Moskatchka

Režie
Rok 
2005
Země
  • Německo
Délka
90min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Živé obrazy ne-dění na různých místech předměstí lotyšské Rigy (Moskatchka), obývaného převážně občany ruské národnostní menšiny. Soustředěná průzračnost sledu výjevů, natáčených statickou kamerou v minimalistickém filmovém stylu, obrazově vyrůstá z kořenů dokumentárního filmu ještě němé éry a dovoluje povaze života dvojí periférie (městské a národnostní) vstoupit do diváka v melancholické plnosti neviditelných událostí, kdy se z obrazů pozvolna vylupuje pocit, který spojuje veškerou hmotu obyčejnosti, žijící z podstaty přežívání v mytickém prostoru jednoho sídliště.

Prostor mezi domy, mezera pro film – vědomí dokumentu jako nekonečné existence budoucích obrazů a zároveň hledání způsobu, jak vypovídat o světě, aniž by byl vysvětlován. Prázdno, které může být předmětem myšlení dokumentu, počitky, které nevedou dělicí čáru mezi názorným a pojmovým, senzualita, která spojuje nazírání a myšlení, dokumentární film, který registrací a popisem vytváří podmínky významného poznání. Událost filmu přivádí k řeči všednost, kterou nechce ovládnout, ale nechává ji dít jako odmlku v subjektivním čase diváka, jako volný průhled do světa bezmezného ticha jeho pobytu na světě. Statické obrazy udržují harmonický vztah mezi člověkem a prostorem, aniž nemohou nevidět krajní završení vykořenění, které má svůj vlastní sociální čas, v němž přežívající lidé nedisponují životem jako svobodným. Napětí filmu se prolamuje z vyvážených obrazů, v nichž sice rezonuje znění ticha, ale ze kterých roste tíživá sociální bezradnost, lhostejnost na první pohled neviditelná, chudoba trvající stále bez povšimnutí.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít