Complaints Choir

Režie
Rok 
2009
Země
  • Dánsko
Délka
56min 

What are you complaining about? This is the question that two Finnish artists have journeyed out to ask people in all four corners of the world in documentary director Ada Bligaard Søby's docu-musical. Their aim is not to pour salt in the wounds of the world's grumpy complainers, but to let everyone vent their dissatisfaction about everything from parking fines to climate change in a liberating chorus of whining harmonies. We are taken to places such as Chicago and Singapore, and even if the cultures vary, it's obvious that complaining is a basic human trait, and it is tackled with a deadpan approach by the two Finns. Ada Bligaard Søby has, in a short space of time, made her mark as an original new name in the Danish film world, among other things with last year's poetic New York postcard 'Black Heart'. With 'Complaints Choir' she is adding a promising first feature to her resume.

After the premiere on 7 November, we invite you to a drink at Grand's café and to a meeting with the musician Hyæne, who has contributed slanted and beautiful tones to the soundtrack of 'Complaints Choirs'. Hyæne will perform with his new setup NIKOLAS, a mechanic and mental breakdown of African viking dub, which wraps white magic and feminine pathos together into a long forgotten beat. Even people without legs can dance, if they really want to.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít