// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyDOCLISBOA ONLINE! A ZDARMA!

doclisboa_2016

Užijte si populární portugalský festival v rámci našeho eventu až do 18. prosince.


Portugalsko je díky svým krásám atraktivním turistickým cílem, který láká na řadu historických kulturních památek. Ovšem dnešní Portugalsko je také živoucím uměleckým dějištěm. Platí to nejen v oblasti literatury či hudby, ale i filmu. Tuto skutečnost dokládá i rekordní účast na letošním festivalu Doclisboa, který (včetně doprovodných akcí) navštívilo 26 000 účastníků! A samozřejmě ji potvrzují také snímky, díky nimž si máte možnost udělat obrázek o současné kinematografii v portugalsky mluvících zemích - přesněji řečeno její dokumentární odnoži.

Mnohé milovníky Lisabonského příběhu Wima Wenderse zaujala hudební stránka tohoto filmového skvostu. Nejen je proto potěší snímky, v nichž hraje právě hudba jednu z hlavních rolí - respektive hraje hlavní roli v životě jejich protagonistů. Týká se to filmů Celeste, Phil Mendrix, ...because I am not the 21st Century‘s Giacometti a Vila do Conde Extended.

Snímek Celeste pochází z dílny režiséra Diogo Varela Silvy a je volným pokračováním (přesněji vlastně revizí) jeho filmu o zpěvačce Celeste Rodrigues. Tato dáma se na hudební scéně pohybuje už 70 let a je noblesní nejen na jevišti, ale i v soukromí. Inspirativní je i portrét světově uznávaného kytaristy Philipa Mendese - Phil Mendrix , který patří k největším portugalským hráčům na tento nástroj vůbec. Do oblasti dokumentárních portrétů můžeme zařadit i film ...because I am not the 21st Century‘s Giacometti, jehož hlavním protagonistou je režisér a videoumělec Tiago Pereira. Vila do Conde Extended pak dojme poetickým hudebním obsahem, který se točí kolem zvukového milostného dopisu. Portugalci mají prostě hudbu v krvi a to je i důvod, proč ostatní mají rádi Portugalce.

Pro zemi na konci (nebo na začátku?) Evropy je určující i konfrontace s tradicemi. Nepřekvapí proto, že se odráží i v dokumentární studii Setil zachycující neobydlenou oblast železničního městečka. Jistým způsobem narazíme na konfrontační hledisko i v koprodukčním filmu Where is the jungle? natočeném v pralesích Brazílie.

Portugalci jsou múzám oddaní. Jejich vášeň pro film dokládá další film z dílny Paula Abreu - Raimundo, který zachycuje týdenní studentskou snahu natočit dokument o kontroverzním filmovém režisérovi Raimundo Bicudovi. Shrnující je pak historická sonda The Glory of Filmmaking in Portugal.


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Celeste

Celeste

Celeste (Orig.) / 2015 / Portugalsko / 59 min

An intimate film and an honest portrait, wherein Celeste Rodrigues proves her liveliness and passion, which show his fado’s contemporaneity.

Podrobně…

Giacometti_1

… because I am not the 21st Century’s Giacometti

Porque não sou o Giacometti do Século XXI (Orig.) / 2015 / Portugalsko / 52 min

"Since 2011, as an author and in a frantic and committed fashion, I record music and dance expressions of various kinds all over the country..."

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…