Rangkasbitung: A Piece of Tale

Režie
Rok 
2011
Země
  • Indonésie
Délka
76min 
Zvukové stopy 
Titulky 

The films in this extended focus on Indonesian documentary were produced in a variety of styles, formats, and epochs by independent filmmakers living and working in Indonesia. As such, the quality of some of the streamable film files may vary. In all cases, we have strived to present them in the best copies available at the time of the focus.

Rangkasbitung: A Piece of Tale is a piece of story which has been taken from two young men from Rangkasbitung – it’s a small town which has a distance 120 kilometers from the capital city of Jakarta. Kiwong and Iron have a profession as a tofu sellers. Kiwong sells tofu in the economy train of Rangkasbitung to Jakarta while Iron sells the fresh tofu in the traditional Rangkasbitung market. Those characters are portraits of young generation from post Reformation in 1998 where Indonesia was a country which had been reigned by military regime before, and turn to be a large democratic country in the world.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít