Destination North

Režie
Rok 
Země
  • Finsko
  • Francie
Délka
min 
Zvukové stopy 
Titulky 

A guide to the Finnish Archipelago... with a twist. Moist and flower-covered woods, numerous and endless summer sunsets by the beach are some of the highlights of the Turku Archipelago in the south of Finland. This might look like the perfect destination for your next holidays, but perhaps all this beauty is more appealing to some other kind of creatures: mosquitoes. All the important facts about Finnish mosquitoes can be found in this film.

This film is a part of CINE BOAT PROJECT:

CINE BOAT
2011
COUNTRY FRANCE/ FINLAND

ABOUT THE PROJECT CINE BOAT Polyglot was managed by NISI MASA with Euphoria Borealis in Turku, Finland on June 2011.
Tutor: awarded documentary director Peter Kerekes (Slovak). 18 young directors from all over Europe. 15 days in Finland. 1 boat ...6 exciting shorts documentaries shot during a boat trip through the Finnish islands ! The Finnish archipelago is a bilingual region’s. This identity was tied into the high number of Swedish-speaking Finn. The line between a Swedish Finn and a “Finnish” Finn was clearly not only a linguistic one, but how deep did the differences go? Also, how could their case be related to other European contexts, as well as multilingualism as a daily reality for many? The project would span two years and involve hundreds of participants, coming to a climax during 2011 in Turku, as our cinema network celebrated its 10th year of activity

ABOUT THE FILMS
Total length : 63 min , 16:9

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít