// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmy- 22.11.2016 16:12 -

Výjimečné filmy FAMUFESTU

famufest_2016

33. ročník FAMUFESTu, soutěžní přehlídky filmů studentů FAMU, letos proběhne ve dnech 23. - 27. listopadu na pražské Letné. FAMUFEST se podruhé vrátí do Bio Oko, a nově bude probíhat program také ve Studiu Hrdinů a v Café Jedna.

Láska – téma letošního FAMUFESTu je jedním z nejdůležitějších motivů, které se ve filmu objevují už od počátku filmové narace. Nebezpečný svět Rajka Dolečka, koprodukční dokument České televize, je portrétem devadesátiletého doktora, který zastává názory svého přítele Ratka Mladiće, generála, který byl obviněn z válečných zločinů a genocidy v Jugoslávii. Režisérkou snímku je Kristýna Bartošová, která má sama kořeny v Bosně. V dokumentu se snaží porozumět názorům a postojům, které zastává doktor Doleček. Film byl například oceněn Cenou Pavla Kouteckého a získal také zvláštní uznání poroty v sekci První světla na festivalu v Jihlavě. Tento kontroverzní dokument můžete zhlédnout v sobotu 26. 11. v BIO OKO.

Dalším filmem, který si nemůžete nechat ujít, je Všichni mají pravdu? Karel Floss a ti druzí. Celovečerní snímek Heleny Všetečkové je po 15 letech studia její absolventskou prací na katedře dokumentární tvorby FAMU. Snímek dokumentuje hledání pravdy, řeší otázky ontologické i aktuální a shrnuje nejzajímavější společensko-kulturní názory doby. V dokumentu se objevují známé osobnosti, jako je například Noam Chomsky, Alain Badiou, Slavoj Žižek, Milan Knížák, Václav Klaus a další. Nezapomeňte ve čtvrtek 24. 11. přijít do BIO OKO.

Pokud snímky z nějakého důvodu nestihnete v kině, můžete je spolu s dalšími českými dokumenty zhlédnout na portálu DAFilms.cz.

Masterclasses, které festival přináší společně s filmy Moje dcery krávy a Dokumentem na kolesách (Miro Remo), jsou dalšími událostmi, které by se měly objevit na vašem seznamu. Film Moje córki krowy (Moje dcery krávy) polské režisérky Kingy Dębské získal několik ocenění – například ceny diváků a novinářů na filmovém festivalu v Gdyni. Ke zhlédnutí bude už ve čtvrtek 24. 11. v rámci masterclass s režisérkou, která se uskuteční v BIO OKO. Masterclass s režisérem filmu Dokument na kolesách proběhne v pátek 25. 11. taktéž v BIO OKO. Třetí masterclass se uskuteční v sobotu 26. 11. Popovídat o filmu LoveTrue, který vyhrál v kategorii Nejlepší dokumentární film na KVIFF 2016, přijede ze slunného LA jeho producent Christopher Leggett. Velkým lákadlem doprovodného programu je speciální projekce animovaného francouzského snímku Divoká planeta s živým soundtrackem. Film z roku 1973 vznikl v československé koprodukci a vyráběl se v pražském studiu Jiřího Trnky. O režii se postaral René Laloux, scénář obstaral surrealismem ovlivněný výtvarník a spisovatel Roland Topor. Alegorická sci-fi Divoká planeta si tentýž rok odvezla cenu poroty z festivalu v Cannes. Živého soundtracku se zhostí Aid Kid, který se pro tento projekt spojil s elektronickým producentem Tomášem Havlenem, violoncellistkou Terezií Kovalovou a pianistou Jiřím Libanským. Projekce proběhne v sobotu 26. 11. ve Studiu Hrdinů.

Recommend this news itemNovinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…