Reunited

Režie
Rok 
2020
Země
  • Dánsko
Délka
78min 

This film will be available only from April 25, 5pm CET to April 26, 5pm CET.

Fleeing war-torn Syria, two doctors and their children have to face extremely painful consequences and choices. The intricacies and the hypocrisies of bureaucracy split the family apart. The kids, still underage, are stuck in Turkey. The father is shipped off to Canada while the mother struggles in Denmark trying to get her children to join her. The only moments when the family can be together again are brief Skype calls. The film follows closely the three different situations—the father, the mother and the children—while the parents try to overcome the hardships they are confronted with. The mother tries relentlessly to get her children a visa so that they can join her in Denmark but both the Danish and Turkish authorities seem absolutely not concerned about her pain and despair. Reunited chronicles the odyssey of an almost superhuman effort to regain the right to a decent life and happiness. Mira Jargil explores with careful attention and compassion the family’s abyss of pain while fleshing out the political subtext of the larger refugee situation in Europe. A moving and necessary film.

Giona A. Nazzaro – Visions du Réel


This screening is limited to 200 viewers.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít