// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyHej, Slováci!

REŽ: Robert Kirchhoff
2002 / Slovensko / 48 min

Stream

1.99 €

Pusťte si film on-line, za nejnižší cenu, ve slušné kvalitě a aniž byste cokoliv stahovali!
Tech. spec. MP4 360p
Zvukové stopy sk
Titulky eng

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

AVI

3.99 €

Stáhněte si film ve výborné kvalitě do počítače a pusťte si ho později, nebo i vícekrát!
Tech. spec. Download AVI 360p
Zvukové stopy sk
Titulky eng

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

DVD

3.99 €

Nejvyšší kvalita filmu, se všemi funkcemi klasického DVD. Stáhněte, vypalte a sledujte film na vašem PC nebo televizoru!
Tech. spec. Download ISO
Zvukové stopy sk
Titulky eng

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

Recommend this film

Zážitek všednosti, autentická mozaika holých záznamů bez citlivosti, studený, slábnoucí obraz, který významově zaplavila řeč - monology, které se rozpadají do pocitu jednoho státu.

Dokument se cele přizpůsobil řeči lidí, krajina Slovenska, jako místo k životu, se stala šedou hlubinou pozadí, jakousi ilustrující reprodukcí: film otevírá záběr dvojitého kříže, v jeho závěru je symbol vymezen obrazem, po kterém leze moucha. Dikce filmu ale nesměřuje k zásadní konfrontaci, jeho srozumitelná struktura stroze spojuje sociologicky reprezentativní portréty současných Slováků, nesceluje je ale v někam mířící příběhy, naopak je nechává ožít jen v amorfní totalitě jejich fragmentárních výpovědí.

Východiskem snímku je téma chudoby, které rozšiřuje registrace hlubokého zklamání z vývoje posledních let, umocněné společným komplexem méněcennosti a hodnotovou labilitou. Mozaika portrétů lidí z různých částí Slovenska deset let po vzniku samostatného státu spojuje především autorská snaha odkrýt základní vlivy formující motivaci Slováků a jejich představ o životě, kterou se pokoušejí naplňovat anebo o ní jen sní. Výchozí pocit chudoby je tak často jen důsledkem neschopnosti, nedostatku odvahy k odvaze, s níž by překročili postkomunistický kruh.

Archivní záběry dovolují penzistům vzpomínat a zároveň předznamenávají naladění chudoby jako trvalého stavu, dnes tak živého pocitu, který je i není hmotným nedostatkem, rozhodně není bídou, ale určitě přináší deziluzi a rezignaci. Dechovka vyhrává komunistům, slovenští exulanti se procházejí skanzenem, v dutině zavřené sklárny napodobují staří dělníci pohyby dávné práce, nezaměstnaní čekají a čekají v sektorových bytech, navrátilci z vojny vyprávějí o tom, kam odjedou, a nit apatické filmové formy navléká oči dalších společensky determinovaných - bezdomovce, svobodné matky, hrdiny televizní soutěže, českého undergroundového filozofa.

Chladně pozorující dokument bez imitace charakterů dál preparuje živé v šedém pruhu mezi útěkem a skanzenem, mezi strnutím a pohybem, na sídlišti, ve vlaku, v hospodě, v prázdné fabrice, na Slovensku.

O filmu

Režisér Robert Kirchhoff
Scénář Robert Kirchhoff
Kamera Martin Kollár
Střih Roman Varga
Hudba
Zvuk Martin Herc, Miloš Gluvňa, Rudolf Potančok
Délka 48 min
Rok 2002
Země Slovensko
Barva
Tagy politický, sociální, společenský
Produkce Institute for Public Affairs
Institute for Public Affairs
Adresa:  Bastova 5
Město:  811 02 Bratislava
Země:  Slovensko
Web:  

Distribuce
Festivaly
Ocenění


Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…