// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyPortugalský dokumentární vícehlas se vrací na DAFilms

doclisboa_feb_2016

Od 15. do 28. února můžete na našem portálu zdarma sledovat 6 výrazných portugalských dokumentárních filmů. Všechny měly premiéru na festivalu Doclisboa a představují 6 autorských hlasů a specifických nálad.


Festival Doclisboa který se koná na podzim v Lisabonu, uvádí každý rok výběr z celosvětové tvorby, ale také domácí dokumentární filmy v národně orientované sekci. Ta se věnuje domácí kinematografii bez ohledu na délku nebo formu. Do dalšího ročníku (který se uskuteční 20.–30. října) je ještě daleko, ale na dva týdny můžete kvalitu portugalských filmů vyzkoušet už teď – zdarma na DAFilms. Navazujeme tak na Portugalskou sklizeň z listopadu 2015. Tentokrát nabízíme 6 filmů. Podívejte se na ně!

“V lednu mě prořezej / V únoru mě převaž / V březnu mě vykopej / A uvidíš, co ze mě vyroste.” Tímto lidovým rčením nás Raul Domingues zve ke sledování svého snímku Blue Flower.

Ve filmu Metaphor or Sadness Inside Out napíše mladý muž z Lisabonu své sestře, filmařce usazené v Londýně. Svěří se jí, že devět let po matčině smrti stále cítí vnitřní prázdnotu. Sestra mu odpoví filmem, který má tuto prázdnotu zaplnit. Bratr líčí nostalgii po časech, kdy ještě nebyl naživu, po minulosti, která se zdá být ztracená. Je to minulost jejich matky, doba portugalské revoluce, která usmířila vnitřně rozpolcenou zemi. Dnešní porevoluční generace žijící v době krize eurozóny může tento pocit svobody jen těžko pochopit. Lze se vrátit proti proudu času a natočit tak film o sobě? ptá se režisérka Catarina Vasconcelos.

Režisérka Mónica Baptista se ve snímku Looms zaměřila na stavbu přehrady Castelo de Bode Dam, která započala v roce 1945. U nové nádrže se setkáváme s třemi ženami narozenými ve 40. letech, které stále provozují jedno z nejstarších lidských řemesel – tkaní. Tajemný i ubohý rozměr života, děje odehrávající se v podvědomí a mutace okolní krajiny se prolínají v protichůdném pohybu tkalcovského stavu.

João z filmu João’s Nightmare stále bydlí doma s rodiči. Absolutně neví, co se životem, a tak odejde z centra města a toulá se po předměstí. Opuštěná továrna, kde pobývá, je doznívající ozvěnou lepších časů. Zato budoucnost se nejeví zrovna růžově, když se João stává svědkem prohry mládí.

Pamětník tajemného kultu vypráví v roce 2066 o traumatické historii své země a o událostech, které vedly k vzestupu a pádu kultu. Duchové z roku 2014 a z dřívějších dob se zjevují jako svědci. Snímek Snakeskin, který je zčásti snovým dokumentem a zčásti městskou symfonií, sleduje rodovou linii útisku vetknutou do singapurské krajiny a kolektivního nevědomí.

Snímek se vydává po stopách Sonji André, dobrodružky z 20. století, která žije v přístřešku zbudovaném vlastníma rukama na ostrově Motu Maeva. Vzpomínky se vynořují bez ohledu na chronologické pořadí či určitou trasu a připomínají zásadní události i drobné příběhy, výlety, mapy, to vše v neustálém pohybu. Z Čadu přes Indočínu na Tahiti – pak přijde moment zastavení, chvíle klidu, píseň, a pak zas dál na jiné místo, za jiným příběhem, který se odehrál o několik let později, nebo snad dřív. Naprostá svoboda, jen záběry zachycené na 8mm film od 50. do 70. let a komentář ženy, jejíž občanský status ani skryté rány nikdy zcela nepoznáme.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Motu_Maeva_1

Motu Maeva

Motu Maeva (Orig.) / 2014 / Francie, Portugalsko / 42 min

A portrait of Sonja, adventurer of the twentieth century, living on an island that she built by herself: Motu Maeva.

Podrobně…Novinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…