// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyOko nad Prahou

REŽ: Olga Špátová
2009 / Česká republika / 78 min

Stream

1.99 €

Pusťte si film on-line, za nejnižší cenu, ve slušné kvalitě a aniž byste cokoliv stahovali!
Tech. spec. MP4 360p
Zvukové stopy en, cz
Titulky en

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

AVI

3.99 €

Stáhněte si film ve výborné kvalitě do počítače a pusťte si ho později, nebo i vícekrát!
Tech. spec. Download AVI 360p
Zvukové stopy en, cz
Titulky en

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

DVD

3.99 €

Nejvyšší kvalita filmu, se všemi funkcemi klasického DVD. Stáhněte, vypalte a sledujte film na vašem PC nebo televizoru!
Tech. spec. Download ISO
Zvukové stopy en, cz
Titulky en, cz

Nutný jednotlivý nákup. Chcete-li je mít pohodlnější, doporučujeme registraci uživatelského účtu a nabití kreditu. Získáte též výhodnější bonusy sledování online.

Recommend this film

Dokument o projektu Národní knihovny, který navrhl architekt Jan Kaplický (1937 - 2009) a který vstoupil do povědomí pod přízviskem "Chobotnice", líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let. Ukazuje její absurdní peripetie: od autorovy radosti z vyhrané soutěže, přes odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace projektu a obskurních úřednických průtahů, po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu, který rozjitřil naši odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Jeho dopis Kaplického dceři Johance (publikovaný i v tomto tiskovém materiálu) tvoří jednu z point snímku.

Další rovina kroniky, protkané šoty z televizního zpravodajství, záznamy z veřejných i soukromých debat i záběry z demonstrací na podporu projektu, přibližuje Kaplického pozoruhodnou osobnost a jeho unikátní dílo. Na jejich mládí a společné záliby vzpomíná architektův spolužák a celoživotní přítel Pavel Bobek. Další zajímavé postřehy zazní od světoznámé architektky Evy Jiřičné, teoretika Zdeňka Lukeše, či od mladých členů Kaplického týmu z jeho londýnského studia Future Systems. Mnohavrstevné svědectví nahlíží i do Kaplického soukromí a rekapituluje jeho vztah s pozdější manželkou Eliškou. Dá se vnímat i jako kronika o lásce v pozdním věku a okouzlení zralého muže mladistvým ženským půvabem. Ale také jako truchlivé drama o nepochopení výjimečného umělce ze stran nevzdělanců, závistivců a politických intrikánů.

Film poukazuje i na inspirace Kaplického díla, jež se neomezuje jen na návrhy proslulých staveb, realizovaných po celém světě. Diváky seznamuje také s autorovými návrhy nábytku, příborů, či šatů, v nichž rovněž uplatnil své originální estetické cítění. Koláž režisérky Olgy Špátové propojuje vzrušující příběh o umělecké fantazii, občanské angažovanosti a politickém pletichaření s atraktivní podívanou. Obrazové „motto“ dokumentu Oko nad Prahou tvoří záběry lidských očí, jež korespondují s dominantním prvkem Kaplického návrhu. Vizuálně vytříbená kronika vypráví o nevšedních vizích i o spletitých procesech jejich uskutečňování. Některými motivy připomíná známý Pollackův dokument Skici Franka Gehryho. Tragický epilog (Kaplického smrt v den, kdy se narodila jeho dcera) potvrzuje názor, že skutečný osud je leckdy dramatičtější než sebenapínavější fikce.

O filmu

Režisér Olga Špátová
Scénář Olga Špátová, Eliška Kaplický Fuchsová
Kamera Olga Špátová
Střih Jakub Voves
Hudba
Zvuk Richard Müller, Michal Gábor, Petr Provazník, Jaroslav Jehlička
Délka 78 min
Rok 2009
Země Česká republika
Barva Colour
Tagy architektura, česká společnost, portrét, rodina
Produkce Simply Cinema
Simply Cinema
Adresa:  Kříženeckého nám. 322/5
Město:  152000 Praha 5
Země:  Česká republika
Web:  www.profile.cz
E-mail:  
Telefon:  +0042 0 251 81 9441
Mobil:  +420 724 257 833
Fax:  +0042 0 267073516

Distribuce Hollywood Classic Entertainment
Hollywood Classic Entertainment
Adresa:  Psohlavců 8
Město:  147 00 Praha 4
Země:  Česká republika
Web:  www.hce.cz/
E-mail:  
Telefon:  +420 226 224 111
Fax:  +420 226 224 110

Festivaly

Febio Fest 2010, Czech ...

Febio Fest 2010, Czech Republic
45th International Film Festival Karlovy vary, Czech Republic
London Festival of Architecture, United Kingdom
36th IFF on the Natural and Cultural Heritage, Czech Republic
26th Warsaw Film Festival, Poland
Architecture and Design Film Festival, New York
7th Taiwan Int'l Documentary Festival, Taiwan
14 th Ji.hlava Int'l Documentary Film Festival, Czech Republic
Seoul International Architecture Film Festival, South Korea
Szczecin, Poland

Ocenění


Novinky

Zimní nadílka českých dokumentárních filmů

Zimní nadílka českých dokumentárních filmů

Za 100 Kč můžete mít nyní výběr dokumentů, které byly do kin uvedeny v letošním roce. A přístup k 1500 dalším snímkům z celého světa. Vážení přátelé, nezapomeňte, že ideální dárek může člověk dát nejen svým intelektuálním přátelům, ale i sám sobě.

Číst dál…

- 7.12.2016 -

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Výjimečné filmy FAMUFESTU

Třiatřicátý ročník FAMUFESTu, soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, letos proběhne ve dnech 23. - 27. listopadu na pražské Letné. FAMUFEST se podruhé vrátí do Bio Oko, a nově bude probíhat program také ve Studiu Hrdinů a v Café Jedna.

Číst dál…

- 22.11.2016 -

Kosmopolitní DOK Leipzig

Kosmopolitní DOK Leipzig

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Číst dál…

- 7.11.2016 -

Další novinky…