// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyZažij Visegrád!

visegrad_film_festival_2016

Cílem Visegrádského filmového festivalu je seznámit diváky v Irsku s existencí Visegrádu. Že jde o filmařsky plodnou lokalitu dokazují i snímky, které na DAFilms.cz nabízíme až do 9. 10. ke streamování zdarma!


Užít si tak můžete experimentální dokument Remembering 90 Barbory Berezňákové, který pomocí vizuálních obrazů přibližuje atmosféru slovenské společnosti před dvaceti lety. Autorka materiály k němu sbírala systematicky od roku 2012: "Jde o kolekci mikrosituací zachycených formou krátkých videí s cílem vytvořit nový kontext," vysvětluje režisérka Berezňáková. Vzhledem k tomu, že videoart patří k jedné z nejprotežovanějších forem současného umění, snímek nadchne nejednoho artového fanouška.

I další globálně dostupný dokument Homo Ciris slovenské režisérky Jany Minárikové překračuje svým svěžím pohledem na věc "visegrádské" teritorium. Jedná se o stylizovaný portrét, jenž osloví – nejen – všechny, kteří "mají své sny". Příběh prodavače zaměstnaného v akvaristice milujícího rybičky natolik, že touží stát se jednou z nich, má... na kontě i ocenění za kameru.

Dostupný pouze pro diváky v Irsku je pak divácky oblíbený snímek Mallory mezinárodně uznávané české režisérky Heleny Třeštíkové, zachycující časosběrnou formou - úspěšný - boj se závislostí. Na filmovém festivalu v Karlových Varech zaujal letos natočený 5 October Martina Kollára, plný senzitivity bez patosu. A do třetice všeho dobrého do Irska - i polský snímek Call Me Marianne Karoliny Bielawské sonduje hutnější téma: změnu pohlaví.

Těžko říct, zda Irové nebudou mít dojem, že se ve Visegrádu točí pouze zpytující portréty. Díky VFF však nyní už ví, že tu vznikají kvalitní dokumenty. A hlavně mají představu o tom, "kde je sakra ten Visegrád".


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

homo_ciris

Homo ciris

Homo Ciris (Orig.) / 2013 / Slovensko / 23 min

Úsměvný snímek na pomezí dokumentu a hraného filmu je místy až dojemným, v dotecích prstů a něžných slovech láskyplným příběhem postaršího muže, jenž svůj život zasvětil akvarijním rybkám. Pojednává o jeho touze vstoupit do světa pod hladinou a naplnit svůj sen. „Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“...

Podrobně…

Mallory_1

Mallory

Mallory (Orig.) / 2015 / Česká republika / 97 min

Po unikátních časosběrných dokumentech Marcela, René a Katka přichází dokumentaristka Helena Třeštíková s novým filmem, v němž 13 let sleduje hlavní hrdinku Mallory, která se po těžkých životních peripetiích odhodlaně snaží vrátit do běžného života...

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…