Holy Trinity Square

Režie
Rok 
2007
Země
  • Francie
  • Maďarsko
Délka
5min 
Zvukové stopy 
Titulky 

This film is a part of BUDAPEST SQUARES PROJECT:

BUDAPEST SQUARES
2007
COUNTRY FRANCE/ HUNGARY

ABOUT THE PROJECT
BUDAPEST SQUARES project took place in September 2007 in Budapest, Hungary.It was managed by NISI MASA and the hugarian association Crass Tibi.
What do squares as public areas mean to people? To what extent do they create a feeling of belonging to a community? And how can they change the course of history?
The intended purpose of the “Budapest Squares” Project was to make young Euro¬peans reflect, using audiovisual tools, on how these public areas function within our different societies and cultures. It also tried to demonstrate how, now more than ever, the square can be used innovatively as a tool for participative democracy.
Budapest was a particularly interesting choice of location, not only because it is the capital of a former communist country, but also due to the mass public protests which took place there in September 2006. Hungary is currently facing significant changes in the use of its public squares, the nature of which are not as well-estab¬lished as in most Western European nations. Local people are only now beginning to discover new ways of appropriating these spaces.
Participants came from 12 different countries . In groups of three, they made a short documentary on their chosen square, and also were encouraged to leave their own ‘fingerprint’ on the space, for example by organising a public happening or exhibi¬tion. Throughout the project the young Europeans got the opportunity to participate in workshops, lectures, screenings and discussions about collective spaces in rela¬tion to public life. Relevant experts, filmmakers and photographers were invited to the event to share their thoughts on and experiences of urban spaces, participative democracy and visual representations of communities.

ABOUT THE FILMS
Total length : 42 minutes.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít