Anna, Seven Years on the Frontline

Režie
Rok 
2008
Délka
78min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Film vypráví o Anně Politkovské, která strávila sedm let v první linii, vystavená nebezpečí. Mnohdy se cítila osamělá, nemohla však přestat dělat věci, které dělala. Poznáváme její myšlenky a sny. Pozorujeme stejné obrazy, které vídala i ona, a setkáváme se s lidmi, s kterými se setkávala a neustále o nich přemýšlela. Za posledních sedm let strávených v první linii neustále někam vyrážela, ať už do Čečny, Beslanu či jinam.

Chtěli jsme lépe porozumět tomu, jakou práci Anna dělala, jakým povinnostem se věnovala, jakou měla povahu, z čeho měla strach a proč se cítila osamělá, a tak jsme se setkali se třemi ženami, které v těžkých chvílích a okamžicích slabosti stály vždy při ní.

Hovořili jsme s Galinou Musalijevovou, kolegyní, která s Annou seděla sedm let v kanceláři deníku Novaja Gazeta. Ta nám ukázala místo, kde Anna pracovala, a řekla nám, že před Annou byli zavražděni další dva novináři ze stejné kanceláře. Zdá se, že v Rusku není neobvyklé, že novinář za svou práci zaplatí životem. Galina, citlivá a láskyplná žena, na Annu vzpomíná jako na silnou, inteligentní a zodpovědnou osobu, ale také jako na velmi profesionální kolegyni.

Lidija Jusupovová, právnička z Grozného, se po mnoho let věnuje pátrání po ztracených lidech z Čečny. V roce 2003 obdržela v Ženevě Cenu Martina Ennalse za statečnost. S Annou hodně spolupracovala a stejně jako ona neustále riskuje život. Smrt Anny ji silně ovlivnila. Lidija se nyní cítí velmi unavená a vystresovaná. Navzdory vší práci má pocit, že nepomohla tolika lidem, kolika by mohla.

S Annou pracovala také Světlana Ganuškinová. Pomáhá uprchlíkům a přistěhovalcům ze států Sovětského svazu. Ruští rasisté jim nadávají do „černých“ a mladí fašisté již Světlaně vyhrožovali smrtí a zařadili ji na černou listinu. Ani to jí však nebrání v optimismu.

Hovořili jsme také s Vjačeslavem Izmajlovem, dalším Anniným kolegou z Novaje Gazety. Ten zahájil pátrání na vlastní pěst - chce zjistit, kdo Annu zabil. Natáčení probíhá v nemocnici, kde si léčí poranění, které utržil.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

 • Originální název
  Anna, Seven Years on the Frontline
 • Režie
 • Scénář
  Masha Novikova
 • Kamera
  Masha Novikova, Rob Brouwer, Lidia Yusupova, and others.
 • Střih
  Lena Rem
 • Hudba
  John van der Veer
 • Zvuk
  Masha Novikova, Rob Brouwer
 • Délka
  78 min (46-90 min.)
 • Rok
  2008
 • Barva
  • Barevný
 • Produkce

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít