Kumu Hina

Režie
Rok 
2014
Země
  • Spojené státy
  • Fidži
Délka
77min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Kumu Hina tells the inspiring story of Hina Wong-Kalu, a transgender native Hawaiian teacher, or kumu, who brings to life Hawai‘i's traditional embrace of mahu - those who embody both male and female spirit. Produced by Emmy-winning directors Dean Hamer and Joe Wilson in association with ITVS and Pacifc Islanders in Communications, the film traces Hina's evolution from Collin Wong, a timid high school boy, to her present position as a married woman and cultural director of a school in one of Honolulu's grittier neighborhoods. When Ho‘onani, a charismatic 6th grade girl, asks to join the school's all-male hula troupe, Kumu Hina gives her the opportunity to express her inner male spirit. As teacher and student prepare for a climactic end-of-year public performance, they meet many obstacles, but hold fast to the idea that being true to oneself matters most.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít