Moszny

Režie
Rok 
2005
Země
  • Maďarsko
Délka
40min 

Budování sídliště začalo v osmdesátých letech. Soukromé domy, které stály na místě budoucí výstavby, byly zbourány a lidé většinou proti své vůli vystěhováni; mezi nimi i rodina Moszných. Jen Jozsef Moszny neodešel. Starý muž stále žije v rozpadající se chalupě své krávy pase mezi paneláky a vede soukromou válku s úředníky, kteří mu udělují pokuty za zdevastovaný trávník. Ještě sice po telefonu bojuje za svoji spravedlnost, ale bojí se, že až se začne napouštět nádrž vedle jeho pozemků, tak přijde o dobytek i dům. Snímek o muži na periferii moderního světa natáčel režisér dva roky v Kolozsvaru, kde se mluví maďarsky a rumunsky. Oproti Lakatosovým předchozím filmům už jeho rodné Sedmihradsko není folklorním koutem Evropy, ale předpolím rostoucího sociálního napětí. Režisér svým charakteristicky nervním rukopisem sleduje člověka vzpírajícího se prostředí, do nějž jej neúprosně stahují vnější síly, jejichž metaforou jsou nepřítomní úředníci. Moszny nakonec musí krávy a telata prodat. Patří ke generaci, která už nemůže začít nový život, a my víme, že ten starý nemá jak pokračovat. Dokument obnažuje materiální nouzi a ukazuje bezmoc. Nic nezdůvodňuje ani neobhajuje, nehledá vysvětlení nebo příčiny, jen podává svědectví o situaci, kdy člověk už nemá na výběr.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít