// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyVizuální filosofie ne-známého: Retrospektiva Michaela Madsena

michael_madsen_retrospective

Od průměrnosti k mimozemským civilizacím, od divadelního námětu k 3D technologii, od konceptuálního umění k dokumentárnímu filmu. Prozkoumejte nečekané a originální cesty ukrývající se v uměleckém světě dánského režiséra Michaela Madsena, jednoho z předních filmařů severské kinematografické velmoci. V týdnu od 2. do 15. května sledujte zdarma režisérovu filmovou retrospektivu a nenechte si ujít ani vaše první setkání „třetího druhu“ prostřednictvím české online premiéry dokumentární sci-fi NÁVŠTĚVA!


Pokusit se žánrově zaškatulkovat dánského režiséra a konceptuálního umělce Michaela Madsena představuje nelehký úkol. Jeho tvorba překračuje hranice uměleckých disciplín stejně lehce, jako její obsah překračuje hranice geografické, když pojednává o univerzálních tématech spjatých s životem každého z nás i lidské společnosti jako celku. Nejsou to však pouze globální témata, prostřednictvím kterých si Michael Madsen nachází diváky po celém světě a která mu přinášejí ceny na prestižních filmových festivalech, jakými jsou například docallianční přehlídky CPH:DOX či Visions du Réel. Režisér totiž s detailní přesností promýšlí také originální vizuální koncepci každého ze svých snímků, které se tak mohou pyšnit atraktivní obrazovou stránkou, jež vzniká pomocí inovativní práce s kamerou či prostřednictvím využití nových technologií.

Vedle filmové práce, která neúnavně posunuje hranice dokumentárního filmu, rezonuje jméno Michaela Madsena také ve vztahu k jeho audiovizuální konceptuální tvorbě. V roli zakladatele a dlouholetého uměleckého ředitele je Madsen podepsán například pod projektem Sound/Gallery, prostoru nacházejícím se přímo pod kodaňskou radnicí, který se zaměřuje na zkoumání možností zvukových instalací. Coby hostující lektor pak režisér vyučuje na Dánské královské akademii umění, Dánské filmové škole či na Kalifornské univerzitě.

Zářný příklad, jenž dokazuje režisérovu vytříbenou schopnost vykreslovat apokalyptické obrazy pomocí hypnoticky úchvatných filmových obrazů, představuje Madsenův vysoko hodnocený snímek NA VĚČNOST (2010). V něm autor nastoluje téma ekologické odpovědnosti za udržitelnou existenci planety. Sám se vydává do dosud jen hrstce vyvolených přístupného největšího světového skladiště jaderného odpadu, jež je s datem dokončení ve 22. století postupně budováno na území Finska. Podtitulem snímku FILM PRO BUDOUCNOST režisér adresuje generacím současným i budoucím otázku po podobě odkazu, který za sebou zanechává naše moderní společnost ve formě stovek tisíců tun jaderného odpadu.

Potenciál kritického komentáře v sobě nese také poslední Madsenův snímek NÁVŠTĚVA (2015), jenž se pouští do vizuálně podmanivé reflexe stavu současné společnosti na základě simulace setkání s mimozemskou civilizací. Zatímco většina kulturní produkce spjaté s představami o návštěvě UFO se hemží postavami zelených mužíků a nesmrtelných pozemských agentů, přistupuje režisér k tématu zcela vážně, když říká: „Cílem mého filmu je zjistit, co by setkání s mimozemšťany znamenalo. V této souvislosti není Návštěva koncipována jako scénář „co by, kdyby“, ale „co a kdy“. Návštěva je generálka, havarijní plán, který – jak se s obavami vyjádřila Organizace spojených národů – nemáme.“ Vznešené obrazové scény známých světových metropolí v momentu setkání s vesmírnými cizinci jsou proto ve filmu doplněny o rozhovory s čelními zástupci Úřadu pro vesmírné záležitosti či s odborníky z NASA, kteří vysvětlují, kterak jsou oficiální instituce Země (ne)připraveny na mimozemskou „návštěvu“.

Snímek NÁVŠTĚVA je v rámci programu dostupný ke zhlédnutí pouze na území České republiky a Slovenska, kde je uváděn formou online distribuční premiéry. V neděli 1. května 2016 je film nabízen pro české a slovenské diváky zdarma, od pondělí 2. května je ke zhlédnutí dostupný za poplatek 1.99 euro.

Vedle nadčasových témat však Michael Madsen přináší na filmová plátna také fenomény každodenního života. Inspirován stejnojmennou divadelní hrou To Damascus švédského dramatika Augusta Strindberga se režisér ve snímku TO DAMASCUS – A FILM ON INTERPRETATION (2005) pouští do analýzy duševní nemoci. Na první pohled zdánlivě banální otázku po tom, co je to průměrnost, si pak volí za klíčové téma ve vůbec prvním dánském dokumentu natočeném 3D technologií AVERAGE OF THE AVERAGE (2011).

Madsenovu online retrospektivu známých snímků doplňuje také režisérův nejstarší snímek CELESTIAL NIGHT: A FILM ON VISIBILITY (2003) a krátká komická hříčka STATISTICS OF COPENHAGEN (2008).

Dopřejte si online „návštěvu“ v bohatém uměleckém světě Michaela Madsena! Vstupte do něj zdarma prostřednictvím portálu DAFilms.cz od 2. do 15. května.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Into_Eternity_1

Na věčnost

Into Eternity (Orig.) / 2010 / Dánsko / 75 min

„Toto místo není místem uctívání. Není ani pomníkem udatných činů. Raději se mu vyhněte. Skrývá se v něm cosi nebezpečného a ohavného. Ve vaší době to bude stejně nebezpečné jako v naší době.“

Podrobně…

The_average_of_the_average_1

The Average Of The Average

Middelfart i Gennemsnit (Orig.) / 2011 / Dánsko / 55 min

První dánský 3D dokument oceňovaného režiséra Michaela Madsena („Into Eternity“) se zabývá průměrností. Ale ne tak docela! Průměrnost totiž nelze jen tak napasovat do nějakého vzorce...

Podrobně…

Celestial_Night_1

Celestial Night: A Film on Visibility

Himmelnattens kejser - en film om synlighed (Orig.) / 2003 / Dánsko / 53 min

Snímek si klade otázku, co to znamená vidět. Ptá se, co je neviditelné kromě představivosti, a pojednává právě o této nepostradatelné schopnosti. V současném Japonsku pátrá po mytickém japonském císaři Amayonomikotovi, který byl slepý, a zamýšlí se nad dobou, kdy vidět neznamenalo věřit...

Podrobně…

To_Damascus_1

To Damascus

To Damascus – A Film On Interpretation (Orig.) / 2004 / Dánsko / 40 min

Nemůžeme rozumět všemu
a já myslím,
že je to tak dobře.

Podrobně…

Statistics_of_Copenhagen

Statistics of Copenhagen

Statistics of Copenhagen (Orig.) / Dánsko / 2 min

“Můžete na základě informací z vaší databáze s jistotou říci, že Kodaň skutečně existuje? Můžete na základě informací z vaší databáze s jistotou říci, že se nejedná o data z jiného města? Nádherná, nádherná Kodaň!”

Podrobně…

the_visit_1

Návštěva

The Visit (Orig.) / 2015 / Dánsko, Finsko, Irsko, Norsko, Rakousko / 83 min

Film Návštěva dokumentuje událost, k níž nedošlo – první setkání člověka s inteligentním životem z vesmíru. Lidé vysílají signály do vesmíru, a oznamují tak svou existenci jiným civilizacím už od vynálezu rozhlasu. Film se díky výjimečné možnosti obrátit se na Úřad OSN pro vesmírné záležitosti, armádu a odborníky z předních vesmírných agentur zabývá tím, jak by první kontakt s jinou civilizací probíhal, počínaje těmi nejprostšími otázkami: Proč jste tady? Jak myslíte? Vidíte na lidech něco, co sami nevidíme?

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…