// Vaše online dokumentární kino //

Již 10 let pro vás objevujeme ty nejlepší dokumentární filmyFestival Doclisboa otevírá online brány svých kinosálů!

Doclisboa_2014

Již od roku 2013 patří nejvýznamnější portugalský festival Doclisboa mezi členy platformy Doc Alliance, a prostřednictvím portálu DAFilms.cz tak pravidelně dodává divákům z celého světa tu nejlepší domácí dokumentární podívanou. Nejinak je tomu i letos. Zatímco se brány festivalových kinosálů otevřou již podvanácté od 16. do 26. října, DAFilms.cz vás zve do virtuálního kina s výběrem portugalské festivalové soutěže roku 2013 hned od pondělí 12. do neděle 19. října zdarma!


Zahájením festivalu Doclisboa se již tradičně otevírá velká docallianční filmová sezona, která jen s malými rozestupy představí také dokumenty z festivalových programů MFDF Ji.hlava, DOK Leipzig a CPH:DOX. Portugalský festival si však mezi výše uvedenými partnery připisuje jedno velké vítězství. Již dva roky po sobě si mezinárodní cenu platformy Doc AllianceDoc Alliance Selection - odnesl právě portugalský snímek. Proto se i ti, kteří v letošním roce nestihnou do portugalské metropole vyrazit, a zhlédnout tak například poctu holandskému filmaři Johanu van der Keukenovi či inovativní kurátorský program Neorealism and New Realism, mají na co těšit. Online filmová přehlídka festivalu Doclisboa je totiž věnována nejvydařenějším domácím snímkům festivalové soutěže roku 2013 a představuje filmy krátké, středometrážní i celovečerní.

Krátký portugalský dokument hned ve dvou odlišných polohách reprezentují snímky Tabatô a Theatrum Orbis Terrarum. Oba spoléhají na metaforickou filmovou řeč, a zatímco snímek Tabatô moment nahlédnutí do tajemného obsahu osobního prostoru chápe jako oblouk pro spuštění sledu katastrofických životních obrazů, drží se dokument Theatrum Orbis Terrarum abstraktní roviny, v níž těží ze vzájemné symboliky a symbiózy motivů moře, času a světla.

Také středometrážní snímky Ao Lugar de Herbais a Where To Sit at The Dinner Table? dokážou divákům zprostředkovat formální i tematickou šíři domácího dokumentu. S jakou poetikou a nostalgií se první jmenovaný snímek obrací do minulosti, aby zachytil tvůrčí a osamocený život spisovatelky Marie Gabriely Llansol, s o to větším důrazem ve druhém titulu zaznívá kritika moderního kapitalistického systému a překvapují propojení s imaginativními obrazy novověkých kanibalistických rituálů.

Jak do minulosti, tak do současnosti míří také portugalské celovečerní dokumenty. Snímek Cara a Cara vypráví příběh jedné ze specifických skupin portugalské společnosti - býčích toreadorů Forcados, jejíž historie sahá až do začátku 19. století. Dokument Vida Activa naopak prozkoumává ryzí současnost domácího sociálního kontextu, když sleduje fungování státního programu zaměřeného na vzdělávání dělnické vrstvy společnosti. Jaké místo má práce v životě těchto lidí? A může vzdělání skutečně změnit jejich budoucnost?

Ať již v lisabonských kinosálech, anebo v pohodlí domácího online kina, nezapomeňte s DAFilms.cz oslavit zahájení 12. ročníku festivalu Doclisboa!


Recommend this event

Filmy vázané na tuto událost

Vida_Activa_1

Vida Activa

Vida Activa (Orig.) / 2013 / Portugalsko / 92 min

Portugalský vzdělávací program Nové příležitosti se zaměřoval na dospělé lidi, kteří opustili vzdělávací proces v raném věku, a uděloval jim akademická osvědčení...

Podrobně…Novinky

Přehlídka klenotů asijského dokumentárního filmu? TIDF!

Přehlídka klenotů asijského dokumentárního filmu? TIDF!

Zájem o vše asijské v globálním světě roste rychleji než kapitálové trhy. Týká se to i dokumentárních filmů. Se současnou produkcí asijských dokumentaristů seznamuje v Asii pravidelně Taiwan International Documentary Festival.

Číst dál…

- 12.9.2016 -

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Číst dál…

- 8.8.2016 -

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Doc Alliance Selection Award 2016: Nové režisérské talenty a devátý ročník ceny na obzoru

Již od roku 2008 uděluje Doc Alliance mezinárodní cenu určenou především debutujícím režisérům. Ocenění Doc Alliance Selection Award napomáhá zviditelňovat výrazné autorské talenty a podporuje jejich budoucí tvorbu finanční odměnou 5 000 euro. I v roce 2016 síť Doc Alliance vybrala sedm výrazných snímků, které se ucházejí o titul již 9. vítěze ceny. Jméno nového držitele Doc Alliance Selection Award bude vyhlášeno 7. srpna 2016 během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu v Locarnu.

Číst dál…

- 13.6.2016 -

Další novinky…