// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyHledání svobody

owr_logbook_serbistan

Poznávat příběhy druhých patří mezi největší vášně dokumentárních režisérů i fanoušků. Pohledy do světa lidí, kteří žijí na druhém konci planety, ale i na okraji jedné společnosti, dovolují vidět dosud nepředstavitelné obrazy a barvy. Zároveň ale nabízejí možnost, jak si lépe uvědomovat příběhy vlastní. Včetně jedné „maličkosti“, na kterou máme často sklon zapomínat – svobody. Té si totiž všimneme, až když ji ztratíme. Sledujte snímky o ztrácení a nacházení svobody vnitřní i politické. Sledujte zdarma od 14. do 20. března pětici dokumentů, které zazáří v letošním programu filmového festivalu One World Romania!


Ani rok před dosažením kulatých desátých narozenin nepolevuje rumunský filmový festival One World Romania v ostrém společensko-kritickém programu. Jak by také mohl, když se v jeho záhlaví pyšně tyčí slogan „Na památku Václava Havla“? Devátý ročník festivalu pod vedením ředitele Alexandru Solomona nabídne divákům ve dnech od 21. do 27. března přes 50 snímků hned v devíti kategoriích. Mezi tvůrci, kteří se zúčastní samotné přehlídky, nebude chybět například syrská filmařka Liwaa Yazji se snímkem HAUNTED, který si vysloužil nominaci na cenu Doc Alliance Selection Award 2015. Exkluzivní rozhovor s režisérkou čtěte zde. Roli hlavního hosta festivalu přijal pro letošní rok srbský režisér Želimir Žilnik, muž, jenž si vysloužil titul neúnavného politického komentátora a zakladatele žánru dokudrama. Vedle bohatého filmového programu však festival přinese také několik novinek v rámci doprovodného dění. Otevře například komiksovou výstavu s lidskoprávní tematikou Cartoons for Freedom či představí platformu Civil Society Pitch, prostřednictvím níž budou navazovat spolupráci dokumentaristé a společenští aktivisté.

Díky DAFilms.cz máte možnost od 14. do 20. března ZDARMA sledovat pětici snímků, které se již za týden představí divákům v bukurešťských kinosálech:

Do traumatické historie poválečných odsunů v československém pohraničí se snímkem FELVIDÉK – HORNÍ ZEMĚ noří slovenská režisérka Vladislava Plančíková. Ve snaze lépe porozumět komplikovaným dějinám oblasti Felvidéku, slovensko-maďarského regionu, v němž se během let 1946 až 1948 vystřídaly různé skupiny obyvatel v divokém procesu vysídlování a znovuzabydlování pohraničí, režisérka pátrá po vlastní rodinné historii. Na své dokumentární cestě si přitom zajímavě pomáhá dobovými záběry i prvky animace.

Historie, která se však píše aktuálně, a to na evropských hranicích, zajímá hlavního hosta letošního festivalu, režiséra Želimira Žilnika. V mistrně zvládnutém žánru dokudramatu se autor snímkem LOGBOOK _SERBISTAN pouští do vyprávění osobních příběhů migrantů, kteří z různých důvodů a za různě riskantních podmínek putují na hranice Srbska. Zde z nich prostřednictvím filmové kamery Žilnik snímá nálepku obětí a za jejich významného scénáristického přispění odhaluje jejich skutečnou identitu.

Další dva snímky výběru se od boje za svobodu politickou přesouvají k tématům svobody občanské a vnitřní. Chorvatský dokument FREE, jenž se na festivalu objevuje ve světové premiéře, zachycuje vytouženou cestu skupiny bývalých pacientů ústavu pro duševně nemocné za plnými občanskými svobodami a mocí rozhodovat sám ze sebe. Obrovská touha provází také hlavní hrdinku filmu GOLDEN ROBOT, mladou a úspěšnou boxerku Stelutu, která se připravuje svést mistrovský boj o evropský a světový pohár. Zatímco však neúnavně trénuje na klíčové zápasy své kariéry, musí navíc svést souboj s přijetím vlastní minulosti. Minulosti tvořené rodinou, která ji jako dítě opustila, a světem, který ji v šestnácti letech nechal žít na ulici.

Připomeňte si s DAFilms.cz a pěticí výrazných východoevropských dokumentů luxus svobody. Sledujte nabízený filmový program od 14. do 20. března zdarma!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Felvidek_1

Felvidék - Horní země

Felvidék - Horná Zem (Orig.) / 2014 / Česká republika, Slovensko / 76 min

Režisérka slovensko-maďarského původu pátrá v dokumentárně-animovaném snímku po kořenech vlastní rodiny. Odkrývá přitom tabuizovaná témata související s otázkou národnostního soužití a původu. Poválečná výměna obyvatelstva zasáhla do osudů desítek tisíc lidí...

Podrobně…

Slobodni_1

Free

Slobodni (Orig.) / 2015 / Chorvatsko / 73 min

For two years, Free follows the path to freedom of a group of people with intellectual disabilities that are locked away in Croatian institutions. The only things that Ivan, Enes, Tina, Kruno, Mirko, Tomo have in common is that they are outcasts of society and they dream of freedom: we see them institutionalised and we watch what it’s like to be isolated, deprived of privacy and of one’s rights to make decisions regarding their own life...

Podrobně…Novinky

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

15 festivalově úspěšných dokumentů po celé ČR v roce 2016 díky projektu KineDok

V minulém roce proběhl pilotní ročník jedinečného mezinárodního projektu KineDok, který přináší projekce autorských dokumentů obohacené o debaty s tvůrci filmů a odborníky nebo jiný zajímavý doprovodný program. Institut dokumentárního filmu letos zve na dalších 15 evropských dokumentů a nabízí možnost site-specific promítání kromě ČR, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Chorvatska nově i divákům v Polsku a Norsku. V České republice budou moci fanoušci autorského dokumentu navštívit během roku na 150 projekcí na nejméně 25 nejrůznějších místech a seznámit se se současnou českou a evropskou dokumentární tvorbou.

Číst dál…

- 9.5.2016 -

Další novinky…