// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyKrátké filmy k dlouhým 20 letům festivalu Sarajevo!

Sarajevo_Film_Festival_20_years_V

Jste fanoušky krátkých filmů? Zajímá vás, jak si vede jihovýchodní evropský dokument? Máte rádi oslavy? Pokud jste odpověděli alespoň jednou ano, pak vás speciální filmový program, věnovaný oslavě 20 let existence filmového festivalu Sarajevo, rozhodně nemůže zklamat! Připravili jsme pro vás hned 11 krátkých balkánských dokumentů, které můžete zhlédnout zdarma po celé dva týdny od 4. do 17. srpna na DAFilms.cz!


Srdce, které již tradičně symbolizuje filmový festival v Sarajevu, se letošní rok rozbuší již po dvacáté. Svým zrychleným rytmem roztepe celé město, do kterého se od roku 1994 sjíždějí nejenom klíčové osobnosti filmové scény z oblasti balkánského regionu, ale také mnozí zahraniční hosté a producenti, kteří zde nacházejí nadšené filmové publikum a nové dokumentární talenty. O tom, jaké speciální programy jsou u příležitosti 20. výročí festivalu pro diváky nachystány, si přečtěte v exkluzivním rozhovoru s vedoucí dokumentární soutěže, RADOU ŠEŠIĆ. I DAFilms.com se přidává k zástupu gratulantů a ve spolupráci s festivalem přináší divákům online narozeninový dárek - výběr 11 krátkých dokumentů (nejenom) balkánského původu!

Chorvatský krátký dokument zastupuje dvojice snímků se silným politicko-kritickým podtextem. REAL MAN´S FILM, který si vysloužil na sarajevském festivalu cenu určenou nejlepšímu lidsko-právnímu snímku, nabízí nekompromisní pohled na vztah člověka a války, který se zdá být v případě jihovýchodní Evropy nerozpojitelný. Také snímek THE VERDICT se obrací k tématu války, zatímco problematizuje roli válečných hrdinů a zločinců na příkladu mezinárodního soudu s jedním z chorvatských generálů, účastníků krvavé operace Bouře roku 1995.

Ani domácí kinematografie Bosny a Hercegoviny, kterou reprezentují hned tři snímky, se problematickému vztahu balkánské multikulturní společnosti nevyhýbá. A DAY ON THE DRINA vypráví příběh nečekaného nálezu pozůstatků válečných bosenských obětí. Snímek BELIEVERS nabízí prostřednictvím motivu hudby vizi heterogenní, ale rovnocenné, bosenské společnosti. Umělecký pohled na divokou přírodu, jež se stala svědkem neméně divokých dějin, zachycuje třetí z dokumentů, ANYBODY, režiséra Timura Makareviće.

Trojice krátkých snímků ze Srbska se zaměřuje na vyprávění konkrétních lidských příběhů. Ve filmu WHEN I WAS A BOY, I WAS A GIRL sleduje nelehkou transformaci hlavního hrdiny v ženu, jíž navíc znesnadňuje tradiční prostředí srbského venkova. Snímek MICA AND THE STORIES AROUND HER se vydává na cestu k vrcholu slávy s bývalou popovou divu spojené Jugoslávie, která usiluje o svůj návrat na hudební výsluní. Oceňovaný dokument OLD MOUNTAIN naopak prozkoumává opačný proces odcházení ze života a pomalého mizení vymírající vesnice z mapy Srbska.

Slavnostní dokumentární výběr uzavírají tři solitérní zástupci makedonské, turecké a slovinské kinematografie. Krátký turecký film I´VE COME AND I´M GONE odhaluje orientální kouzlo trhů, které je dirigováno neutuchajícími nabídkami místních prodejců. Slovinský dokument SCREENS uzavírá politickou linku krátkých snímků, když se společně s matkami obětí vrací na místo masakru v Srebrenici, aby zde sledoval jejich osobní pouť za vzpomínkami.

Oslavujte s námi 20 let sarajevského filmového festivalu a sledujte po celé dva týdny od 4. do 17. srpna to nejlepšího z krátkého balkánského dokumentu!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Real_Mans_Film_1

Film skutečného muže

Muški Film (Orig.) / Chorvatsko / 12 min

Situace je vážná: všechny ruce drží pistole a pušky. Soustředění dosahuje kritického bodu...

Podrobně…

The_Seamstresses_1

Šičky

The Seamstresses (Orig.) / 2010 / Makedonie, Německo / 30 min

Talentované ženy a umělkyně, které tady zůstaly, mají jedinou možnost – pracovat jako švadleny.

Podrobně…

Ive_Come_Im_Gone_1

I've Come And I'm Gone

Ben Geldim Gidiyorum (Orig.) / 2011 / Turecko / 15 min

This documentary is on street sellers who sells different kind of things but use same way, their voices. One of them sells cake on street, one of them repairs the quilt on the street, one of them announces the discounts in the market. “I've come and I'm gone” tells that how important human voices is in marketing.

Podrobně…

Old_Mountain_1

Old Mountain

Polazak (Orig.) / 2010 / Srbsko / 18 min

In a Serbian village on the slopes of Stara Planina live 15 households. The youngest man in the village is 70 years old. The film gathers the intimate thoughts of the inhabitants of this village, whose wait for death is marked not by loneliness but by a common bond.

Podrobně…

Mica_1

Mica and the Stories around Her

Mica i okolne priče (Orig.) / 2010 / Srbsko / 36 min

Dokument o Milici Ostojić, známé také jako Mica Trofrtaljka nebo Mica Davorika, srbské zpěvačce, která v 70. letech byla velkou hvězdou srbského undergroundu.

Podrobně…

Screens_1

Screens

Screens (Orig.) / 2013 / Německo / 8 min

17 years after the Srebrenica genocide, people still gather once a year to bury their loved ones. For some it is an intimate event, for others a collective political gathering. Screens are used to protect: umbrellas not only protect against the burning midday sun, but also offer protection against the gaze of others, or a way to narrow one's own field of vision. Cameras are used in a similar way: helping to see, but also helping not to see too much, and to retain the distance.

Podrobně…

Believers_1

Believers

Vjernici (Orig.) / 2008 / Bosna a Hercegovina / 22 min

Příběh o neobyčejném sboru Pontanima ze Sarajeva.

Podrobně…

A_Day_On_The_Drina_1

A Day On The Drina

Jedan Dan Na Drini (Orig.) / 2011 / Bosna a Hercegovina / 17 min

Dlouhý letní den na řece Drině – prostředí jako stvořené pro piknik, kdyby se však řeka nezačala vracet zpět do svého koryta…

Podrobně…Novinky

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

GULI SILBERSTEIN UVÁDÍ…

„Moje tvorba má dvě části: první z nich se týká přímých politických obrazů násilí, agrese a protestů, převážně v izraelsko-palestinském kontextu. Jedná se o kritiku zpravodajských médií, která zkoumá komplexní, realistické a zároveň surrealistické aspekty těchto obrazů. Druhá část videí je pak abstraktnější a univerzálnější a zabývá se kognitivními, environmentálními a existenciálními záležitostmi,“ představuje režisér svoji tvorbu.

Číst dál…

- 16.1.2017 -

Charta 77

Charta 77

Čtyřicáté výročí založení Charty 77 si připomínáme dokumentárními profily signatářů této důležité iniciativy protikomunistického odboje. Poznejte kontext této historické události prostřednictvím autentického filmového zážitku.

Číst dál…

- 10.1.2017 -

Šťastné a filmové z DAFilms!

Šťastné a filmové z DAFilms!

Zvýhodněné předplatné na DAFilms.cz je dárek, který díky své různorodosti nikdy neomrzí. Pořídit jej můžete pro vaše blízké nebo jen tak – pro sebe.

Číst dál…

- 14.12.2016 -

Další novinky…