Europolis, The Town of the Delta

Režie
Rok 
2009
Země
  • Bulharsko
Délka
80min 
Zvukové stopy 
Titulky 

Město Sulina se nachází v samém středu dunajské delty. Před necelou stovkou let bylo třetím nejdůležitějším přístavem v Evropě. Dnes Sulina pomalu vymírá a sní svůj sen o sjednocené Evropě. Co se s tímto podivuhodným místem izolovaným od zbytku Evropy stalo?

Velitel sulinského přístavu Eugeniu Botez napsal v roce 1933 román. Nazval jej “Europolis” a vydal jej pod jménem Jean Bart. Rok nato zemřel. Ve svém podivuhodném románu Jean Bart prorokuje, že toto kdysi rušné město jednoho dne zanikne. Po zániku Europole bude následovat pomalý, bolestný konec celé Evropy. Po několika letech se jeho proroctví začalo naplňovat…

Do Suliny nevede žádná silnice. Na toto podivuhodné místo se dostanete jedině po řece či po moři. Přesto Sulina není ostrovem. V záplavě jednotlivých vodních přítoků se jí tu a tam podaří dosáhnout na pevninu a tak se jí prostě přezdívá “město delty”.

V románu Europolis Jean Bart tvrdí, že Sulina za bílého dne spí a v noci je živější než kterékoli jiné město. Alespoň kdysi tomu tak bylo… Dnes Sulina po západu slunce usíná tvrdým, bezesným spánkem. V noci nad deltou snad jen tu a tam zaslechnete tlumený ženský smích z kotvící lodi či útržky opileckých popěvků ze čtvrti Lippovan.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít