// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmy- 24.10.2016 6:00 -

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

Last_Supper1

25.–30. října probíhá 20. ročník největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Až do 6. 11. pokračuje festival online na DAFilms.cz.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu je letos zařazeno 310 snímků, v soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře. „Pro dvacátý ročník jsme připravili jak výstavu o historii Ji.hlavy na Masarykově náměstí, tak i reprízové kino Lux Film Prize v Horáckém divadle, které nabízí divácky nejatraktivnější filmy. Událostí je návštěva dlouholeté producentky režiséra Kena Loache Rebbecy O‘Brienové, střihačské legendy Claire Athertonové, která spolupracovala především s Chantal Akermanovou, či střihače Jacopa Quadriho. Ten je nejbližším spolupracovníkem Gianfranca Rosiho, jehož Fuocoammare: Požár na moři patří k dokumentárním událostem sezony,“ popisuje významné události 20. ročníku ředitel festivalu Marek Hovorka. Kromě výše jmenovaných hostů zavítají do Jihlavy i další významné osobnosti - nelze například nezmínit Mikea Bonanna z dua The Yes Men či islandského režiséra-legendu Fridrika Thora Fridrikssona.

Festival startuje filmem o Berdychově gangu Zákon Helena Petry Nesvačilové, který nabízíme do 30. 10. i v našem online dokumentárním kině. MFDF Ji.hlava se zaměřuje na současné Turecko, zemi "větší než Ukrajina a neznámou stejně jako sám Orient". Výrazným snímkem, který mají v sekci Průhledná krajina: Turecko diváci možnost vidět, je festivalově úspěšný celovečerní debut Gulîstan, země růží turecké režisérky Zayne Akyolové.

I další kategorie festivalového programu překypují atraktivitou: Česká radost představuje to nejvýraznější z české dokumentární tvorby uplynulého roku, o nejlepší dokumentární film soutěží v sekci Mezi moři 14 snímků z oblasti střední a východní Evropy. To nejlepší ze světového dokumentu jako každý rok reprezentuje Opus Bonum. Filmovou lahůdkou je pak prezentace zástupce francouzské nové vlny Érica Rohmera.

A jelikož nejen filmem živ je člověk, připraven je již tradičně i bohatý doprovodný program. Pro všechny, kteří nejedou, je tu pak náš online event Ji.hlavský manifest (1997–2016) - dvacetiletá historie festivalu představená skrze eseje uvedené v průběhu existence festivalu. Sledujte na DAFilms.cz ještě týden po zakončení!

Recommend this news itemNovinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…