// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyAfrická trilogie: Sylvain L’Espérance

sylvain_lesperance_trilogy

S posledním srpnovým týdnem s námi podnikněte doposud nejodlehlejší prázdninovou cestu až do středu západní Afriky. Ve třech dílech vám prostřednictvím filmové kamery režiséra Sylvaina L’Espérance nabízíme jedinečné setkání s na první pohled vzdálenými lidskými osudy, které jsou nám však blíže, než jsme si mysleli. Mají totiž společného jmenovatele, jenž spojuje nás všechny – nezamýšlené důsledky globalizace. DAFilms.cz vás ve spolupráci s kanadským festivalem RIDM zve v týdnu od 29. srpna do 11. září k otevření tří afrických filmových kapitol zdarma.


Sylvain L’Espérance patří mezi jedny z nejznámějších zástupců současné kanadské dokumentární scény. Audiovizuální umělec, který je životně spjat s městem Montréal, ve své práci čerpá ze spojení výtvarného a filmového umění. Oborů, které spolu přirozeně kráčí ruku v ruce a jejichž studiu se postupně věnoval. Výrazná konceptuální rozvaha, která provází režisérovy snímky, se v nich navíc spájí s kanadskou filmovou tradicí cinéma direct. Ta do L’Espérancových děl proniká zejména prostřednictvím zvuku, kterému není dopomáháno hudební složkou, ale představuje výhradně reálný audiozáznam pořízený během natáčení.

Silným sociálním nábojem, který autora zavádí především k zájmu o tematizaci globalizace, již sleduje v jejích surových dopadech v prostředí západoafrické společnosti, pak L’Espérance vnáší do rozmanité soudobé kanadské kinematografie impulzy a přístupy antropologického zkoumání reality. Právě bohatost kanadského dokumentu (mezi mnohým dalším) pro domácí i mezinárodní publikum mapuje již od roku 1998 montrealský dokumentární festival RIDM. Ve spolupráci s ním vám DAFilms.cz již přineslo kolekci úspěšných kanadských snímků, které můžete nalézt zde. Rozhovor o festivalu pak čtěte v našich novinkách.

Práci na volné africké trilogii započal režisér v roce 2006, kdy představil snímek THE RIVER WHERE WE LIVE, na který navázal o tři roky později dokumentem INTO THE DELTA. Oba snímky propojuje motiv vody, konkrétně pak delty řeky Niger v africkém státě Mali. Zde prostřednictvím autora pronikáme do života rodiny rybářů, jehož po desetiletí až staletí neměnná podoba dochází v posledních letech výrazných změn. Rozměrná klimatická změna a zvýšení ceny ropy představují dva klíčové negativní dopady mezi mnoha jinými, s nimiž se rodina musí vyrovnávat.

Závěrečný a dosud poslední autorův snímek, STANDING ON THE EDGE OF THE WORLD z roku 2012, pak představuje druhou polohu vysoce propojeného moderního světa. Divák v něm vchází do obytného domu v malijském Bamaku, jenž se stává dočasným domovem skupiny migrantů. Zatímco někteří z nich čekají na to, aby odtud odešli za lepším životem v zahraničí, jiní právě sem přicházejí žádat o azyl. Režisér se zaměřuje na osudy dvou mužů a jedné ženy, kteří v prostředí bezčasí a beznaděje volí jako způsob zachování si vlastního vědomí plné existence uměleckou činnost.

Rozlučte se s létem od delty řeky Niger ve společnosti DAFilms.cz, festivalu RIDM a zkoumavého pohledu Sylvaina L’Espérance!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Standing_on_the_Edge_1

Standing on the Edge of the World

Sur le rivage du monde (Orig.) / 2012 / Kanada / 105 min

César, Félou a Érik se několikrát pokoušeli dostat do Evropy, ale zůstali vězet ve městě Bamako v africkém Mali. Ač byli deportováni, stále si jdou za svým snem. Amih je pevně odhodlaná uniknout nenaplňujícímu životu a vytvořit lepší budoucnost pro sebe i pro své děti.

Podrobně…

Into_the_delta_1

Into the Delta

Intérieurs du delta (Orig.) / 2009 / Kanada / 76 min

The life of a family of fishermen, in the inland delta of the Niger river in Mali, is stricken by the effects of globalization: the rise of the price of oil and basic goods, the collapse of fish stocks and the signs of global warming.

Podrobně…

The_River_Where_We_Live_1

The River Where We Live

Un fleuve humain (Orig.) / 2006 / Kanada / 92 min

The interior delta of the Niger River in Mali. The river crosses a vast plain in the heart of the Sahel. It is a vivid patchwork of canals, rivers, lakes, islands, seas, prairies and flood zones. Throughout this territory, human societies have learned to live together, in a symbiotic relationship with the cycles and movements of the river. During the dry season, as water levels began receding, I went to encounter the people of the delta - artisans, merchants, navigators, herders and fishermen - leaving in search of a human portrait of the river...

Podrobně…

Bamako_1

Bamako, temps suspendu

Bamako, temps suspendu (Orig.) / 2014 / Kanada / 30 min

Two musicians perform in a courtyard in Bamako, Mali. A quest for harmony; knowing glances and comforting presences; time marches on.

Podrobně…

Les_printemps_incertains_FR_1

Shadows of Spring (FR version)

Les printemps incertains (FR version) (Orig.) / 1992 / Kanada / 53 min

Emerging from the multiple perspectives of this film, a memory of a neighbourhood is recreated which tells of the fragility of working class habitats residents and workers from southwest Montréal recount its tragic history: The immigration and settling of the Irish in the 19th century the expropriation of Griffintown the destruction of Goose village. The industrial decline of Pointe-Saint-Charles and surroundings.

Podrobně…

Les_printemps_incertains_EN_1

Shadows of Spring

Les printemps incertains (EN version) (Orig.) / 1992 / Kanada / 53 min

Emerging from the multiple perspectives of this film, a memory of a neighbourhood is recreated which tells of the fragility of working class habitats residents and workers from southwest Montréal recount its tragic history: The immigration and settling of the Irish in the 19th century the expropriation of Griffintown the destruction of Goose village. The industrial decline of Pointe-Saint-Charles and surroundings.

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…