// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyEtika & Estetika: Retrospektiva Thomase A. Østbyeho

ostbye_retrospective

Může dokumentární film nést silnou politickou výpověď a zároveň dosahovat rozměrů konceptuálního díla? Může promlouvat o složitých lidských příbězích a přitom využívat vysoce estetizovaných obrazů? Seznamte se s filmovou tvorbou jednoho z nejvýraznějších norských režisérů současnosti, Thomase A. Østbyeho. Originální snímky, které získávají ceny na lidskoprávních festivalech, zatímco plní sály světových galerií, včetně režisérovy filmové masterclass, sledujte od 18. do 25. dubna na DAFilms.cz zdarma!


Nepřehlédnutelné postavě současného skandinávského filmu, Thomasi A. Østbyemu, se na mezinárodní scéně dostává pozornosti nejenom kvůli jedinečnému přístupu, v němž obsahově palčivá témata, spojená především s tématy identity a imigrace, podává prostřednictvím esteticky propracované formální stránky, ale také díky jeho tvůrčí činnosti v oblasti uměleckých instalací a fotografie. Úspěchy Østbye sbírá též s vlastní produkční společností PlymSerafin, která získala již několik nepřehlédnutelných ocenění. Za všechny jmenujme například Nordic Dox Award docalliančního dánského festivalu CPH:DOX, Prix Francais – National Art Exhibition či lidskoprávní cenu norského ministerstva kultury.

Právě neúnavný zájem o lidská práva, která jsou v Østbyeho snímcích zachycena především na pozadí otázky, kým jsme, jestliže se ocitneme v roli imigrantů, bez dokladů a minulosti v cizí zemi, provází režisérův nejznámější snímek PŘEDSTAVA O EMANUELOVI. Ten diváky seznamuje se základními rysy režisérovy tvorby. Filmové obrazy se zde stávají výtvarnými plátny, která překvapují úhlem pohledu či portrétním stojanem, který pečlivě vyjevuje detaily tváře, těla nebo prostředí, které promlouvají za celek zobrazené situace. V rovině obsahové se ve snímku setkáváme s mužem, o němž oficiálně víme pramálo. Sám sebe nazývá Emanuelem a do Norska, kde nedisponuje jakýmkoliv zázemím, přichází z Afriky. S nejasnou minulostí, již nemá před úřady jak prokázat, bez finančních prostředků a negramotný se ocitá v kompletní izolaci od společnosti, do níž se chce integrovat. Pro všechny, kromě Østbyeho a jeho kamery, zůstává neviditelný. Jak jeho příběh dopadne? Snímek PŘEDSTAVA O EMANUELOVI zasáhl norské publikum natolik, že si odnesl nejenom státní cenu Ministerstva kultury, ale byl také zakoupen jako výukový snímek do škol, kde je s ním v kontextu výuky o lidských právech pracováno.

V návaznosti na úspěch snímku PŘEDSTAVA O EMANUELOVI podnikl režisér další odvážný krok, když ve svém předposledním snímku PRYČ Z NORSKA předal kameru do rukou samotnému hlavnímu hrdinovi Emanuelovi. Emanuel tak spontánně zachycuje svůj návrat do Afriky a vytváří jedinečný filmový deník, jehož jsme přímými svědky. Přímá konfrontace je také motivem, který Østbye využívá v dalším ze svých oceňovaných snímků HUMAN. Ve středometrážním filmu staví před kameru osoby, které nechává mimo jakýkoliv kontext známého prostředí a kultury vykonávat každodenní činnosti, a zprostředkovává tu jejich osobní či profesní zkušenost i vzájemná setkání. Bez společenského kontextu Østbyeho kamera začíná působit jako stroj na obnažení, odhalující, co skutečně utváří naše lidské rysy.

Kratší snímky v retrospektivě zastupuje starší formální experiment IN YOUR DREAMS, v němž se režisér opět dotýká tématu imigrace a rezistence formálního státního aparátu vůči individuálním potřebám jednotlivce. Na něj časově navazuje snímek 6 CONCEPTIONS OF FREEDOM, jenž se proměňuje v intimní studii samoty prožívané uvnitř norského hlavního města. Motivu identity, avšak prostřednictvím sehrávání rolí, se ještě jednou dotýká krátký snímek TAKE #2.

Online retrospektivu doplňuje také režisérův nejstarší, performativně pojatý experiment SHAPING UP, odkaz na interaktivní dokumentární projekt 17 000 OSTROVŮ a v premiéře uváděná filmová masterclass, kterou Østbye pronesl na podzim roku 2015 na MFDF Ji.hlava.

Ponořte se do kreativního světa Thomase A. Østbyeho v týdnu od 18. do 24. dubna zdarma a více o jeho práci čtěte v exkluzivním interview pro portál DAFilms.cz!


Fotografie: MFDF Ji.hlava


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Imagining_Emanuel_1

Představa o Emanuelovi

Imagining Emanuel (Orig.) / 2011 / Norsko / 52 min

Občanská válka jej vyhnala z Nigérie do Norska. Stal se imigrantem beze jména, anonymním čekatelem na vyhoštění...

Podrobně…

Out_of_Norway_1

Pryč z Norska

Out of Norway (Orig.) / 2015 / Norsko / 43 min

Liberijec Emanuel strávil více než deset let v Norsku jako uprchlík. Bez oficiální identity nemohl pracovat, studovat ani se oženit. Videodeník natáčený na jeho cestě zpět do Afriky navazuje na dokument Představa o Emanuelovi (2011). Z mysteriózního objektu zájmu se stává myslící a cítící bytost s vlastním hlasem.

Podrobně…

take2

Take #2

Take #2 (Orig.) / 2012 / Norsko / 8 min

2 ladies in a room: a casting agent and an actress. This hybrid documentary deals with empathy, acting and authentisity. Marie starts: “When I enter into a role, I imagine that every individual has a core, with the same potential emotional life.”

Podrobně…

human_1

Human

Human (Orig.) / 2009 / Norsko / 25 min

The documentary film HUMAN study what’s human – out of context. Without familiar purposes and surroundings, the film plays our labeling instinct against the factual meeting with another person. How close can we get to another human before it gets inhuman, – or maybe too human?

Podrobně…

in_your_dreams

In Your Dreams

Drømme kan du gjøre senere (Orig.) / 2005 / Norsko / 7 min

Documenting a phone call to the "Norwegian directorate of immigration", this film is about a group of asylum seekers that have been six years in Norway without basic human rights.

Podrobně…

6_conceptions_of_freedom

6 Conceptions of Freedom

6 forestillinger om frihet (Orig.) / 2006 / Norsko / 20 min

A study of Alexander Kiellands Plass in Oslo. A documentary that explores loneliness and powerlessness in our ideal of 'freedom'. Is freedom a question of uncertainty or happiness, action or condition?

Podrobně…

shaping_up

Shaping Up

Shaping Up (Orig.) / 2004 / Norsko / 6 min

To become an object of one own's intention.

Podrobně…

ostbye_masterclass

Masterclass - Thomas A. Østbye

Masterclass - Thomas A. Østbye (Orig.) / 2015 / Česká republika, Norsko / 44 min

Thomas A. Østbye, výrazný norský režisér známý svou tendencí kombinovat umělecké pojetí dokumentárního žánru se současnými politickými otázkami. Upozornil na sebe svými náročnou formou natočenými dokumenty, jako byly Představa o Emanuelovi (2011), HUMAN (2009) a In your dreams (2005), které byly oceněny desítkami filmových a uměleckých cen...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…