V Růžové

Režie
Rok 
2008
Země
  • Česká republika
Délka
11min 

Film je deníkovým záznamem, skicou ze setkání s Růžovou, kdysi Rosendorfem: neutuchající vítr, blízkost jelena, baroko zavěšené do cesty potulnou rukou Všehomíra, plechové zastávky autobusu, vídrholec, ranní zjevy, bílo.

Na dosah sopky. Neutuchající vítr, blízkost jelena, baroko zavěšené do cesty potulnou rukou Všehomíra. Plechové zastávky autobusu, vídrholec, ranní zjevy, bílo. Říkám si, toto je náš vesmír. Film je deníkovým záznamem, skicou ze setkání s Růžovou a to jak v geografickém tak tonálním smyslu slova. Na jeho počátku stojí básně Radka Fridricha ze sbírky Erzherz. Jsou to básně inspirované knihou Die Leute von Rosendorf vydané roku 1936 v Lipsku. Vlastním rukopisem zde mluví obyvatelé Rosendorfu, nynější Růžové o tom, jak a kudy se doposavad ubíraly jejich životy. Salomon Hille, prodavač peří, Anton Ettrich, tkadlec, Franziska Fiedler a další lidé. To bylo v roce 1936. Za necelých deset let je odsud vyženou, říká se odsun, a do jejich domů přijdou jiní...
Chtěla jsem, aby německá minulost ožila ústy současných obyvatel. Chtěla jsem být u toho, co se stane až převezmou nachvíli životaběh někoho, kdo tu žil před nimi.
Vstoupila jsem do jejich zahrad a prošla jimi až k domovním dveřím. Otevřeli. Přečetli básně a prostřeli stůl.
Do minulosti se musí odsuď.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít