At Home With the Jedi

Režie
Rok 
2009
Délka
10min 

For many film aficionados, 'Star Wars' is something of a religion. But the fact that Jediism is an official religion, based on the teachings of Master Yoda and counting over 3,000 members is less well known. The two brothers and founders Daniel and Brandon are in their early 20s and share their headquarters with their patient parents in a terraced house in a small port town in Wales, where they are engaged in propagating the message of Jedi philosophy that one should adhere to the Light Side of the Force. This is an excellent message in a town that, like so many others, is troubled by violence and unemployment. But now the older brother Brandon has had enough of all the negative publicity that goes with the job, and he's about to abandon the congregation. 'At Home With the Jedi' is an intergalactic story about wanting to make a positive difference, come what may.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

 • Originální název
  At Home With the Jedi
 • Režie
 • Délka
  10 min (1-15 min.)
 • Rok
  2009
 • Barva
  • Barevný

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít