Romeo & Julius

Režie
Rok 
2009
Země
 • Dánsko
Délka
min 

The talent development scheme of the Danish Film Institute, New Danish Screen, presents the latest films from its cinematic greenhouse, many of which have been selected to participate in the festival's competition programme. 'Kim' (directed by Morten Meldgaard) is a collage portrait of the Danish freedom fighter Kim Malthe-Bruun, who died in German captivity at the end of the war and who left behind a unique human impression. 'Romeo & Julius' (directed by Sabine Hviid) stages Shakespeare's tragic romance with two young boys in the main parts. 'Out of Love' (directed by Birgitte Stæremose) is an alternatively tough, artistic experiment shot among the street children of today's Kosovo, where the scars from the war are still visible. And in 'Affæren i Prag' (directed by Christoffer Emil Bruun) the journalist Niels Barfoed and Marina Schepeleran embark on a historic journey back to the Czech Republic, where Barfoed handed over an award to the later president Vaclav Havel - a journey that turns out to be full of unpleasant surprises.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

 • Originální název
  Romeo & Julius
 • Režie
 • Rok
  2009
 • Země
  • Dánsko
 • Barva
  • Barevný

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít