I Am Breathing

Režie
Rok 
2013
Země
  • Velká Británie
  • Dánsko
Délka
73min 
Zvukové stopy 
Titulky 

English subtitles are available for DVD download format only.

I Am Breathing is about the thin space between life and death. Neil Platt ponders the last months of his life. Within a year, he goes from being a healthy young father to becoming completely paralyzed 1from the neck down. As his body gets weaker, his perspective on life changes.

Knowing he only has a few months left to live, and while he still has the ability to speak, Neil puts together a letter and memory box for his baby son Oscar. How can he make sense of the last 34 years? How can he anticipate what Oscar might want to know about his father in a future Neil can only imagine? He tries to tell the story of his life from his memories and impressions of love, friends and motorbike rides.

Neil faces Motor Neuron Disease with incredible humor and honesty, determined to share this last stage of his life through a blog, which touched many people. With his posts forming the film’s narration, I am Breathing tries to listen to Neil as he asks ‘what makes us human’ in the last months of his life.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít