odehrál o několik let později, nebo snad dřív. Naprostá svoboda, jen záběry zachycené na 8mm film od 50. do 70. let a komentář ženy, jejíž občanský status ani skryté rány nikdy zcela nepoznáme.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Motu_Maeva_1

Motu Maeva

Motu Maeva (Orig.) / 2014 / Francie, Portugalsko / 42 min

A portrait of Sonja, adventurer of the twentieth century, living on an island that she built by herself: Motu Maeva.

Podrobně…Novinky

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Třiatřicátý ročník FAMUFESTu, soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, letos proběhne ve dnech 23. - 27. listopadu na pražské Letné. FAMUFEST se podruhé vrátí do Bio Oko, a nově bude probíhat program také ve Studiu Hrdinů a v Café Jedna.

Číst dál…

- 22.11.2016 -

Kosmopolitní DOK Leipzig

Kosmopolitní DOK Leipzig

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Číst dál…

- 7.11.2016 -

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

25.–30. října probíhá 20. ročník největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Až do 6. 11. pokračuje festival online na DAFilms.cz.

Číst dál…

- 24.10.2016 -

Další novinky…