// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyAndreas Horvath: Pozorovat stíny, naslouchat ozvěnám

Andreas_Horvath_KVIFF

Vplujte poprvé, či znovu a ještě hlouběji, do vizuálně poutavých a zdánlivě klidných filmových vod, na jejichž hladině se odráží výjimečná audiovizuální díla rakouského filmaře a fotografa Andrease Horvatha. Nechte se vtáhnout do dramatického víru moderních historických událostí, stejně jako se naučte bez dechu pozorovat jemné napětí budované uvnitř bezčasí. Nechte se pobavit, překvapit, rozhněvat i lyricky okouzlit režisérovou pestrobarevnou filmovou retrospektivou, kterou vám DAFilms.cz nabízí od 4. do 17. července zdarma!


Rakouský audiovizuální umělec Andreas Horvath patří mezi nejvýznamnější představitele současné středoevropské kinematografie. Původně ve Vídni vystudovaný fotograf, jehož záhy okouzlila filmová řeč, s každým snímkem prozkoumává nejenom nové téma, ale také další možnost filmového vyjádření. Ve zdarma nabízené retrospektivě se proto můžete setkat se snímky středometrážními, celovečerními, natočenými na filmový formát super 8, laděnými politicky i poeticky. Nechte se nadchnout pro neúnavný průzkum filmového média a na dva týdny se staňte členem online dokumentární výpravy pod vedením vítěze filmových festivalů v Karlových Varech a Chicagu, autora několika fotoknih a fotografických cyklů, Andrease Horvatha.

Nejstarší snímek režisérovy retrospektivy představuje dokumentární esej THE SILENCE OF GREEN (2002), jež si vysloužila několik zvláštních uznání festivalových porot. Celovečerní snímek natočený na formát super 8 nabízí nekompromisní politický komentář k ekonomické katastrofě, již v roce 2001 zažili britští farmáři, jejichž chovy stihla epidemie kulhavky a slintavky. O co úchvatnější záběry anglické venkovské krajiny autor nabízí, o to dramatičtěji vyprávěnou se epidemie a její dopad na životy běžných lidí stává. Na politicky kritickou linku navazuje také v pořadí druhý režisérův snímek THIS AIN’T NO HEARTLAND (2004), v němž se Horvath vydává na americký středozápad, aby zde zachytil komentáře a náladu běžných obyvatel reagujících na americkou invazi v Iráku. Dostojí region opředený legendami o svérázné populaci svému věhlasu?

Od současného dění směrem do minulosti se rozpíná vítězný krátký snímek 41. ročníku karlovarského filmového festivalu Z POHLEDU PENZIONOVANÉHO NOČNÍHO HLÍDAČE (2006). Jeho hlavním protagonistou se stává anti-hrdina slavného polského filmu Krzysztofa Kieślowskiho Z pohledu nočního vrátného, jenž v 70. letech s plnou hořkostí zachytil mocenskou nerovnováhu mezi komunistickým režimem a lidmi, již v jeho rámci žijí. Horvath vyhledává ústřední postavu snímku, aby s odstupem třiceti let nahlédl nejenom na jeho život, ale také na demokratickou proměnu, kterou mezitím Polsko prošlo.

Vlnu autorových snímků poslední dekády ve výběru zastupuje trojice snímků, v nichž se režisér vydává na tři různé kontinenty. ARAB ATTRACTION (2010) přenáší na plátna výjimečný životní příběh v Rakousku známé umělecké osobnosti Barbary Wally, feministické aktivistky, která se po dovolené strávené v Jemenu stává druhou manželkou místního řidiče a přechází na islámskou víru. Na americké Aljašce pak Horvath ve snímku EARTH‘S GOLDEN PLAYGROUND (2013) kráčí po stopách dávných hledačů zlata, jejichž množství se v době současné ekonomické nejistoty opět závratně zvyšuje. Svoji cestu mezi arabským a americkým světem pak režisér pomyslně nechává oddělit a protnout tichem rumunské krajiny, když svým divákům zasílá lyricky laděnou, filmovou POSTCARD FROM SOMOVA, ROMANIA (2011).

Zahajte své filmové léto ve společnosti mistra filmových převleků, hledače ticha i nekompromisní společenské kritiky, Andrease Horvatha na DAFilms.cz!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

The Silence Of Green0

The Silence Of Green

The Silence Of Green (Orig.) / 2002 / Rakousko / 48 min

„Masová vražda! To je masová vražda!“, volá zoufale jeden z farmářů zpovídaných Andreasem Horvathem. Počátkem roku 2001 patřila epidemie slintavky a kulhavky denně k hlavním zprávám, a to jak v televizi, tak v denním tisku.

Podrobně…

This Aint No Heartland0

This Aint No Heartland

This Aint No Heartland (Orig.) / 2004 / Rakousko / 105 min

Podrobně…

views_retired_night_porter

Z pohledu penzionovaného nočního hlídače

Views of a Retired Night Porter (Orig.) / 2006 / Rakousko / 38 min

Oceněný film jako NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM DO 30 MINUT na 41. MFF Karlovy Vary (2006).

Podrobně…

Earths_Golden_Playground_1

Earth’s Golden Playground

Earth's Golden Playground (Orig.) / 2013 / Kanada, Rakousko / 106 min

Since the first Gold Rush in the late 1890s the Yukon with its legendary Klondike gold fields has been a remote land shrouded in mystery. In times of economic instability the high price of gold makes the search for the precious metal all the more attractive. Individual miners compete in this modern day gold rush tale about the quest for the fabulous mother lode, the source, which, despite decades of exploitation, is still believed to lie hidden underground.

Podrobně…

Postcard_from_Somova_1

Postcard from Somova, Romania

Postcard from Somova, Romania (Orig.) / 2011 / Rakousko, Rumunsko / 20 min

An inconspicuous row of trees and some bushes, somewhere on a riverbank on the edge of the Danube Delta. Time seems to have stood still here. In the minor events that then emerge, we see an unexpected coherence. The animals that have found their homes here and seem condemned to each other, the tired fishermen who chug up in their boat and disrupt the peace and the crumbling material in general all acquire a glowing cinematographic meaning.

Podrobně…

Arab_Attraction_1

Arab Attraction

Arab Attraction (Orig.) / 2010 / Rakousko / 119 min

Barbara Wally, the former director of the International Summer Academy of Fine Arts in Salzburg has been known throughout Austria for her outspoken feminist views for decades. During a 10-day vacation to Yemen, she falls in love with a young chauffeur named Khadher and becomes his second wife...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…